Okuma süresi: 2 dakika

Yosemite Milli Parkında bulunan bir şelale ejderha gibi ateş saçmaya başladı. Hem de bu ejderhadan kaçmanıza gerek yok; aksine peşinden gitmek için cezbedici sebepler var.

Yosemite Milli Parkı, doğal güzelliklerinin keyfini yıl boyunca çıkarabileceğiniz bir doğa harikası. Hele bir de ziyaretiniz Şubat ayının son bir kaç haftasına denk geldiyse ve şartlar da uygunsa Horsetail Şelalesi’nin adeta yerin altından fışkıran volkan lavasına dönüşmesini gören gözleriniz nefis bir ziyafet çekecek.

Aslında bu optik yanılsama sonucunda oluşan bir doğa olayı; şelale gün batımında yaklaşık 10 dakika boyunca lav fışkırtıyor. Bu doğa olayı, gün geçtikçe daha fazla insanı cezbediyor. Bu yıl Sierra Nevada’ya çok yağmur yağdı. Sonuçta bu yıl şelale her zamankinden daha da fazla ilgi çekiyor.

New York Times‘a konuşan fotoğrafçı Michael Mariant, “20 yıldan fazla süredir ateş şelalesini fotoğraflıyorum ve Yosemite’de atölye eğitimleri veriyorum. Şimdiye dek böyle muhteşem bir manzara görmedim” dedi.

Peki, bu fenomenin sebebi ne? Şelalelerin tam bir alev topuna dönüşmesi için sadece hava koşullarının uygun olması yeterli. Horsetail Şelalesi El Capitan Dağından dökülür. Alev Şelalesi gösterisini sahneye koyabilmek için öncelikle Sierra Dağları’nda şiddetli kar ya da yağmur yağması gerekli.

El Niño mevsiminin etkisiyle yılın ilk zamanlarında Sierra Dağlarının yükseklerine neredeyse 1,5 metre kar yağdığı için 2016, Alev Şelalesi fenomenini gözlemlemek için epeyi bereketli bir yıl oldu. Isınan havayla birlikte eriyen kar dağlardan akarak nihayetinde suların vadiye döküldüğü El Capitan’a ulaşır.

new_york_times_horsetail_waterfall Bu manzara büyüleyici olduğu kadar son yıllardaki kuraklık yüzünden nadir bulunan bir şeydir. Şubat ayının son haftalarında günbatımında Güneşin konumu doğru açıda olduğunda bu büyüleyici manzara ortaya çıkıyor.

Elbette bu fenomeni en iyi şekilde gözlemleyebilme şansınızı arttırmak için ziyaretinizi -bu fotoğraflarda olduğu gibi -bulutsuz bir havada yapmalısınız. En iyi seyir noktası El Capitan’ın doğusu.

Eğer bu harika deneyimi kaçırdıysanız, üzülmeyin! Alev Şelalesi fenomeni bu yıl birkaç gün daha görülmeye devam edecek ve umarız 2017’de geri dönecek. Bu fenomen bize birkaç dakikalığına olsa da suyun bile yanabileceği mucizevi bir dünyada yaşadığımızı hatırlatıyor.

Kaynak: Science Alert