İngiltere, kısa bir süre önce, ileri teknolojik özelliklere sahip ve taklit edilemez nitelikte yeni ’lik banknotlarını tanıttı. Ancak Brexit (Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılmasına verilen isim. “Britain” [Britanya] ve çıkış anlamına gelen “exit” kelimelerinin birleşiminden oluşmuş bir kelimedir.) ülkesindeki hayvan hakları savunucuları, tanıtılan kağıt banknotları kesinlikle kullanmayacaklarını söylüyorlar. Görünen o ki; yeni banknotlar, bir miktar hayvansal yağ kullanılarak yapılmış.

Washington Post gazetesinden edinilen bilgiye göre, pazartesi günü Bank of England, yeni paralarda, çok az miktar hayvan yağı kullanıldığını doğrulamış. Dediklerine göre; banknotlarda kullanılan küçük miktardaki yağ, paranın makinalardan daha kolay geçmesine yardım ediyormuş.

Fotoğraf: Bir Twitter kullanıcısının Merkez Bankası’na Tweet atmasından sonra gerçek ortaya çıktı.

Ancak, veganlar ve hayvanseverler bu parayı kullanmıyorlar. Ülkenin, yeni hayvansal ürünlü parasının, banknotları, etik olarak uygunsuz bir duruma soktuğundan üzüntü duyuyorlar.

Bir twitter kullanıcısı “Bu hiç hoş bir şey değil.Hayvansal ürünleri kullanmamak için çok çabalıyordum. Artık reddediyorum” şeklinde şikâyet etti. 

Bank of England’ın, yeni banknotların üretiminde hayvan yağı kullanımını durdurması için Change.org adlı internet sitesinde bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanyayı şimdiden 100 binden fazla kişi imzaladı. Ancak ülkenin, paralarda hayvan yağı kullanımını durdurması pek olası gözükmüyor. Hatta 2020 yılına kadar, aynı üretim aşamasının hem 10£ hem de 20£’lik banknotlarda kullanılması planlanıyor.

Bu arada yeri gelmişken söylemekte fayda var. 1980’lerde McDonalds’ın patates kızartmalarının lezzetli olmasını sağlayan şey, kesinlikle sığır eti yağıydı. Mickey D’nin patates kızartmaları önceden çok daha lezzetliydi. Fast food şirketi, herhangi bir hayvansal gıda içermediğini sandıkları için kandırıldıklarını ileri sürdüler ve vejetaryenlerin yaptıkları protestodan sonra 1990 yılında o çok lezzetli mi lezzetli (!) sığır eti yağında patates kızartması yapmayı durdurdular.

Yeni 5£’lik banknotların da lezzetli olup olmadığı da maalesef (!) paraların basımına kadar teyit edilemeyecek.

Kaynak: gizmodo.com