Ana SayfaEkolojiİklim & SuVan Gölü'ne kanalizasyon dökülüyor!

Van Gölü’ne kanalizasyon dökülüyor!

-

Van depreminin ardından “fırsatçı ve ani” bir şekilde yapımına başlanan, depremin yıldönümünde alt yapı çalışmaları bitmediği halde yurttaşlara teslim edilen Erdemkent TOKİ kanalizasyon atıklarının Van Gölü’ne akıtıldığı ortaya çıktı.

Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre, Edremit’te bulunan Erdemkent TOKİ’nin kanalizasyonu olduğu gibi Van Gölü’ne akıtılıyor. TOKİ tarafından kurulan arıtma sisteminin görünürde var olmasına karşın çalıştırılmaması çevreye yaydığı kötü koku ile birlikte insan sağlığını da tehdit etmeye devam ediyor.

Van depreminin ardından 11 ay gibi kısa bir sürede Başbakanlık tarafından inşa edilen ve alt yapı çalışmaları tamamlanmadan, depreminin yıl dönümü olan 23 Ekim 2012 tarihinde yurttaşlara teslim edilen TOKİ’lerin bitmek bilmeyen sorunlarına her geçen gün yenileri ekleniyor. Hükümetin depremi fırsata çevirerek apar topar inşa edip yurttaşlara sattığı TOKİ’de kanalizasyon sorunu başta olmak üzere; su ve çöp sorunları ile sosyal alan eksikliği yurttaşları canından bezdirdi. 8 bin dairenin bulunduğu Erdemkent TOKİ’nin alt yapısı tamamlanmadığı halde yurttaşlar yerleştirildiği için, TOKİ’nin kanalizasyon atıkları olduğu gibi Van Gölü’ne akıtılıyor. TOKİ tarafından kurulan artıma sisteminin görünürde var olmasına karşın çalıştırılmaması, çevreye yaydığı kötü koku ile birlikte insan sağlığını da tehdit etmeye devam ediyor. TOKİ idaresinin sorunlara kayıtsız kalmasından dolayı yurttaşların mağdur olduğu ilçede, Edremit Belediyesi ise devrini alamadığı için ilçeye hizmet götüremiyor.

Valilikten iddialara yalanlama

TOKİ’de yaşanan sıkıntılara ve daha önce basında yer alan “Kanalizasyon göle akıyor”, “Arıtma tesisinin TOKİ tarafından yanlış yapıldığı” haberlerine cevaben valilikte geri durmuyor. Yapılan haberleri her fırsatta yalanlayan valilik, Haziran ayında 100 bin kişilik bir arıtma tesisinin yapılarak, tamamlandığı iddia ediyor. Valilik son açıklamasında, “Van Edremit afet bölgesinde 100 bin kişilik arıtma tesisinin imalatı 28.06.2013 tarihinde tamamlanarak, yüklenici firma tarafından işletmeye açılmıştır. Uygulama projesine göre tamamlanan arıtma tesisinin geçici kabulü, her türlü analizler yapılarak, biyolojik testler gibi hususlar da dikkate alınarak 09.04.2014 tarihinde onaylanmıştır. Arıtma tesisinin deşarjı temiz su olarak Van Gölü’ne akıtılmaktadır. Tesisin işletmesi yüklenici firma tarafından sorunsuz bir şekilde devam ettirilmektedir” savunmasında bulundu.

Fen İşleri Müdürlüğü’nün hazırladığı raporda atık suyunun göle akıtıldığı ortaya çıktı.

Valiliğin yaptığı açıklamanın aksine Edremit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, arıtma sistemine yönelik yaptıkları bir çalışma soncunda hazırladıkları raporda tesisin eksikliklerini tespit ederek, kayıt altına aldı. Arıtma tesisindeki ızgara ünitesinin bakımsızlığından dolayı atıkların toplanmadığına işaret edilen raporda, terfi pompalarından sadece birinin çalışır durumda olduğu, kum tutucu ünitenin arızalı olduğu, aydınlatma sisteminde sorunların bulunduğu, boruların sisteminin hatalı olduğu, tesiste yangın söndürme sisteminin olmadığı tespiti yapılıyor. Kanal kapaklarında ve zemin ile ilgili çeşitli sıkıntıların da belirlendiği raporda, mevcut sayılan sebeplerden dolayı tesiste arıtma yapılmadığı tespit edilerek, atık suyun hiçbir arıtmaya maruz kalmadan direkt göle akıtıldığı açıklanıyor.

“30 yıllık emeğimiz arıtmanın çalışmamasından dolayı boşa gitti”

Söz konusu durumdan rahatsız olan Edremit sahilindeki esnaf bir an önce duruma çare bekliyor. Sahilde köftecilik yapan Metehan Bicek, tesisin hiçbir zaman düzenli çalışmadığına vurgu yaparak, defalarca muhataplara dilekçe vermelerine rağmen bir gelişmenin kaydedilemediğini söyledi. Arıtma tesisinin çalışmamasından dolayı çevreye yayılan kokudan rahatsız olan müşterilerin artık lokantalarına gelmediklerini dile getiren Bicek, “30 yıllık emeğimiz arıtmanın çalışmamasından dolayı boşa gitti” diye konuştu.

Bir diğer esnaf Mustafa İlli ise, var olan arıtma sisteminin çalıştırılmamasından şikayet ederek, “Bu atıklar göle akıyor gölümüz de kirleniyor. En kısa sürede yetkililerin bu duruma bir el atması lazım” diye konuştu.

Başlık Görseli: © Pai Shaka

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Bir depremin anatomisi: 1755 Lizbon Depremi

1 Kasım 1755 günü saat 9.40'ta, Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti Lizbon’un neredeysetüm yerleşim alanlarını kullanılmaz hale getiren, Richter ölçeğine göre 8.5-9 şiddetinde bir deprem...

Şehir Plancıları “yeni yüzyılda planlama yapmaya, kentsel yaşamı dönüştürmeye” çağırıyor

Şehir Plancıları Odası (ŞPO), şehir plancıları başta olmak üzere tüm yurttaşları, 8 Kasım 2023 tarihinde Ankara'da, yeni yüzyılda planlama teması ile gerçekleştirilecek Dünya Şehircilik Günü...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol