Okuma süresi: 3 dakika

Noel hızla yaklaşıyor ve Vietnam Katolikleri bu özel tatile köpek etinden oluşan bir şölen (!) ile hazırlanıyor. Tahminlere göre bu yılki Noel kutlamaları için gerçekleştirilecek köpek eti ticareti zirve yapacak. Kutsal sayılan bu kutlamalarda sayısız köpek, öğle ve akşam yemeklerinde tabakları süslemek üzere can verecek. Doğum, ölümle kutsanacak.

vietnam, noel, köpek katliamı 5

Köpek eti tüketimi Vietnam’da çok yaygın. Özellikle ülkenin kuzey kısmında köpek eti satılan birçok restorana rastlamak mümkün. Asya Köpek Koruma İttifakı verilerine göre 2014 yılında Vietnam’da 5 milyona yakın köpek, eti için katledildi. Associated Press’in Ekim 2009’da yayınladığı rapora göre ise Hanoi’de en hızlı büyüyen ekonominin köpek eti ticareti olduğu nitelendirildi. 20 kilogramlık bir köpek etinin yaklaşık 100 dolara –Vietnamlı bir işçinin yaklaşık bir aylık maaşı– alıcı bulması bu ticaretin yaygınlaşmasındaki en büyük rollerden birisi.

Vietnam’da köpek etinin şans getirdiğine inanılıyor. Aynı zamanda erkeklerde libidoyu arttırdığı da düşünülüyor. Soğuk zamanlarda kan akışını hızlandırdığı ve şifa sağladığı da dile getirilenler arasında. Belli ritüeller eşliğinde tüketilen köpek eti, halk arasında iyi bir protein kaynağı olarak nitelendirilerek sıklıkla tüketiliyor. En çok tüketimin ise Noel kutlamalarında olduğu belirtiliyor. Bunun dışında faydalı olduğu düşünülerek Vietnam’da kedi eti de tüketiliyor. Astıma iyi geldiği ve cinsel gücü arttırdığı düşünülmekle beraber kedi eti gizli servis ediliyor, çünkü kedi kesmenin Vietnam’da ağır bir yaptırımı mevcut.

A man hooks a dog from it's cramped cage April 3 before it is butchered and sold in nearby restaurants serving dog meat delicacies in this northern Philippines province of Benguet. A dog costs from 500 pesos to 1000 pesos (US dollars 20-40

Vietnam’da yenilen köpeklerin yemeğe hazırlanışı da oldukça acımasız yöntemlere sahip. Demir çubuklarla köpeklerin kafalarına vurularak ölmeleri sağlanıyor. Bir köpek can vermek için 10 ila 12 darbeye kadar maruz kalabiliyor. Kafatası kırılan köpekler acılı bir şekilde yaşama gözlerini yumuyor. Boğazları kesilerek veya göğsünden bıçaklanarak da öldürülen köpeklere de rastlamak mümkün. Bunun dışında ise en acımasız yöntem diri diri yakılarak öldürülen köpekler. Bu şekilde tütsülendiği dile getiriliyor.

Geçtiğimiz aylarda köpeklerin öldürüldüğü bir festival ise Çin’in Yulin kentinde gerçekleştirildi, binlerce köpek benzer yöntemlerle katledildi. Çin’de de köpek eti Vietnam gibi talep gören etler arasında bulunuyor.

vietnam, noel, köpek katliamı 4

Vietnam’da eti için öldürülen köpeklerin büyük çoğunluğu, Tayland’dan kaçak yollarla getiriliyor. Her yıl yaklaşık 300 bin köpek Tayland’dan Vietnam’a gizli yollarla taşınıyor. Tayland’da yasak olan köpek kaçakçılığı Laos sınırında gerçekleştirilmekte ve Laos üzerinden de Vietnam’a sokuluyor. Köpekler demir kafesler içerisinde yolculuk ediyor ve her kafeste 12 ila 15 köpek tutuluyor. Vietnam’da veya Taylan’da köpek eti yenmesi ile ilgili bir yasal düzenleme bulunmaması, gerçekleştirilen kaçakçılık ağının uluslararası bir şebekelere bağlı olması, yüksek gelir elde edilmesi ve köpeklerin kolay elde edilebilir olmaları, gerçekleştirilen karanlık ticaretin hız kesmeden devam etmesine de neden oluyor. Her yıl köpek kaçakçılığından 1 milyon 250 bin euro kazanç elde edildiği düşünülüyor.

vietnam, noel, köpek katliamı 3

Dünyanın her yerinde farklı türden fakat kendi benliklerine sahip canlılar; festivaller, kutlamalar, dini ritüeller ve besin kaynağı amacıyla öldürülüyor ve insan faydası için zorla alı konuluyor. Canlılar yalnızca öldürülmekle kalmayıp aynı zamanda türlü işkencelere ve acılara da maruz bırakılıyor. Her bir ayrı beden yaşama gözlerini insan tahakkümünde açıp, aynı insan eliyle de kapatıyor. İnsanın diğer canlılar üzerindeki bu acımasız tutumu, kendi arasındaki şiddet eğilimlerinin asıl kaynağıdır. Diğer türlere yönelttiği şiddet, dönüp, dolaşıp kendine uzanıyor. Huzur ve mutluluktan söz ediyorsak, devrime tabaklarımızdan başlamak, adımların en vicdani olanı olacaktır. Et, cinayettir.