Okuma süresi: < 1 dakika

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından düzenlenen ve İletişim Çalışmaları Topluluğu, Fransız Kültür Merkezi, HeinrichBöll StiftungTürkiye Temsilciliği, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İzmir Mimarlar Odası, İzmir Barosu ve İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi tarafından desteklenen TİHV 10. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin bu yılki programı yayınlandı.

11-14 Aralık 2019 tarihleri arasında İzmir Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Mimarlar Odası olmak üzere iki farklı salonda gerçekleştirilecek olan Belgesel Film Günleri bu yıl ‘‘düşünce, ifade ve basın özgürlüğü” teması ile gösterim gerçekleştirecek. Bu yıl ülke çapında katılıma açık bir afiş yarışması da gerçekleştirerek, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın çağrısı ile 331 tasarımcı 571 tasarımla yarışmaya katıldı ve bu yarışmanın birincisi seçilen eser 10. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin afişi oldu. Ayrıca yarışmaya katılan eserlerden en beğenilen 26’sı, 9 – 15 Aralık 2019 tarihleri arasında gösterimlerin yapıldığı Mimarlık Merkezi’nin sergi salonunda sergilenecek. 11-14 Aralık tarihleri arasında dört gün boyunca iki ayrı salonda ülke içinden ve dışından 37 seçme belgesel film izlenecek.

10. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde yine Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik izleyenlerde bir farkındalık ve duyarlılık oluşmasını amaçlayan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ile dört gün boyunca İzmirliler, insan hakları savunucuları, tüm sinemaseverler bir arada olacak ve dolu dolu bir belgesel film günleri geçirecek. Belgesel film günleri programına tihvbelgeselfilm.org sitesinden ulaşabilirsiniz.