Okuma süresi: 2 dakika
-Hayvan haklarını tanımaya hazır olun!
+Hem de birinin değil tüm hayvanların haklarını!
-Siz de birini beslerken biriyle beslenmemek için,
+Kedi de kuzu da bir olduğu için,
-Hayvanlar mal, köle veya kaynak olmadığı için,
+Hemen şimdi vegan olun!
-1 Kasım’da bir araya gelmeye hazır olun!

1944 yılının Kasım ayında İngiltere’de kurulan Vegan Topluluğu’nun 50. yılını kutlamak ve bulunan vegan terimini anmak amacı ile 1994 yılında “1 Kasım Dünya Vegan Günü” ilan edilmiştir.

Veganlık, insan olmayan hayvanların hissedebilen ve özgürlüklerini arayan varlıklar olmasından ileri gelerek, onların mal, köle veya kaynak olmadığını savunmaktır. Bu nedenle veganlar hayvan sömürüsü içeren tüm eylemleri ve söylemleri hayatından çıkarır. Hayvan kullanımına son verir.

Veganlık, hayvan haklarını savunmanın başlangıcıdır.

Ankara Vegan Platformu olarak düzenlediğimiz 1-4 Kasım Dünya Vegan günü etkinliklerine seni de bekliyoruz.

-Ankara Vegan Platformu her zaman ışık hızıyla hareket eder.
-Meoww

Etkinlik Programı

1 KASIM PERŞEMBE 2 KASIM CUMA 3 KASIM CUMARTESİ 4 KASIM PAZAR
19.30 Veganlık Sunumu

ALTI ÜSTÜ BAR (Konur 2 Sok. 26/7 Teras Kat)

19.00 Bisiklet Sporcusu Berk Okyay ile Söyleşi

VEGANKA (Tunus Caddesi 49/2)

14.00 Antimilitarizm& Queer Teori& Veganizm

16.00 Ekofeminizm

17.30 Açık Mutfak (kontenjanlıdır)

19.30 Dr. Emine Ayhan ile Veganlık ve Sağlık

TURUNCU SANAT (Bestekar Sokak 61/B No:8)

11.00 Vegan Kahvaltı

14.00 Kuki Veterinerlik: Hayvanlara İlkyardım Atölyesi

16.30 Dominion Belgesel Gösterimi

19.00 Fotoğraflarla Hayvan Hikayeleri

21.00 Kapanış Partisi& Konser

HAYMATLOS MEKAN (Konur Sokağı no:73 )

Ankara Dünya Vegan Günü Etkinlikleri 1 Kasım Perşembe günü 19.30’da Altı Üstü Bar’da “Veganlık Sunumu” ile başlıyor. Sunum kapsamında vegan teori ve pratik anlatılacak ardından hayvan hakları kuramına kısa bir giriş gerçekleştirilecek. 2 Kasım Cuma günü 19.00’da Ankara’nın ilk vegan mekanı Veganka’da Profesyonel “Bisiklet Sporcusu Berk Okyay” ile veganlık ve spor üzerine bir söyleşi yapılacak.

Etkinliklerin üçüncü gününe Turuncu Sanat ev sahipliği yapacak. 14.00’da başlayacak “Antimilitarizm, Queer Teori ve Veganizm” etkinliğinde şiddet karşıtlığı ve ayrımcılıklar üzerine gerçekleşecek. Sohbette veganizmin bu iki alanla kesiştiği noktalar tartışılacak. 16.00’da gerçekleşecek Ekofeminizm Atölyesi’nde ekoloji ve feminizmin yollarının nasıl kesiştiği ve bu kesişimin nasıl yeni bir alan açtığını tartışacak. Söyleşi ardından da ekolojik temizlik ürünü üretim atölyesi yapılacak. 17.30’da gerçekleşecek Açık Mutfak Atölyesi’nde farklı vegan tatlar hazırlanacak. Günün son etkinliği 19.30’da Giresun Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi vegan sağlık profesyoneli “Dr. Emine Ayhan’ın, Veganlık ve Sağlık” üzerine sorulara cevap niteliği taşıyan konuşması olacak.

Etkinlikler, son gününde Haymatlos Mekan’da gerçekleşecek. 11.00’da sürprizlerle başlayacak “Vegan Kahvaltı”nın ardından 14.00’da Kuki Veterinerlik’in yürütücülüğünde “Hayvanlara İlkyardım Atölyesi” yapılacak. Ardından 16.30’da Chris Delforce’un yönetmenliğini yaptığı “Dominion” belgeseli Ankara’da ilk kez gösterilecek. Bizlerin hayvanlarla kurduğu ilişkiyi ve onlara bakış açımızı yeniden düşünmeye davet eden “Fotoğraflarla Hayvan Hikayeleri” etkinliği 19.00’da başlayacak. Dünya Vegan Etkinlikleri 4 Kasım akşamı “Kapanış Partisi ve vegan aktivist/müzisyen Gülce Özen Gürkan Konseri” ile sonlanacak.