Geçtiğimiz nisan ayının 24’üncü gününde Hubble Uzay Teleskobu‘nun 25’inci yıl dönümü, NASA (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından uzaydan yeni kareler yayımlanarak kutlandı.

24 Nisan 1990’da, Discovery adlı uzay mekiği tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine ulaştırılan Hubble, ismini Amerikalı astronom olan Edwin Hubble’dan almıştır. Hubble Teleskobu, uzay ile ilgili birçok bilinmezi aydınlatıyor ve yeryüzünün 569 kilometre yukarısında bulunuyor. Bugüne kadar yaklaşık 800 bin gök cismi üzerinde 1 milyon 200 binden fazla gözlemde bulunan Hubble Teleskobu’nun, derin uzayı gözlemlemesi için 2020 yılına kadar faaliyet gösterebileceği belirtildi.

Hubble teleskobunun 25. yıl kutlamaları için birçok etkinlik gerçekleştirildi. Dünya üzerindeki teleskopların yeterli olduğu görüşündeki insanların eleştirisine maruz kalan Hubble, onları kısa zaman içerisinde haksız çıkararak, uzak galaksilere açılan bir pencere haline geldi ve evrenin nasıl oluştuğu hakkında da daha çok bilgiye sahip olmamıza olanak verdi. Aslında Hubble’ın ilk yıllarında, ana kamerasında netsizlik olduğu tespit edildi. NASA için bir hayal kırıklığı olan bu problem, 1993’te astronotlar tarafından tamir edildi. Bunun sonucunda Hubble Teleskobu, karanlık enerjinin varlığı hakkında kanıtlar toplama başarısına erişti. Hatta Hubble Teleskobu’ndan alınan bilgiler, 2011 Nobel Fizik Ödülüne katkıda bulundu.

Yıllar içerisinde Hubble, sadece Nebulaların birbirinden güzel fotoğraflarını çekmekle kalmayıp aynı zamanda optik alanında da gelişimlere yardımcı oldu. Sonuç olarak aslında her “Selfie” çekimimizde, Hubble Teleskobuna teşekkür etmeyi unutmamak gerekiyor.

Hubble Teleskobu’nun yerini alacak olan James Webb Uzay Teleskobu’nun da 2018 yılında uzaya fırlatılması bekleniyor.

hubble 1

hubble 4

hubble 5Kaynak: BBC, CNNTurk, Euronews, Aljazeera Turk

Önceki İçerikDünyadan kentsel dönüşüm proje örnekleri
Sonraki İçerikBabunlar demokratik yaşıyorlar, peki ya biz?
24 yaşında olup, Londra'da Dijital Tasarım ve Markalaştırma üzerine yüksek lisans yapmaktayım. Asker çocuğu olduğum için 4 senede bir okul değiştirmiş olmakla beraber, bu deneyimlerin hayatımda büyük önem arz ettiğine inanıyorum. Seyahat etmeyi gerçekten ama gerçekten çok seven bir insanım. Yeni kültürler, yeni insanlar ve deneyimler benim ayrılmaz bir parçam olmuştur diyebilirim. Elimden gelenin daha da fazlasını yaparak kendimi farklı alanlarda geliştirmeyi ve bana verilen olanakları en iyi şekilde kullanmayı her zaman başarıya giden doğru yol olarak görmüşümdür. Aceleci bir insanım. Gerçekten her şey hemen olsun istiyorum her ne kadar hayatta bir takım şeyler için beklenilmesi gerektiğini bilsem bile. Biraz enteresan gelebilir ama gerçekten futbol ve bilgisayar aynı zamanda konsol oyunlarına ilgim biraz fazla sanırım. Sanat ve tasarıma her zaman büyük ilgim olmakla beraber, mümkün olduğunca diğer popüler konulardan da uzak kalmamaya çalışıyorum. Bilime ve teknolojiye meraklı bir insanım. Her şeyden önemlisi gerçekten bu hayata bir kere geldiğimize ve bize verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum.