Okuma süresi: < 1 dakika

NASA tarafından ilk uzay taksisi siparişi alan Boeing şirketinin haberinden sonra, NASA şimdi de SpaceX’e astronot taşınması için sipariş verdi. Uzay taksisi olarak üretilen ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıyan SpaceX, NASA tarafından insan taşınması için ikinci siparişi alan şirket oldu.

Uzay ajansının duyurusuna göre 2017 sonlarında insanlı uçuşlar başlayacak. NASA Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Kathy Lueders, “SpaceX ve Boeing’i ilk mürettebat rotasyonu görevinde görmek heyecan verici” diyor. Öte yandan, “henüz hangi şirketin astronotları taşıyan ilk özel şirket olacağına karar verilmediği” de belirtiliyor.

ABD bağımsızlık kazanacak

NASA insanlı uçuşların başlamasıyla birlikte, “Ulaşım masraflarının azalacağına ve  uluslararası uzay istasyonundaki bilimsel çalışmaların hız kazanacağına” dikkat çekiyor. Bu uçuşların başlamasıyla hâlen astronot ulaşımı konusunda Rusya’ya bağımlı olan ABD, bağımsızlık kazanacak.

SpaceX insansız uçuşları Haziran ayından beri yapılıyor; ikmâl göreviyle uzay istasyonuna yollanan insansız bir aracın fırlatılmasından birkaç dakika sonra patlamasının ardından, NASA, “Bu felaketin gelecekteki yolcuların güvenliğine yardımcı olacak önlemlerin alınmasına yaradığını” belirtmişti. Hâlihazırda, şirket astronot hayatlarını riske atmamak için sorunları çözmeye çalışıyor. Astronotların taşınmasına başlanmadan önce hem SpaceX’in hem de Boeing’in ciddi testlerden ve sertifika işlemlerinden geçmeleri gerekiyor.

Kaynak: Quartz, Popular Science, Independent, Engadget