Okuma süresi: 2 dakika

Dünyanın en büyük perakendecilerinden Walmart, satmakta olduğu oyuncak mezbaha kamyonları ile yeni bir tartışma başlattı. Çocuklar için hazırlanan oyuncak kamyonlar, hayvanların yüzlerce kilometre eziyet gördüğü mezbaha taşıtları tasarımına sahip.

Daha önce de pek çok kez sömürü olayları ile gündeme gelen dünyanın en büyük şirketlerinden Walmart’ın yeni oyuncağı, hayvan özgürlükçüleri arasında tartışmaya sebep oldu. The Dodo isimli sitede geçen bir açıklamada, “Tabii, bu bir oyuncak, ancak hayvanların katledildiği araçları çocuklara oyuncak olarak satma fikri, hayvan özgürlükçüleri için pek de uygun değil” dendi.

Mezbaha Oyuncak

Her yıl yaklaşık milyonlarca hayvanın ölümüne sebep olan mezbaha kamyonlarında taşınan hayvanlar, ortalama 52 saatlik yolcukları boyunca ne gıda ne de içecek desteği alıyor ve yol boyunca dinlenme fırsatı bile bulamadan taşınıyor.

Tasarlanan tartışmalı oyuncak ise hayvancılık endüstrisinin acımasız uygulamalarını normalleştirirken bu oyuncak ile oynayan çocukların hayvanlar konusunda da duygusuzlaşmasına neden olabileceği düşünülüyor.

Ünlü sanatçı Banksy'nin tasarladığı bu çalışma, eziyet gören çiftlik hayvanlarının durumuna dikkat çekmek için yapıldı.
Ünlü sanatçı Banksy’nin tasarladığı bu çalışma, eziyet gören çiftlik hayvanlarının durumuna dikkat çekmek için yapıldı.

Hayvan taşıma sırasında çekilen gizli videolar, hayvanların nelere maruz kaldığını bizlere açıkça gösteriyor. Bazı okur yorumlarına göre, bunun II. Dünya Savaşı’nda toplama kamplarına götürülen Yahudilerin gördüğü eziyetten hiçbir farkı yok. II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan araçların bir oyuncağının tasarlanmasının toplayacağı tepkinin, konu hayvan olduğunda neden aynı şiddette gösterilmediği de diğer eleştiriler arasında.

Uyarı: Aşağıdaki video şiddet içeren görüntülerden oluşmaktadır.

Kaynak: MFA Blog 

Hazırlayan: Burak Avşar