Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıWalmart'ta oyuncak krizi: "Çocuklar için mezbaha kamyonları" tepki topluyor

Walmart’ta oyuncak krizi: “Çocuklar için mezbaha kamyonları” tepki topluyor

-

Dünyanın en büyük perakendecilerinden Walmart, satmakta olduğu oyuncak mezbaha kamyonları ile yeni bir tartışma başlattı. Çocuklar için hazırlanan oyuncak kamyonlar, hayvanların yüzlerce kilometre eziyet gördüğü mezbaha taşıtları tasarımına sahip.

Daha önce de pek çok kez sömürü olayları ile gündeme gelen dünyanın en büyük şirketlerinden Walmart’ın yeni oyuncağı, hayvan özgürlükçüleri arasında tartışmaya sebep oldu. The Dodo isimli sitede geçen bir açıklamada, “Tabii, bu bir oyuncak, ancak hayvanların katledildiği araçları çocuklara oyuncak olarak satma fikri, hayvan özgürlükçüleri için pek de uygun değil” dendi.

Mezbaha Oyuncak

Her yıl yaklaşık milyonlarca hayvanın ölümüne sebep olan mezbaha kamyonlarında taşınan hayvanlar, ortalama 52 saatlik yolcukları boyunca ne gıda ne de içecek desteği alıyor ve yol boyunca dinlenme fırsatı bile bulamadan taşınıyor.

Tasarlanan tartışmalı oyuncak ise hayvancılık endüstrisinin acımasız uygulamalarını normalleştirirken bu oyuncak ile oynayan çocukların hayvanlar konusunda da duygusuzlaşmasına neden olabileceği düşünülüyor.

Ünlü sanatçı Banksy'nin tasarladığı bu çalışma, eziyet gören çiftlik hayvanlarının durumuna dikkat çekmek için yapıldı.
Ünlü sanatçı Banksy’nin tasarladığı bu çalışma, eziyet gören çiftlik hayvanlarının durumuna dikkat çekmek için yapıldı.

Hayvan taşıma sırasında çekilen gizli videolar, hayvanların nelere maruz kaldığını bizlere açıkça gösteriyor. Bazı okur yorumlarına göre, bunun II. Dünya Savaşı’nda toplama kamplarına götürülen Yahudilerin gördüğü eziyetten hiçbir farkı yok. II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan araçların bir oyuncağının tasarlanmasının toplayacağı tepkinin, konu hayvan olduğunda neden aynı şiddette gösterilmediği de diğer eleştiriler arasında.

Uyarı: Aşağıdaki video şiddet içeren görüntülerden oluşmaktadır.

Kaynak: MFA Blog 

Hazırlayan: Burak Avşar

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol