Okuma süresi: < 1 dakika

Pigment eksikliğinden ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığı olan Vitiligo konusunda; toplumsal farkındalık oluşturmaya çalışan Vitiligobabe, vitiligonun bir hastalık olmadığını bir cilt sanatı olduğunu dile getiriyor. Vitiligo konusunda toplumu bilinçlendirmek ve vitiligosu olanlara moral ve motivasyon sağlamak adına paylaşımları ile birçok vitligolu kişiye olumlu etki etmeye başladı.

#vitiligociltsanatidir

Vitligo hastalık değildir, #vitiligociltsanatidir sloganı ile başlatmış olduğu farkındalık çalışmalarına kendi tasarımı olan bir tişört ve bileklik ile vitiligoya dikkat çekmeye çalışmaktadır. Yabancı ülkelerde başta Winnie Harlow olmak üzere birçok kişinin vitiligo konusunda farkındalık oluşturduğu biliniyor. Vitligobabe ise ülkemizde vitiligoya dikkat çeken ilk isim olma yönünde ilerleyerek, birçok kişiye vitiligoyu tanıtarak ve birçok vitiligolu kişinin bakış açısını değiştirerek vitiligoyu sevdiren kişi haline gelmiştir. Asıl tedavinin kendimiz olduğunu, kendimizi farklılıklarımızla sevmemiz gerektiğini ve farkımızı utanmadan, çekinmeden ve korkmadan yansıtmamız gerektiğini savunuyor.

Vitiligo farkındalık çalışmalarına yukarıdaki video ile başlayarak, sayfasında bununla ilgili çeşitli videolara yer vermeye devam ediyor. Kendisi yaklaşık 15 yıldır vitiligoya sahip ve bu süreçte vitiligosunu hiç hastalık olarak görmemiş. Çünkü; ağrısı, sızısı, kaşıntısı ve en önemlisi bulaşıcılığı olmadığını ve hiçbir şeye engel olmadığını, hiçbir şeyden alıkoymadığını fark etmiş. Bu yüzden de hastalık olmadığını aksine kendisini farklı kılan bir özellik olduğunu benimsemiş. Sadece sanatsal bir görsellik olarak vitiligosunun imzası olduğunu cildinin bir sanatı olduğunu söylüyor. Vitiligosunu severek, bunun dert, kusur ve utanılacak bir şey olmadığını aksine cilt sanatı, imza ve farkı olduğunu benimsemiş ve bu bakış açısıyla herkesin de vitiligosunu sevmesi gerektiğini, kendilerine yakıştırmaları gerektiğini dile getiriyor. Paylaşımlarından gelen olumlu mesajlarla yapmış olduğu farkındalığın doğru olduğunu görebiliyoruz.

Başlık görseli