Okuma süresi: 3 dakika

Çalışmak için bir ortam hayal edin: Rahat bir ortam, kahvenizi yudumlayabiliyorsunuz, ortamda ses var ama sizi rahatsız edecek tonda değil, telefon ile konuşabiliyorsunuz ama saygılı olmanız gerektiğinin farkında olarak. Bu tarz bir mekan olamaz diyorsanız etrafınıza çok daha dikkatli bir şekilde bakmanızda fayda var. İstanbul’un çeşitli alanlarına saklanmış bu mekanlar, interaktif bir sosyal alan yaratırken aynı zamanda rahat bir ortamda çalışabilmenize olanak sağlıyor.Tüm dünyada trend olan bu mekanlar Coworking Places olarak adlandırılıyor. Yüksek sesle sohbet eden insanların arasında kitap okumak ya da çalışmak zor geliyor ama evde de bunalıyorsanız bu interaktif mekanlar tam size göre. Çok insan, az etkileşim!

1- Kolektif House

Kolektif House, gizli kalmış bir mekan olmanın aksine İstanbul’un iki farklı merkezinde kendine yer edinebilmiş bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. ‘Paylaşım Ofis’ mottosu ile ortaya çıkan mekanın Şişhane ve Levent’te iki farklı şubesi bulunuyor.

Kolektif House tamamen farklı bir konsepte sahip ve bu kapsamda müşterilerine farklı üyelik imkanları sunan bir mekan. Gezgin, sabit masa, hazır ofis ve sanal ofis adı altında 4 farklı üyelik imkanı tanıyan Kolektif House tek bir yere bağlanamayan, klasik ofis ortamından bunalan kişiler için oldukça etkileyici bir örnek. Mekan içinde ‘KoLounge’ ismi verilmiş bir bahçe ve ‘KoRoom’ ismi verilmiş bir toplantı salonu yer alıyor. Mekanda sık sık farklı konulara ve iş alanlarına ait Workshoplar düzenlendiği de biliniyor.

2- Olmadık Projeler Atölyesi

Olmadık Projeler Atölyesi şu an yalnızca bir şubeye sahip. İstanbul’da, Fatih semtinde yer alan mekan oldukça renkli bir görünüm ile karşımıza çıkıyor. Atölyede tanımadığımız kişiler ile yan yana masalarda oturup dost edasında çalışabilir, kitap okurken çayınızı yudumlayabilirsiniz. Atölye tüm müşterilerine ücretsiz bir biçimde kapısını aralıyor. Mekanın mottosu ise çok şey anlatmaya gerek bırakmıyor : İletişimi araç olmaktan çıkarıp, işimizin öznesi yapıyoruz.

3- Atölye İstanbul, Bomonti

Ortak paylaşımlı alanlardan bir diğeri ise Atölye İstanbul. Şişli, Bomonti’de yer alan mekan modern tasarımı ile dikkat çekiyor. Atölye kendisini ‘Disiplinlerötesi İnovasyon Platformu’ olarak tanımlıyor,mekan içaçıcı ve birçok etkinliğe katılım sağlamak mümkün.

4-SALT Araştırma

SALT Galata’da yer alan SALT Araştırma binası biraz daha ciddiyet severler için ideal. Araştırma merkezi olarak hizmet veren mekan, zengin kütüphanesi ile de göz alıyor. Mekan İstanbul’un tam göbeğinde ve yalnızca bir adım uzağınızda. SALT Araştırma merkezi haftalık etkinlik listesini de düzenli olarak internet sayfasında yayınlıyor.

5- Habita

İstanbul’un merak edilesi mekanlarından birisi de Habita. Tasarımı ile isminin hakkını veren mekan

interaktif bir çalışma sahası olarak görülebilir. İstanbul, Kağıthane’de yer alan Habita, kendi tabiri ile paylaşan, konuşan, tartışan, üreten herkese açık bir komünitenin ortak yaşam ve çalışma alanı…

Mekanın ana bölümleri arasında Habita Hall, Habita Venue ve esnek çalışma alanları yer alıyor.