Kendilerinden 75.4 milyon olduğuna bakacak olursak, milenyum kuşağı cidden etkili bir jenerasyon ve etkileyici rakamda vejetaryen olmakla övünüyor.

The New York Times alıntısını dikkate alın: “X kuşağının yüzde dördü ve ikinci dünya savaşı sonrası doğan baby boomer kuşağının yüzde birine kıyasla milenyum kuşağının tahmin edilen yüzde on ikisi ‘sadık vejetaryen’, olduklarını söylüyor.”

Hayvan ürünlerinden kaçınmaya gelince bu kayda değer bir yükseliş. Ve şimdi milenyum kuşağı veganları, hayvan savunmasının çalkantılı sularında yönlerini bulmaya yardımcı olacak kendi rehber kitaplarına sahip.

Kitabın adı Milenyum Kuşağı Veganı ve vegan yayıncılar tarafından yayınlanmış en yeni büyük kitap. Yazar Casey T. Tafth, doktor, şirketin kurucu ortağı ve Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri profesörü.

Genç veganlar tarafından oldukça etkilendim ve onları desteklemek için bir şeyleri bir araya getirmek istedim,” diyor Taft.

Vegan Yayıncılar’ın sayfasına genç veganlardan gönderilmiş, kitapta tartıştığım zorlukların çoğunu tarif eden yüzlerce e mail aldım. Mesela başkalarının tacizleriyle başa çıkma, kabul etmeyen aile bireyleriyle iletişim kurmaya çalışma ve zihinsel sağlığı korurken kendini savunmanın en iyi yolları gibi. Bu sorunlarla yetişmiş bir psikolog olarak bir rehber önerebilmek için kendimi elimden geleni yapmaya mecbur hissettim.

Gösterişli cilt, yalnızlıktan vegan flörtüne ve hatta yeme bozukluklarına kadar önemli sorunların sıralanmış çözümünü içeriyor. Ayrıca öfkeye hitap ediyor – dünyanın adaletsizlikleri ile ilgili olanlar için önemli bir sorun. Aslında, Taft genç veganların günlük olarak karşılaştığı tüm sorunlara hitap ediyor.

Öyleyse bu özel jenerasyona ne tavsiye önerebilir? “Büyürken maruz kaldığımız doktrinlerin ötesini gördükleri için muhteşem olduklarını asla unutmamalarını isterdim.”

Gerçek farkındalık sahibi genç veganlar benim için oldukça etkileyici. Her kimse kendilerine tam tersini söylerse daima bilin ki bu onların problemi, sizin değil. Etrafı daha az farkında olan insanlarla çevrili olmanın kolay olmadığını biliyorum, özellikle çok önem verdiğimiz insanlar olduklarında, ancak işler daha iyi bir hal alıyor. İlişkilerimiz ve savunmamız konusunda açık ve dürüst olduğumuzda bundan her iki taraf da yararlanmalı.

Milenyum Kuşağı Veganı Amazon’dan satın alınabilir.

Kaynak