Okuma süresi: 2 dakika

Resim kariyerine 1880’den sonra başlayan Vincent Van Gogh, uzun bir sanat yaşamı olmasa da dünya sanat tarihini derinden etkilemeyi başarmış bir ressamdır.

Sanatının ilk dönemlerinde koyu ve kasvetli renklerle çalışmıştır. Bu durumun çocukluk ve gençlik yıllarının hüzünlü geçmesinden, aşk hayatında başarısız olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplarda çocukluk yıllarını “kasvetli, soğuk ve kısır” olarak betimlemiştir.

Ayrıca 1879 yılında, misyonerlik amacıyla Belçika’da fakir bir madenci bölgesi olan Borinage’e giden Van Gogh, buradaki madencilerin kötü koşullarından çok etkilenmiş ve onlarla daha iyi iletişim kurabilmek için özellikle kötü koşullarda yaşamıştır. Tüm bunlar onu depresif, karamsar bir ruh haline sokmuş ve bu da ilk dönem tablolarına yansımıştır.

1886-1888 yılları arasında Paris’te kalan sanatçı, “izlenimcilik” ve “yeni izlenimcilik” akımları ile tanışmıştır. Bu akımların temel özelliği, sanatçıların doğrudan doğruya gerçeği değil, gördüklerinin kendilerinde uyandırdığı duygu ve düşünceleri yani kendilerinde yarattığı izlenimi resme aktarmasıdır. Van Gogh, bu akımların etkisiyle canlı renklere geçmiş ve Paris’te kaldığı iki yılda yaklaşık 200 resim çizmiştir.

1888’de Paris’in soğuk havasından bunalan Van Gogh, Güney Fransa’daki Arles kasabasına taşınmış ve birçok sanat tarihçisine göre burada sanatının zirvesine ulaşmıştır. İşte Van Gogh, Vincent’s Bedroom (Vincent’ın Yatak Odası) veya Bedroom in Arles (Arles’teki Yatak Odası) adlarıyla anılan ünlü eserini de burada çizmiştir. Bu tablo Theo’ya yazılmış o meşhur mektupların 13’üne konu olacak kadar önemlidir. 1888 ve 1889 yıllarının farklı dönemlerinde bu tablonun birbirinin neredeyse aynısı olan üç versiyonunu çizmiştir. İlki Amsterdam Müzesi’nde, ikincisi Chicago’daki Art Institute‘de ve Hollanda’daki ailesi için yaptığı daha küçük boydaki üçüncü versiyonu ise Paris’te Musée d’Orsay‘da sergilenmektedir.

Van Gogh'un unlu tablosunun icinde bir gece3

Van Gogh’un, Arles’te kaldığı “sarı evin” yatak odasını gösteren bu ünlü tablonun içinde uyumak artık mümkün!

The Art Institute of Chicago (Chicago Sanat Enstitüsü), Vincent’s Bedroom adlı tabloyu insan boyutlarına uygun bir şekilde inşa etti. Bu odada kalmak isteyenler internet üzerinden rezervasyon yaptırabiliyor. Ayrıca odalarda kablosuz internet bağlantısı, televizyon gibi hizmetler de bulunuyor.

Bu oda, Van Gogh’un Vincent’s Bedroom adlı eserinin üç versiyonunun da Amerika’da sergilenmesine dikkat çekmek için yaratılmıştır.

Van Gogh'un unlu tablosunun icinde bir gece4

Van Gogh'un unlu tablosunun icinde bir gece5

Van Gogh'un unlu tablosunun icinde bir gece6

Van Gogh'un unlu tablosunun icinde bir gece7

Kaynak: Artic, Wikipedia 1 / 2, Radikal, Indigo Dergisi, Solak Kedi, Resim Biterken, Chicago Tonight