Okuma süresi: 2 dakika

Birbirinden farklı birçok mecrada maruz kaldığımız cinsiyetçi dil ile mücadele etmeyi amaçlayan erktolia.org, 15 Mart 2015’te açılan internet sitesiyle cinsiyetçi haksızlığın karşısında duran herkesi değişime giden yolda harekete geçmeye çağırıyor.

Gündelik yaşamdan başlayıp siyaset ve medya gibi toplumu ileri derecede etkileyen alanlarda kullanılan cinsiyetçi dilin şiddet piramitinin en alt basamağını oluşturup, şiddete giden yolda çok büyük bir besin olduğunun su götürmez gerçekliğini çokça yaşadık, gördük. İşte tam da bu sebeple ve tam da ihtiyaç duyulan zamanda imdadımıza yetişti Sibel Schick ve Dilara Gürcü.

Erkek egemenliğinde olan topraklara atıfta bulunarak” erktolia adını verdikleri siteleri Macholand.org’un Türkiye platformu. Cinsiyetçi dilin ve bununla olan mücadelenin küresel bir problem olduğuna değinen bu güzel insanlar, projeyi Türkiye’de de başlatma kararıyla kuruyorlar siteyi.

Erktolia 2

Kadınlara ve LGBTİ bireylere dönük kullanılan, erkekliği öven, erkek olmayanı yeren bir dilin karşısında durup, rahatsızlıklarını yaptıkları online eylem ve değişim kampanyalarıyla sunuyorlar. Gönüllü ekibi kendilerinin dışında şimdilik üç kişiden oluşuyor. Yeni gönüllülere ihtiyaçları olduğunu belirtip, cinsiyetçi dilden rahatsızlık duyan seni, beni, onu yani bizleri gönüllülük yapmaya davet ediyorlar. İlgilenenlere mesajları ise şu:

Merhaba,

erktolia ekibi olarak gönüllü sayımız ne kadar çok artarsa o kadar çok eylemi başlatabilir ve o kadar çok kişiyi harekete geçirebiliriz diye düşünüyoruz. Gönüllü ekibimizden beklentimiz ise haftada en az 2 saatini bu projeye ayırması.

Bize katkıda bulunmanızın farklı yolları var. Şu an için ihtiyacımız olan kişiler:

– Anayasa ve insan hakları bilgisi kuvvetli, kampanyalarımızı hukuksal olarak gözden geçirebilecek, bilhassa bireye hakaret, şiddet, taciz ve tecavüz konularında bize anlık danışmanlık verebilecek bir avukat.

– erktolia ilkeleri ile uyuşan bir cinsiyetçilik algısı bulunan ve erktolia metinleriyle aynı düzlemde metinler oluşturabilecek bir metin yazarı.

Gönüllü olmak isteyen kişilerin, bize kendilerini kısaca tanıtan, neden gönüllü olmak istediklerini anlatan ve haftanın hangi günleri ve hangi saatler arasında katkıda bulunabileceğini belirten bir e-postayı [email protected] adresine göndermeleri yeterli.

Gönüllülük için vakti olmayan insanları ise internet üzerinden gerçekleşen eylemlerine katılmaya ya da sitede bulunan Bize Bir Eylem Önerin (http://erktolia.org/bize-bir-eylem-onerin) bölümünden eylem önerisinde bulunmaya çağırıyorlar.

Erkeği yücelten çikolata reklamından, cinsiyetçi haber dili kullanımına kadar birçok konuda söyleyecekleri var erktolia’nın. Birkaçına dair eylemler başlattı bile. Buyrun sitelerine (http://erktolia.org), siz de bağırın rahatsızlığınızı.

Biz çok sevdik erktolia’yı. Umarız siz de seversiniz de çoğalıp kesiveririz şu cinsiyetçiliğin koca dilini!