Hidekichi Miyazaki, 105’inci yaşını kutladıktan hemen sonraki gün 100 metre koşusunu tamamladı. Altın Bolt olarak bilinmesinin yanında 100 yaşındaki atlet aynı zamanda koşusunu 42,22 saniyede tamamlamasıyla Dünyanın En Yaşlı Yarış Koşucusu unvanını da eline aldı.

Miyazaki düşüncelerini “Beynim en iyi zamanını yaşamıyor olabilir ama fiziksel olarak tam olmam gerektiği gibiyim. Bugüne kadar hiçbir sağlık problemim olmadı. Doktorlar karşımda hayrete düşüyorlar. Koşmaya önümüzdeki 2 veya 3 sene daha kesinlikle devam edebilirim” diyerek açıkladı.

Fotoğraf: Toru Yamanaka
Fotoğraf: Toru Yamanaka

Miyazaki 90 yaşındayken boş zamanlarında koşmaya karar vermiş. O güne kadar, zamanını arkadaşlarıyla bir Japon masa oyunu go oynayarak geçiriyormuş; fakat maalesef bu arkadaşları vefat etmiş. Bu rutinin üzücü değişimine rağmen, Miyazaki hayatına aktif bir şekilde devam etmek istemiş. Bu istek de bilge insanı, başarılı bir koşucu hâline getirmiş. Takdire değer atletik başarılarını da olimpik altın madalyon ödüllü Usain Bolt gibi poz vererek kutlamış.

Tıpkı Bolt gibi Miyazaki de ilerlemeye devam edebileceğine ve kendi rekorunu kırabileceğine inanıyor. 105 yaşındaki koşucu, koşmaya devam etmesi hakkındaki düşünce ve duygularını, “Emekli olmayı düşünemiyorum. Hayranlarıma olan minnettarlığımı göstermek için birkaç yıl daha koşmaya devam etmem gerekiyor” diyerek anlatıyor.

Hidekichi Miyazaki, 105, crosses the finishing line after running with other competitors over eighty years of age during a 100-metre-dash in the Kyoto Masters Autumn Competiton in Kyoto, western Japan, on September 23, 2015. Miyazaki was authorised as the oldest sprinter who competed in a 100-metre-dash by the Guinness World Records. AFP PHOTO / Toru YAMANAKA
Fotoğraf: Toru Yamanaka

Kaynak: My Modern Met