Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerVan'dan bir ses var duyar mısınız?: Biz artık şarkı dinlemek değil şarkı...

Van’dan bir ses var duyar mısınız?: Biz artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyoruz!

-

Her gün hevesimizin kaçtığı şeyleri bir bir terk ediyoruz, çöpe atıyoruz, kenara köşeye saklıyoruz. Israrla söylemek gerekiyor ki size lazım olmayan her şey bir başkasına çok çok gerekli. Sizin hevesiniz kaçmış olabilir ama bir başkasının içi hâlâ kıpır kıpır hareketli. Şimdi o en yakın örnek ta Van’dan geldi bizlere ulaştı: Biz artık şarkı dinlemek değil, şarkı söylemek istiyoruz, bizi destekler misiniz?

Van’ın İpekyolu ilçesinde yer alan Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu’nda görev yapan psikolojik danışman ve rehber öğretmen sevgili Mansur Kılıç, muhteşem dileklerinden bir parçasını bize ulaştırdı. Öğrencilerini müzikle tanıştırmayı, normal şartlar altında belki hiçbir zaman bir müzik aleti ile tanışamayacaklarını ancak desteklerimizle bu hayalin gerçek olabileceğinden bahsetti.

Kurmak istedikleri müzik atölyesi için desteklerimize ihtiyaç var Van’da, İpekyolu’nda, bir ortaokulda. Müzik aletlerimiz köşelerde tozlanacağına bir çocuğun elinde çiçek açsın notalarla. Ne tazecik öğrenciler betonlarla soğuk ve sessiz kalsın, ne müzik aletlerimiz tozlu raflarda, yatak altlarında. Siz ne var ne yok yoklarken aklınızın köşelerini, lafı sevgili öğretmenimize bırakalım:

Ben Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu’nda Eylül ayında göreve başlayan Okul Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Mansur Kılıç. Okulumuz Van ilinin İpekyolu ilçesinde bulunmaktadır. Okulumuzun bulunduğu mahallede, sosyoekonomik durumu zayıf yada çeşitli sebeplerden dolayı parçalanmış aileler ikamet etmekte ve onların çocukları okumaktadır.

 

Öğrencilerimizi müzikle tanıştırıp onlara en azından bir müzik aleti çalmayı öğretmek istiyoruz. Böylece hayatlarında içinde bulundukları koşullar gereği belki hiçbir müzik aletiyle tanışma fırsatı bulamayacak öğrencilerimize biz bu fırsatı okulumuza bir müzik atölyesi kurarak sunacağız.

Biz artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyoruz!

Önünden yürüdüğünüz mekandan sesi gelen şarkı bütün acelenize rağmen dikkatinizi çekti. Sabah otobüste dinlediğiniz şarkı gün boyunca dilinizdeydi. En büyük zevklerinizden biri sevdiğiniz bir müzisyenin konserine gitmek, belki de öyle bir konserde sahnede olmak. Olası onlarca şey arasında kendinizi anlatabileceğiniz en büyük araç müzik, üzerinizdeki en büyük iyileştirici etkiye müzik sahip belki de. Düşünün ki hiç özel bir çaba göstermemişsiniz ama arka planda olan bir ses var hep, ya da en fazla biz artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyoruzbuna çaba göstermişsiniz; arka planda olan sesler sizin ellerinizden çıkmış, sizin sesinizle dile gelmiş. İnsan ve müzik arasındaki ilişkiye dair bu örnekler kolaylıkla çoğaltılabilir.

Bizde öğrencilerimize müzik sevgisini aşılayıp sanatla tanıştırmak istiyoruz. Yani biz artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyoruz! Bu amaçla başlatmış olduğumuz müzik aleti bağış kampanyasında öğrencilerimiz adına bize katkı sunarsanız seviniriz.

Okul müdürü Ramazan ÇINAR, Okul Rehber Öğretmeni Mansur KILIÇ

Adres: Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu Şerefiye Mahallesi Veteriner Caddesi Okul 1. Sokak İpekyolu- Van 
İletişim: [email protected] – 0537 697 91 27

 

SON YAZILAR

İstanbul Tohum Takas Şenliği katılımcılarıyla 6. defa yerel tohum ve yerel üretim için umudun kaynağı oldu

Yeryüzü Derneği ve Kadıköy Belediyesi'nin birlikte organize ettiği İstanbul Tohum Takas Şenliği 30 Nisan Pazar günü altıncı kez İstanbullularla buluştu. Koşuyolu’ndaki Alan Kadıköy’ün açık hava...

Kadın Savunma Ağı’ndan 1 Mayıs’a çağrı

Beş yıl önce “kadın kadını savunur” diyerek yaptığımız çağrıyı, yaşamakta olduğumuz olağanüstü politik koşulları dikkate alarak bir kez daha yineliyoruz:Bu memlekette seçimin hiçbir zaman sandığa...

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Hasta kadın mahpuslar için siyasetçilere çağrı

Hasta kadın mahpusların sağlık ve yaşam hakkı için çalışmalarına devam edeceğini açıklayan Aysel Tuğluk İçin Bin Kadın Kampanya grubu, “Bu kampanya için yola çıktığımızda söylediğimiz...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

[td_block_social_counter facebook="dergigaia" twitter="gaiadergi" youtube="channel/UCorDAuLS9gj1gFvLdmf1p2Q" instagram="gaiadergi"]