Ana SayfaEkolojiDoğaYalova'da dakikalar içinde 180 ağaç katledildi

Yalova’da dakikalar içinde 180 ağaç katledildi

-

Yalova Tonami Meydanı’nda yapılan ağaç katliamı gündeme damgasını vurdu. Karayolları Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz aylarda Yalova-Bursa-Kocaeli bağlantısını sağlayan Tonami Meydanı’nda üst geçit yapma kararı almıştı. Projenin çizilmesinin ardından çalışmaların başlatılması için bölgede bulunan 180 adet ağacın kesilmesi gerekiyordu. Karayolları’nın isteği Yalova Belediyesi’nin ağaçları kesmesi için planlamalar başladı.

Dünya Ekolojik Yaşamı Koruma Derneği yeni bir park yapılması ve ağaçların mümkünse tamamının sökülmesi, sökülemeyecek durumda olanların şekli bozulmadan kesilmesi ve tamamının bu parkta muhafaza edilmesi yönünde bir öneride bulunduysa da 180 ağaç dakikalar içinde katledildi. Yaşlı ağaçların yanında kolayca sökülüp yaşatılmaya devam edilebilecek genç ağaçlar da kesildi. Ağaç kesim çalışmalarıyla birlikte Yalova’nın ana arterinin çehresi değişti. Daha dün ağaç perdesiyle kaplı olan yol üzerinde tek bir ağaç bırakılmadığı görüldü. Yaşlı ağaçların yanında kolayca sökülüp yaşatılmaya devam edilebilecek genç ağaçlar da kesildi. Yalova belediyesinin bu tutumu toplum psikolojisini ve sivil toplum örgütlerini hiçe saymaktır.

CHP’li Yalova Belediyesi’nin köprülü kavşak yapmak için ağaçları kesmesi parti içinden de tepkiler aldı. İlk tepki İstanbul Milletvekili Melda Onur’dan geldi. Onur, Twitter hesabından “Biz Gezi’yi, Validebağ’ı, arkadaşlarımız Yırca’nın zeytinlerini korumaya çalışırken, bu kıyımı nasıl savunacağız!” diyerek tepki gösterdi.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de tepki gösterenlerden. İnce, “Yalova’da ağaç kesimin imza, onay, karar, uygulama dahil bir aşamasında yokum. Ancak çınarın dalını kesmemek için köşkü yürüten Atatürk’ün kentinin ağaç kesilmesiyle anılması nedeniyle son derece üzgünüm. Bunun için sadece Yalovalılardan, Türkiye’den değil tüm insanlıktan özür diliyorum. Ben bu kentin milletvekili olarak Karayollarının tehdidine boyun eğerek işlem yapan Belediye’ye bunu telafi ettireceğim. Kesilen 18 çınar ağacının yerine 1800 çınar ağacı dikilecek” açıklamasında bulundu.

Çevreciler siyah çelenk bıraktı
180 ağacın kesilmesine çevreciler tepki gösterdi. Yalova Platformu üyeleri belediye önüne siyah çelenk bıraktı. Çevre derneklerinin oluşturduğu Yalova Platformu, 180 ağacın kesilmesine sert tepki gösterdi. Bunu katliam olarak değerlendiren çevreciler, Yalova Belediyesi önüne siyah çelenk bıraktı. Platform adına açıklama yapan Zeki Öçal, “Burada köprülü kavşak bahane edilerek bugün erken saatlerde 200’e yakın ağaç Yalova Belediyesi tarafından kesildi. Biz Yalova Platformu olarak belediyeye teklifte bulunduk. O ağaçların kesilmesine gerek duyulmadan orada trafik düzenlenmesi yapılmasının mümkün olduğunu dile getirdik. Ama belediyeye aceleyle bu ağaçları katletti. Belediye Başkanı Vefa Salman, seçimlerden kısa bir süre önce, Atatürk’ün Yürüyen Köşkü’ne 50 metre mesafede, kesilen bir kavak ağacının önünde poz verip, bu olayı kınadığını söylemişti. Köşke 50 metre mesafedeki bir ağacın kesilmesinin Atatürk’ün hatırasına ihanet olduğunu söylemişti. Bugün kesilen ağaçlarla Yürüyen Köşk arasındaki mesafeyi bir ölçmesini istiyoruz. Bu eylemi ile Yalova Belediye Başkanı vefa Salman’ı doğa düşmanı, ağaç katliamcısı ilan ediyoruz” dedi.

Yalova Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman, Tonami Meydanı’nda yapılacak köprülü kavşak için ağaçların kesilecek olmasına tepki gösterilmesi ile ilgili olarak geçen hafta açıklama yaparak, Yalova’da trafiğin özellikle yaz aylarında Dörtyol bölgesinde sıkıştığını ifade ederek şöyle devam etmişti: “İstanbul, Bursa, İzmir gibi üç büyük metropolü bağlayan bir yol burası. Körfez Geçiş Köprüsü yapılması bölgedeki yükü alacak. Üst geçit yapılacaksa, orada ağaç kesilmek zorunda mı? Zorunda. Gerçekçi olmak lazım. Hayrettin Karaca’nın dediği gibi; orası orman değil. Telafisi olmayan ağaçlar da yok. 100 yıllık ağaç olsun orada kesmeyelim. Türkiye’de 30 santimetre çapında bir ağacı sökecek ne ekipman, ne makine, ne teknoloji var. Dolayısıyla onları söküp alma şansımız yok, kesilecek. Kestiğimiz her ağacın yerine fazlasıyla ağaç dikeriz.”

Vefa Salman’ın bu açıklaması üzerine eleştiri oklarının hedefi haline gelen TEMA vakfı onursal başkanı Hayrettin Karaca: “Ben bu kadar çok ağacın kesileceğini bilmiyordum. Orayı gidip görmedim. Yalnız, Yalova’da bu kadar abide ağaçların kesilmesi doğru değil. Ben yolu değiştirir ama o abide ağaçları kesmezdim. Bunlar kaç yılda olmuşlar? Bu ağaçlar yerlerinden sökülerek başka yere götürülebilirdi. ‘Bu kadar büyük ağaç sökülebilir miydi?’ Evet, sökülebilirdi. 4-6 ağaç kesilebilirdi. Bu benim için o kadar önemli değil. Ama bu kadar ağaç kesilmez. Bu hatadır. Bu yapılan doğru bir iş değildir. Ben belediye başkanı olsaydım bunları kesmezdim.” dedi.

Yapımı devam eden İzmir-İstanbul yolu köprüsü Tonami Meydanındaki trafiği büyük ölçüde rahatlatacaktı. Buna rağmen trafik sorunu devam etseydi böyle bir düşünce içine girilebilirdi. Zorunlu olsa dahi 180 ağacın maliyetten veya başka sebeplerden dolayı kesilmesi katliamdır.Zamanında çınar ağacının küçük bir dalı için köşkün yerinden oynatıldığı bir şehire yakışmayan bir olaydır bu. Her zaman başka bir çözüm vardır.

Kaynak: Sözcü, Milliyet, CNN, Sabah
Başlık Fotoğrafı: DHA
Hazırlayan: Nimet Korucu

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

SON YAZILAR

Ekoloji örgütlerinden Erzincan İliç için ortak açıklama

"Beklenen" felaket Erzincan İliç’te 13 Şubat 2024 tarihinde yaşandı. Uzmanlara kulak asmayan rantçılar para hırsları ile "öldürmeye", iktidar yargısıyla, bakanıyla, uygulamasıyla cinayetlere ortak olmaya ve...

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol