Ana SayfaYeşilEko MimariWaterNest 100: Güneş enerjili, su üstünde yüzen ev

WaterNest 100: Güneş enerjili, su üstünde yüzen ev

-

Londra merkezli EcoFloLife şirketi, kendi kendine yeten ve çevre dostu yenilikçi bir çözüm geliştirmiş. Şirket, tamamı ile geri dönüştürülmüş kereste ve alüminyumdan yapılma suyun üstünde yüzen evler tasarlıyor. WaterNest 100 isimli bu küçük ev, dünyaca ünlü mimar Giancarlo Zema tarafından tasarlanmış.

Bu şık ev iki adet geniş balkona, büyük pencerelere ve bol miktarda doğal ışığı içerisine davet eden tepe penceresine sahip ve yalnızca 90 metrekarelik bir yer kaplıyor. Müşterinin isteğine göre, bir adet oturma odası, yemek odası bir ya da iki adet yatak odası, mutfak ve banyo bu ev içinde barınabiliyor. Evin enerji ihtiyacı çatısındaki güneş panellerinden karşılanıyor.

WaterNest 100
Şirket aynı zamanda geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılan bir mobilya kataloğunu da sunuyor.

WaterNest 100 yüksek verimli ısıtma ve soğutma sistemleri sayesinde oldukça düşük enerji kullanımına gerek duyuyor. Buna ek olarak, bu evin inşası için gerekli olan malzemenin yüzde 98’i geri dönüştürülebilir malzemeden üretiliyor.

Evin kullanım alanı oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Nehirlere, göllere, küçük körfezlere, resiflere ve deniz suyu sıcak olan deniz bölgelerine konuşlandırılabiliyor. EcoFloLife yetkililerinin söylediklerine göre bu ev; bir ofis, restoran ya da mağaza gibi diğer amaçlar için de kullanılabilir.

MyHome sistemi
Tasarlanan evin kullandığı “MyHome” isimli sistem ile evde yaşayanlar ışıklandırmayı, havalandırmayı ve çok odalı ses sistemini tek bir ekran üzerinden ayarlayabiliyor.

Tasarlanan evin kullandığı “MyHome” isimli sistem ile evde yaşayanlar ışıklandırmayı, havalandırmayı ve çok odalı ses sistemini tek bir ekran üzerinden ayarlayabiliyor. Buna ek olarak, ev sahibi “MyHome” sistemini kullanarak, elektrik, gaz ve su tüketimini takip edebiliyor ve her odanın sıcaklık ayarını ayrı ayrı ayarlayarak enerji kullanımını oldukça tasarruflu bir hale getirebiliyor.

Kaynak: EcoWatch

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol