Son zamanlarda tüm kitapçılarda gördüğümüz ve birçoğumuzun bayılarak edindiği, birçoğumuzun “Bunu ben de yapabilirim” diyerek kendi kitabını çizdiği, birçoğumuzun da her yerde görmekten bıktığı “yetişkinler için boyama kitapları” modasından bahsedeceğim. Bu kadar çok rağbet görmelerinin sebebi ne olabilir? Herhâlde çocukluğa duyulan bir özlem değil… İşte boyamanın bu denli moda olmasının, insanların boyama harekâtına teslim oluşunun sebepleri:

1. Boyama rahatlamaya yardımcı olur

Yetişkinler için boyama kitapları modasına teslim olmak için 5 sebep 2

Şunu kabul edelim ki günlük yaşantımız; uzun çalışma saatleri, teslimler, bunaltıcı sosyal ilişkiler ve benzeri zorunluluklar ile dopdolu ve haliyle stres doludur. Araştırmalar, yoğun bir günün ardından boyama yaptığımız zaman bunun bizi rahatlattığını ve düşüncelerimizi tek noktaya odaklayarak zihnimizi boşaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Oturun ve tüm dikkatinizi üzerinizde müthiş bir etki bırakacak sakin bir aktivitede toplayın. Ardından nasıl iyi bir uyku çektiğinizi görecek, ruhunuzdaki ve enerji seviyenizdeki değişimleri fark edeceksiniz.

2. Boyama beynin sağ tarafını uyarır ve daha net bir şekilde düşünmeye yardımcı olur

Yetişkinler için boyama kitapları modasına teslim olmak için 5 sebep 3

Gün içinde hayal gücünüzü yeterince beslemiyorsanız, boyama yapmak size eğlenceli ve yapıcı bir şekilde yaratıcılığınızı ifade etmenize yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalar, insanın sahip olduğu en iyi fikirlerin çoğunlukla sağ beyni uyarıldığı zaman meydana gelenler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Boyama yapmak çizgiler içinde kalmaya çalışırken kalıpların dışında düşünmeye yardımcı olur.

3. Boyama arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmenizi sağlar

Yetişkinler için boyama kitapları modasına teslim olmak için 5 sebep 4

Boyama, mutlaka tek başına yapılacak sessiz bir etkinlik değildir. Arkadaşlarınızla bir araya gelip boyama yapmaya karar verdiğinizde, belki de çocukluğunuzdan beri renklerle bu kadar çok haşır neşir olmadığınızı fark edecek, vaktin ne kadar çabuk geçtiğini bile anlamayacaksınız. Ardında ise renkli bir anı bırakmış olmanın zevkini yaşayacaksınız.

4. Boyama yaratıcılığın dışa aktarımıdır

Yetişkinler için boyama kitapları modasına teslim olmak için 5 sebep 5

Sanatsal yeteneğiniz ne olursa olsun, hatta hiç olmasın; renklendirmede doğru ya da yanlış yoktur. Ne ağaçlar yeşil olmak zorunda, ne de gökyüzü mavi olmak zorundadır. Bu sizin dünyanız, çizgilerin içinde ne isterseniz o olacaktır.

5. Boyama kitapları mükemmel bir hediyedir

Yetişkinler için boyama kitapları modasına teslim olmak için 5 sebep 6

Hiç “Boyama yapmak berbat bir şey” diyen birine rastladınız mı? Biz de rastlamadık. Boyama kitapları, içinde her şeyin bulunabileceği harika bir doğum günü hediyesi olabilir. Gün içinde aldığınız en büyük karar bir sonraki boşluğu hangi renkle dolduracak olmanız olduğunda, boyama kitapları basit zamanlara saygı duymayı öğreten son derece ince düşünülmüş bir hediye olacaktır.

Fotoğraflar: Bir Buket Kozmetik
Kaynak: Mind Body Green