Okuma süresi: 2 dakika

Petrol devi Shell Kuzey Kutbu’nda yaptıkları petrol arama faaliyetlerini durduracağını açıkladı. Şirket, denemelerin hayal kırıklığı yarattığını belirtti. 

İngiliz-Hollanda ortaklığındaki Petrol devi Royal Dutch Shell, küresel çevre koruma örgütlerinin büyük tepkisine yol açan Kuzey Kutbu’ndaki petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine son vereceğini açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2012 yılında verdiği onay ile başlayan ve 7 milyar dolara mal olan projenin, beklenilen doğalgaz ve petrol miktarının bulunamaması sebebiyle durdurulacağını açıklayan şirketin büyük bir zarara uğradığı belirtiliyor. 

Shell Petrol
(Görsel: Greenpeace)

Obama Hükümeti sırasında eğer petrol çıkarma planları uygulanırsa petrol sızıntısı olma ihtimali yüzde 75 olarak vermişti. Geçtiğimiz mayıs ayında Shell’e petrol ve doğalgaz arama çalışmasına son kez onay veren Obama, ABD’de ve küresel çapta çok büyük tepki toplamıştı. 

soL’un haberine göre, Kuzey Kutbu’ndaki çalışmalar Shell ile çevre örgütü Greenpeace arasında hukuk mücadelesine yol açmış, Shell Greenpeace üyelerinin bölgede eylem yapmasını önlemek için Hollanda’da Greenpeace aleyhine dava açmıştı.

22nd may 2012 protests at shell AGM at barbican

Yeşil Gazete’nin haberine göre, Shell’in vazgeçmesinin petrol lobisi adına kesin bir yenilgi teşkil ettiğini açıklayan Greenpeace Akdeniz Kuzey Kutbu Kampanyası Sorumlusu Ayşe Bereket, “Shell’in milyar dolarlık bütçesi, Kuzey Kutbu’nu korumak için harekete geçen milyonlarca insana karşı gelemedi. Üç yıldır, milyonlarca insan Shell’e karşı durdu ve sonunda halkın iradesi kazandı. Yakında dünyanın gözü Paris’te iklim değişimini durdurmak için buluşan ülkelerde olacak. Kuzey Kutbu kampanyasında milyonlar bir araya geldiğinde neler başarabileceğimizi gördük, şimdi küresel çapta milyarlarca insanın iklim değişikliğine karşı birleşme zamanıdır” dedi. 

Hazırlayan: Burak Avşar