Okuma süresi: < 1 dakika

Üniversiteyle birlikte önce cinsiyetçiliklerinden son yıllarda da cinsiyetçi olmalarının yanı sıra bakış açımın ve algımın değişmesiyle türcülükleri yüzünden ne kadar sevsem de dizi, film izleyemeyince etrafta ‘ben ne izleyecem ya’ diye dolanmaya başladım. Ama neyse ki 20 Ekim’de türcü olmayan, kapsayıcı bir mini dizi ilk üç bölümüyle Youtube’da yayınlandı: 1 + 1 Pandemi!

Birazdan ilk bölümünü izlemeye başlayacağım için diziyi kendi cümlelerimle anlatamayacağım ama şöyle bir tanıtım yazısı var teaserda: “Müşteri temsilcisi olan Deniz tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde evden çalışmak zorunda kalır. Dışarı çıkma imkanının bulunmadığı bu zorlu süreçte ev arkadaşı Rana ile kendisini 1+1 dairesinin içinde kapana kısılmış olarak bulur. Deniz, pandemi sürecinin getirdiği psikolojik yükle ve Rana’nın kişisel alan tanımayan tavırlarıyla yüzleşmek zorundadır.”

20 Ekim’de Yumurtatv adlı Youtube kanalında hem sesli betimleme hem işaret dili desteği ile takipçilere ilk üç bölümü sunulan 1 + 1 Pandemi, Türkiye’nin ilk vegan ve kapsayıcı dizisi. Uzun bir aranın ardından rahatsız olmayacağım, atlamadan izleyebileceğim bir dizi var ve umarım gelecek, hayvan sömürüsünü reddeden ve her canlıyı, kimliği içine alan kapsayıcı diziler ve filmler ile dolar.

İzlenme süresi de kısa olan 1 + 1 Pandemi’yi izleyebileceğiniz Youtube kanalı ise şu: https://www.youtube.com/channel/UCaJqU2JlhNkfZFehBXUYW4A