Ana SayfaYaşamKadınCinsiyetçi dille mücadelede online aktivizm: erktolia.org

Cinsiyetçi dille mücadelede online aktivizm: erktolia.org

-

Birbirinden farklı birçok mecrada maruz kaldığımız cinsiyetçi dil ile mücadele etmeyi amaçlayan erktolia.org, 15 Mart 2015’te açılan internet sitesiyle cinsiyetçi haksızlığın karşısında duran herkesi değişime giden yolda harekete geçmeye çağırıyor.

Gündelik yaşamdan başlayıp siyaset ve medya gibi toplumu ileri derecede etkileyen alanlarda kullanılan cinsiyetçi dilin şiddet piramitinin en alt basamağını oluşturup, şiddete giden yolda çok büyük bir besin olduğunun su götürmez gerçekliğini çokça yaşadık, gördük. İşte tam da bu sebeple ve tam da ihtiyaç duyulan zamanda imdadımıza yetişti Sibel Schick ve Dilara Gürcü.

Erkek egemenliğinde olan topraklara atıfta bulunarak” erktolia adını verdikleri siteleri Macholand.org’un Türkiye platformu. Cinsiyetçi dilin ve bununla olan mücadelenin küresel bir problem olduğuna değinen bu güzel insanlar, projeyi Türkiye’de de başlatma kararıyla kuruyorlar siteyi.

Erktolia 2

Kadınlara ve LGBTİ bireylere dönük kullanılan, erkekliği öven, erkek olmayanı yeren bir dilin karşısında durup, rahatsızlıklarını yaptıkları online eylem ve değişim kampanyalarıyla sunuyorlar. Gönüllü ekibi kendilerinin dışında şimdilik üç kişiden oluşuyor. Yeni gönüllülere ihtiyaçları olduğunu belirtip, cinsiyetçi dilden rahatsızlık duyan seni, beni, onu yani bizleri gönüllülük yapmaya davet ediyorlar. İlgilenenlere mesajları ise şu:

Merhaba,

erktolia ekibi olarak gönüllü sayımız ne kadar çok artarsa o kadar çok eylemi başlatabilir ve o kadar çok kişiyi harekete geçirebiliriz diye düşünüyoruz. Gönüllü ekibimizden beklentimiz ise haftada en az 2 saatini bu projeye ayırması.

Bize katkıda bulunmanızın farklı yolları var. Şu an için ihtiyacımız olan kişiler:

– Anayasa ve insan hakları bilgisi kuvvetli, kampanyalarımızı hukuksal olarak gözden geçirebilecek, bilhassa bireye hakaret, şiddet, taciz ve tecavüz konularında bize anlık danışmanlık verebilecek bir avukat.

– erktolia ilkeleri ile uyuşan bir cinsiyetçilik algısı bulunan ve erktolia metinleriyle aynı düzlemde metinler oluşturabilecek bir metin yazarı.

Gönüllü olmak isteyen kişilerin, bize kendilerini kısaca tanıtan, neden gönüllü olmak istediklerini anlatan ve haftanın hangi günleri ve hangi saatler arasında katkıda bulunabileceğini belirten bir e-postayı [email protected] adresine göndermeleri yeterli.

Gönüllülük için vakti olmayan insanları ise internet üzerinden gerçekleşen eylemlerine katılmaya ya da sitede bulunan Bize Bir Eylem Önerin (http://erktolia.org/bize-bir-eylem-onerin) bölümünden eylem önerisinde bulunmaya çağırıyorlar.

Erkeği yücelten çikolata reklamından, cinsiyetçi haber dili kullanımına kadar birçok konuda söyleyecekleri var erktolia’nın. Birkaçına dair eylemler başlattı bile. Buyrun sitelerine (http://erktolia.org), siz de bağırın rahatsızlığınızı.

Biz çok sevdik erktolia’yı. Umarız siz de seversiniz de çoğalıp kesiveririz şu cinsiyetçiliğin koca dilini!

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...
Sezgi Alçiçek
Sezgi Alçiçek
1992 yılının Ocak ayında doğmuş olan Sezgi Alçiçek, kendini bildiği günden beri insan elinin kudretiyle toprağın ve yaratıcı ilhamın gücü sayesinde nefes alıyor. Asıl alanı edebiyat olan yazarın kafasını en çok meşgul eden düşünceler başta kadın olmak üzere radikal azınlıkların özgürlüğü, doğal yaşam savunuculuğu ve sanattır.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol