Okuma süresi: 2 dakika

Londra merkezli EcoFloLife şirketi, kendi kendine yeten ve çevre dostu yenilikçi bir çözüm geliştirmiş. Şirket, tamamı ile geri dönüştürülmüş kereste ve alüminyumdan yapılma suyun üstünde yüzen evler tasarlıyor. WaterNest 100 isimli bu küçük ev, dünyaca ünlü mimar Giancarlo Zema tarafından tasarlanmış.

Bu şık ev iki adet geniş balkona, büyük pencerelere ve bol miktarda doğal ışığı içerisine davet eden tepe penceresine sahip ve yalnızca 90 metrekarelik bir yer kaplıyor. Müşterinin isteğine göre, bir adet oturma odası, yemek odası bir ya da iki adet yatak odası, mutfak ve banyo bu ev içinde barınabiliyor. Evin enerji ihtiyacı çatısındaki güneş panellerinden karşılanıyor.

WaterNest 100
Şirket aynı zamanda geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılan bir mobilya kataloğunu da sunuyor.

WaterNest 100 yüksek verimli ısıtma ve soğutma sistemleri sayesinde oldukça düşük enerji kullanımına gerek duyuyor. Buna ek olarak, bu evin inşası için gerekli olan malzemenin yüzde 98’i geri dönüştürülebilir malzemeden üretiliyor.

Evin kullanım alanı oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Nehirlere, göllere, küçük körfezlere, resiflere ve deniz suyu sıcak olan deniz bölgelerine konuşlandırılabiliyor. EcoFloLife yetkililerinin söylediklerine göre bu ev; bir ofis, restoran ya da mağaza gibi diğer amaçlar için de kullanılabilir.

MyHome sistemi
Tasarlanan evin kullandığı “MyHome” isimli sistem ile evde yaşayanlar ışıklandırmayı, havalandırmayı ve çok odalı ses sistemini tek bir ekran üzerinden ayarlayabiliyor.

Tasarlanan evin kullandığı “MyHome” isimli sistem ile evde yaşayanlar ışıklandırmayı, havalandırmayı ve çok odalı ses sistemini tek bir ekran üzerinden ayarlayabiliyor. Buna ek olarak, ev sahibi “MyHome” sistemini kullanarak, elektrik, gaz ve su tüketimini takip edebiliyor ve her odanın sıcaklık ayarını ayrı ayrı ayarlayarak enerji kullanımını oldukça tasarruflu bir hale getirebiliyor.

Kaynak: EcoWatch