Hem Twitter hem Spotify 2017 yılının “en”lerini açıkladı. Spotify verilerine göre yıla Ed Sheeran damgasını vurdu. Twitter’ın verilerine göre ise Barack Obama’nın ırkçılık karşıtı tweet’i yılın en beğenilen tweet’i oldu. Türkiye’de ise Twitter’da futbol yine çok konuşuldu, Beşiktaş ise Come To Beşiktaş akımıyla en çok konuşulan takım olmayı başardı. 

Twitter, 2017’nin en’lerini #ThisHappened emojisiyle birlikte dünyayla paylaştı. 2017’de Twitter’da en çok beğenilen tweet, eski Amerika başkanı Barack Obama’nın Ağustos’ta attığı ırkçılık karşıtı Tweeti oldu. ABD’nin aşırı sağcı lideri Donald Trump Twitter’da en çok konuşulan lider olurken, Cristiano Ronaldo ise 2017’de Twitter’da dünyanın en çok konuştuğu sporcu oldu.

Türkiye’de ise;  Twitter’da Türkiye’de 2017 yılında da ünlüler dünyasında en çok konuşulan isim skandallarıyla ünlü, genç şarkıcı Justin Bieber oldu. Kanadalı şarkıcı Justin Bieber, hem en çok konuşulan hesap hem de en çok konuşulan hashtag oldu. Şarkıcıyı, en son Ateşböceği dizisinde rol alan ünlü oyuncu Seçkin Özdemir izledi. AHBAP girişimiyle dikkat çeken ve ihtiyaç sahiplerine yardım sağlayan Haluk Levent bu ikiliyi takip eden isim oldu.

2017’de Beşiktaş Twitter’ı konuşturdu

Beşiktaş gerek Türkiye Süper Ligi’nde üst üste ikinci şampiyonluğunu kazanmasıyla gerekse de Şampiyonlar Ligi’nde ikinci tura lider olarak yükselen ilk Türk takımı olmayı başarmasıyla Twitter’da en çok konuşulan futbol takımı olmayı başardı. Beşiktaş’ın Pepe, Medel ve Negredo gibi kariyerli oyuncuları transfer ederken başlattığı “Come To Beşiktaş” akımı da videolarla birlikte dünya ve Türkiye’de milyonlarca insana ulaşıp gündem oldu.

Dünyada Ed Sheeran, Türkiye’de Sezen Aksu

Spotify, müzikseverler için 2017 yılını unutulmaz kılan top sanatçıları, albümleri ve trendleri gösteren Yılın Müzik Listeleri’ni açıkladı.

Spotify verilerine göre Ed Sheeran, 2017 yılında dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı oldu ve aylık 45 milyon dinlenme oranı ile Spotify’da bugüne kadar en çok dinlenen sanatçı olarak kayıtlara geçti. Ed Shreeran’nın ÷ (Divide) adlı albümü dünya genelinde 3,1 milyar dinlenme oranı ile yılın albümü olurken, ‘Shape of You’ da 1,4 milyarı aşkın dinlenme oranı ile Spotify’da bugüne kadar en çok dinlenen şarkı unvanını kazandı.

Sezen Aksu, 2017 yılında Spotify üzerinden hem en çok dinlenen sanatçı hem de en çok dinlenen kadın sanatçı oldu. Yeni albümü Biraz Pop Biraz Sezen ise Türkiye’de yılın albümü olarak kayıtlara geçti. 2017 yılında albüm çıkaran bir diğer isim Tarkan, Ed Sheeran’dan sonra Türkiye’de en çok dinlenen erkek sanatçı olarak listenin ikinci sırasında yer aldı.

2017 yılının asıl sürprizi ise Latin müzik oldu. Spotify’da ilk kez birinci sıraya yükselen iki Latin şarkı ‘Despacito’ ve ‘Mi Gente’nin yanı sıra, Spotify Global Top 50 listesinde yer alan 10 Latin şarkı ile Latin müziğin dinlenme oranı 2017 yılında yüzde 110 arttı.

2017 yılının en’lerine ve müzik trendlerine göz atmak için aşağıdaki listelere bakabilir, 2017’nin çalma listeleri, yılın en çok dinlenen çalma listeleri, videolar ve daha fazlası için spotify.com/2017 adresini ziyaret edebilirsiniz.