Ana SayfaKültür & SanatUçan Süpürge Online Festival’de Bugün Neler Var?

Uçan Süpürge Online Festival’de Bugün Neler Var?

-

7 Mayıs’ta online açılışı gerçekleşen festivalde sınırsız, biletsiz filmlerin gösterimleri 14 Mayıs’a kadar sürecek. 1301 film seçkisinin arasından seçilen birçok ülkeden film seyirciyle online platformda buluşuyor.

Festivalin İlk Günü Nasıl Geçti?

8 Mayıs itibariyle ucansupurge.org adresinden filmler online olarak seyirciyle buluştu. Filmlerin yanı sıra Film Sonrası Söyleşi ‘lerle festival ilk günü dolu dolu geçirdi.

Melek Göregenli ile Funda Şenol Cantek ‘OTOBAN’ filmi söyleşisi ve değerlendirilmesi yaptı. Söyleşi’de filmden kesitler paylaşılırken Otoban filminin değerlendirilmesi yapıldı.

OTOBAN 

Bir taksi şoförünün bir kadını alarak alışılmışın dışında, şehir dışı bir rotayı takip ederek Tahran’a götürmesi, yolculuk esnasında yardıma ihtiyacı olan başka bir kadını alarak yola devam etmeleri ve günün sonunda her üç şahısın da başlangıçtan çok daha farklı bir ruh haleri anlatılıyor.

Karakter nitelikleri – Milli atıcılık takımına girmek için son şansa sahip olan , orta-üst sınıflı  bir kadın ; otomobili yolda kalan ve rahatsızlanan,üst sınıf başka bir kadın ve taksi şoförü

Filmi izlenir kılan (Melek GÖREGEN’ göre) :

Geniş açılı bir yol görüntüsü ile başlanması filmin ‘her yer’ duygusu vermesi ve mesajın evrensel içeriğine vurgu yapılması. 

İç mekân-dış mekân ayrımı sayesinde karakterlerin büründükleri ruh halinin seyirciye ulaştırılması.

Sınıf farklılığının yarattığı hiyerarşik ilişki nedeniyle kadınların başlangıçta birbirinden haz etmemeleri. Ancak kadın dayanışması ile belirlenen sınıf farklılığının aşılması.  Burada verilen mesajın da evrensel olduğuna dair vurgu var, günümüz dünyasında hep olması arzulanan  fakat çeşitli sebeplerle bir türlü yapılamayan kadın dayanışması 

Cinsiyetçi ideolojinin ve kadınlık durumunun evrensel bir olgu olduğuna değinilmesi

‘Yol’ metaforu kaçmak eylemi ile ilgili olduğuna dair yorum. “İçinde bulunduğu koşullardan kaçan kadınlar mutlaka herhangi bir yolla karşılaşıyorlar.”

9 Mayıs’ta Festival’de Neler Var?

7 Mayıs’ta online açılışı gerçekleşen festival sınırsız, biletsiz filmlerin 14 Mayıs’a kadar gösterimleri sürüyor. 1301 film seçkisinin arasından seçilen birçok ülkeden film seyirciyle online platformda buluşuyor.

Filmler ucansupurge.org.tr’de gösterilecektir. Program Türkiye Saati’ne (GMT +3) göre hazırlanmıştır.

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bugün neler var? 

Bir Balık Hikayesi A Fish Tale 52’ – 12.00 Salon 1

İsrailli yönetmen Emanuelle Mayer’in Bir Balık Hikayesi adlı belgesel türünde filmi festivalin programının “Olay Yeri Aile” seçkisinde yer alıyor. Film gelişmekte olan Afrika ile Batı arasındaki sağlam uçuruma vurgu yaparken, erkek ve kadının anlatımları arasında zıtlık yaratıyor ve kadere karşı seçim fikrini ortaya koyuyor. 

Kader Postası Fated Hearts 104’ – 19.00 Salon 2

Yönetmenliği Elif Akarsu Polat ve Çiğdem Bozalı’nın üstlendiği uzun metraj Kader Postası filmi küçük bir kasaba yaşayan Zeynep’in çocukluğundan yetişkinliğine uzanan hikayesini anlatır. Zeynep, çocukken en yakın arkadaşı, ilk gençliğinde aşkı Yusuf’un gidişiyle kaybettiği sevgiyi mahkumlara yazdığı mektuplarda arar. 

Gurur Yarası Wounded Pride 77’ – 21.00 Salon 2

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Sinem Atakul’un üstlendiği Gurur Yarası belgeseli; İmece Ev İşçileri Sendikası’nın parçası olmuş, hukuki ve sosyal boyutta haklarını arayan kadınların sınıf mücadelesi ile sendika içinde nasıl aktif bireylere dönüştüklerinin hikayesini anlatıyor.

Arıcı The Beekeeper 6’ – 17.30 Salon 2

İrlandalı Robyn Conroy’un yönetmenliğini yaptığı animasyon türündeki Arıcı filmi, bambu ormanlarının derinliklerinde bir Baba Ayı ile cesur genç Mae’nin hikayesine götürüyor. Bir gün Mae düzenlerini sürdürmek için ihlal etmemesi gereken tek kuralı çiğnediğinde Baba Ayı ve Mae için her şey değişmek zorunda kalıyor. 

Arıcı, Kuş ve Balina, Efsaneye göre üçlüsü ve çocukların da izleyebileceği animasyonlar olmalarıyla ön plana çıkıyor.

Kuş ve Balina The Bird and the Whale 7’ – 14.00, 17.30 Salon 2

Kuş ve Balina filmi artık neredeyse hiç kullanmayan bir animasyon tekniği olan cam boyama ile yapılmıştır. Beş ressamın 13 aylık çalışması neticesinde ortaya çıkan filmin kahramanı genç balina denizin derinliklerinde sesini aramaya koyulur. 

Efsaneye Göre Legend Has It 7’ – 14.00, 17.30 Salon 2

İrlanda yapımı film, gelenek, onur ve dürüstlük üzerine kurulmuş mükemmel bir Kelt toplumunda geçer. Hikayenin kahramanı Browny’nin sahip olduğu bazı bilgiler ailesi ve tüm toplumun saygınlığını zedeleyeceği için Browny gerçeğin baskısıyla bir itiraf etme mücadelesi ve yüzleşme savaşı verir.

Ruh Hali Atlası Mood Atlas 25’ – 14.00, 17.30 Salon 2

İrlanda yapımı kısa belgesel türündeki film, bipolar bozuklukla yaşama deneyimini ve bu deneyimin ardında yatan sinirbilimsel gerçekleri anlamak için bir laboratuvarda devam eden araştırmaları anlatır. 

Ayam 4’ – 12.00 – 15.30

Fas yapımı kısa animasyon türündeki Ayam, Faslı üç kadının geleneksel Kurban Bayramı ziyafetine hazırlık yaptıkları esnada birbiriyle duygularını ve anektodlarını paylaşmalarını hikaye eder. 

Benim Elim Benim Hikayem My Hand My Story 14’ – 15.30, 19.00

Bu belgesel, Zimbabveli farklı geçmişlere sahip kadınların deneyimlerini anlatıyor. Kadınlar, elleriyle iş yapma yolculuklarında, zorluklara, engellere, başarılara ve ellerinin onları nasıl mutluluktan mutluluğa götürdüğüne ilişkin öykülerini paylaşıyor. 

İlk Günler Early Days 12’

İrlanda yapımı kısa film, Kate adında bir kadının doğum sonrasında değişen dünyasını anlatır. Doğum sonrası travmalarıyla halüsinasyonlar Kate’in gerçeklik algısını altüst eder. 

Buluştuğumuz Yer: Hakikat Bahçeleri Living in Truth 74’ – 15.30 Salon 2

Eylem Şen’in yönetmenliğini yaptığı  belgesel, Barış Akademisyenlerinin ardı arkası kesilmeyen cezalandırmalar ve ihraçlarından sonraki süreçte birbirlerine kenetlenerek gösterdikleri dayanışmayı anlatır.

Kasıtlı Angarya Intentional Sweat 67’

Yönetmenlerin Dilinden: İrlanda’da Kadın Yönetmen Olmak:Robin Conroy – Ciara Johnson – Fatma Edemen -From Their Perspective: Being a Women Director in Ireland

Handan İpekçi Filmi “Saklı Yüzler” 117’

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Bilge Olgaç Başarı Ödülleri’nin de sahibi olan Handan İpekçi bu yıl festivalde Saklı Yüzler filmiyle yer alıyor. Filmden önce de 20.30’da Handan İpekçi ile Ayşegül Sönmez’in söyleşisi olacak.

Anadolu’nun küçük bir köyünde yaşayan bir kısım insan geleneklerine ve örflerine son derece bağlıdırlar. Köyün genç kızlarından Zühre, sevdiği gençten hamile kaldığında işte bu gelenekler devreye girer. Köyün ileri gelenleri bir toplantı düzenleyip bu durumu karara bağlarlar. Genç kız bu hareketinden dolayı acımasızca cezalandırılacaktır. Zühre doğumu yaptıktan sonra bebeğiyle birlikte öldürülecektir. Bu zor kararı uygulamak ise Zühre’nin evindeki erkeklere; babasına ve erkek kardeşine kalmıştır.

Gözümün Nuru Apple of My Eye 20’ – 23.30

Yönetmenliğini Shira Farber’ın yaptığı kısa kurmaca türündeki film, 2011 yılında İsrail’in hayat pahalılığa karşı içinde bulunduğu toplumsal huzursuzluk atmosferinde, bir kadının yaşıyla ilgili huzursuzluğunu ve yüzleşmesini hikaye eder. 

Gece Sürüşü Night Ride 10’ – 23.30

Yönetmenliğini Sinem Kanat’ın üstlendiği Gece Sürüşü, bir taksi şoförünün karşılaştığı üç farklı müşteriyle kurduğu ilişkide başta rahatısz edici konumdayken rahatsız edilen kişi durumuna düşmesini anlatırken, sokağın ve gündelik hayatın içindeki eril dili yeniden düşündürür. 

Marilyn’le Bir Fincan Kahve A Cup Of Coffee With Marilyn 18’ – 23.30 Salon 1

Bir dönem filmi olan Marilyn’le Bir Fincan Kahve, dünya çapında tanınan gazeteci Oriana Fallaci’yi konu alır. Çalıştığı dergi tarafından 1956 yılında Hollywood hakkında bir röportaj yapmak üzere ABD’ye gönderilen Oriana, Marilyn Monroe ile bir röportaj yapmayı kafasına koyar ve türlü yollar dener. 

Annem Uyuyor Mommy’s Sleeping 13’ -23.30 Salon 1

İtalya- Almanya ortak yapımı Annem Uyuyor, Antonella Sica’nın “Bedendeki Hafıza” koleksiyonundaki şiirlerde esinlenerek, ölüm temasını, ölümün yaşam içindeki düşsel varlığını ve mimiklerin sembolik değerlerinin anıları canlandırmadaki gücünü inceliyor. 

18+ Vagenda Hikayeleri Vagenda Stories 90’ – 23.30 Salon 2

İsviçre yapımı Vagenda Hikayeleri çocuklara, ilişkilere ve kariyere odaklanan sosyal baskı ile uğraş otuzlu yaşlarında üç kadının hikayesini çağdaş bir komedi olarak anlatıyor.

Bahçenin Sonundaki Kız The Girl at the End of the Garden 15’ -23.30 Salon 3

Yönetmenliğini Bonnie Dempsey’nin üstlendiği İrlanda yapımı kısa kurmaca türündeki film, bir kız çocuğunun arka bahçesinde psişik güçleri olduğunu keşfettiği bir arkadaş bulunca değişen ve renklenen dünyasını, sıcacık bir arkadaşlık hikayesini güldürerek anlatıyor.

Burada Görülecek Bir Şey Yok Nothing To See Here 17’ – 23.30 Salon 3

Kanada yapımı kısa kurmaca film, bir genç kadının iki aydır kayıp olan evcil hayvanını aramasını konu edinir. Mahallede birileri kedileri öldürmektedir. Kadın, yolu komşusuyla kesişine kadar umutsuzca aramaya devam eder. Toplumsal gerilimlere bakış niteliğindeki film, çağdaş bir şehir masalı yaratırken kara mizahı endişeli bir bekleyişle harmanlar. 

İzlenceyi indirmek için tıklayın.

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol