Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerYaz sebzelerini kurtarıyoruz: Çöp değil yemek!

Yaz sebzelerini kurtarıyoruz: Çöp değil yemek!

-

Tüketmenin utancından arınmaya gidiyoruz. İsrafın hırla gezdiği gezegenimizin yiyeceklerini, dünyanın açlıktan kırılan coğrafyaları için kurtarıyoruz. Friganlık bayrağının peşinde, pazar günü Ankara’da ÇerÇöp Çorbacılar’la buluşmaya!

Besin adaletsizliğinin bir uçta açlıktan bebekler öldüren diğer uçta ise fastfood ile obez salan vakaları arasında sıkışmış bilincimiz, mecbur bırakıldığımızı sandığımız zincirlere baş kaldırsın. Ambalajlarını yırtar isek eğer harcama kültürünün son çığlığıyla dans edebiliriz.

Birbirine karışmış yemeklerin kaderi çöp müdür? Tatlıya değdi miydi tuzlular kendi midelerimize layık olamazlar ise eğer (!) kapının önündeki dostlarımızın midelerini düşünmemize gerek yok mudur? Ya paylaşmak? Marketlerin, restoranların ”atık” statüsündeki yiyecekleri paylaşması bu denli mi güç? Neden elimizdeki, metan gazı salıp küresel ısınmaya destek olmaya giderken biz yenisinin üretilmesine vesile olup iklim değişikliğine gülücük atıyoruz?

983650_289464917900924_1602138327316087788_n

Ankara’nın adaletli beslenme sevdalıları haydi sindirim sistemimize bayram getirelim! Pazar günü ÇerÇöp Çorbacılar ile marketlerden, pazarlardan topladıklarımızı pişirelim. Hep beraber gülüşelim, dayanışalım.

15.30: Toplanma, Yıkama & Kesme
17.00: Pişirme
18.00: Yemek Hazır!

ÇerÇöp Çorbacılar’dan Notlar

  • Dolabınızda beklettiğiniz, tatile giderken çürümeye bırakacağınız, tadını beğenmediğiniz ve bu yüzden çöpe gidecek olan yiyecekleri (veya marketlerden topladığınız meyve/sebzeyi) getirin beraber pişirelim! İsrafa dur diyelim!
  • Etkinliğimizde plastik tabak, çatal kullanmayarak doğaya zarar vermediğimiz gibi hayvansal ürün kullanmayarak da canlılara zarar vermiyoruz.
  • Cumartesi 18.00’dan sonra bizimle beraber “yiyecek nasıl toplanır?”, “nerelere gidilir?”, öğrenmek veya katılmak isteyen lütfen bize mesaj atsın!

Etkinlik sayfası için tıklayınız.

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol