Okuma süresi: 2 dakika

Her gün hevesimizin kaçtığı şeyleri bir bir terk ediyoruz, çöpe atıyoruz, kenara köşeye saklıyoruz. Israrla söylemek gerekiyor ki size lazım olmayan her şey bir başkasına çok çok gerekli. Sizin hevesiniz kaçmış olabilir ama bir başkasının içi hâlâ kıpır kıpır hareketli. Şimdi o en yakın örnek ta Van’dan geldi bizlere ulaştı: Biz artık şarkı dinlemek değil, şarkı söylemek istiyoruz, bizi destekler misiniz?

Van’ın İpekyolu ilçesinde yer alan Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu’nda görev yapan psikolojik danışman ve rehber öğretmen sevgili Mansur Kılıç, muhteşem dileklerinden bir parçasını bize ulaştırdı. Öğrencilerini müzikle tanıştırmayı, normal şartlar altında belki hiçbir zaman bir müzik aleti ile tanışamayacaklarını ancak desteklerimizle bu hayalin gerçek olabileceğinden bahsetti.

Kurmak istedikleri müzik atölyesi için desteklerimize ihtiyaç var Van’da, İpekyolu’nda, bir ortaokulda. Müzik aletlerimiz köşelerde tozlanacağına bir çocuğun elinde çiçek açsın notalarla. Ne tazecik öğrenciler betonlarla soğuk ve sessiz kalsın, ne müzik aletlerimiz tozlu raflarda, yatak altlarında. Siz ne var ne yok yoklarken aklınızın köşelerini, lafı sevgili öğretmenimize bırakalım:

Ben Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu’nda Eylül ayında göreve başlayan Okul Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Mansur Kılıç. Okulumuz Van ilinin İpekyolu ilçesinde bulunmaktadır. Okulumuzun bulunduğu mahallede, sosyoekonomik durumu zayıf yada çeşitli sebeplerden dolayı parçalanmış aileler ikamet etmekte ve onların çocukları okumaktadır.

 

Öğrencilerimizi müzikle tanıştırıp onlara en azından bir müzik aleti çalmayı öğretmek istiyoruz. Böylece hayatlarında içinde bulundukları koşullar gereği belki hiçbir müzik aletiyle tanışma fırsatı bulamayacak öğrencilerimize biz bu fırsatı okulumuza bir müzik atölyesi kurarak sunacağız.

Biz artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyoruz!

Önünden yürüdüğünüz mekandan sesi gelen şarkı bütün acelenize rağmen dikkatinizi çekti. Sabah otobüste dinlediğiniz şarkı gün boyunca dilinizdeydi. En büyük zevklerinizden biri sevdiğiniz bir müzisyenin konserine gitmek, belki de öyle bir konserde sahnede olmak. Olası onlarca şey arasında kendinizi anlatabileceğiniz en büyük araç müzik, üzerinizdeki en büyük iyileştirici etkiye müzik sahip belki de. Düşünün ki hiç özel bir çaba göstermemişsiniz ama arka planda olan bir ses var hep, ya da en fazla biz artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyoruzbuna çaba göstermişsiniz; arka planda olan sesler sizin ellerinizden çıkmış, sizin sesinizle dile gelmiş. İnsan ve müzik arasındaki ilişkiye dair bu örnekler kolaylıkla çoğaltılabilir.

Bizde öğrencilerimize müzik sevgisini aşılayıp sanatla tanıştırmak istiyoruz. Yani biz artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyoruz! Bu amaçla başlatmış olduğumuz müzik aleti bağış kampanyasında öğrencilerimiz adına bize katkı sunarsanız seviniriz.

Okul müdürü Ramazan ÇINAR, Okul Rehber Öğretmeni Mansur KILIÇ

Adres: Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu Şerefiye Mahallesi Veteriner Caddesi Okul 1. Sokak İpekyolu- Van 
İletişim: [email protected] – 0537 697 91 27