Ana SayfaEkolojiDoğaKuzey Kutbu'ndan mutlu eden gelişme: Shell petrol arama faaliyetlerini durduruyor

Kuzey Kutbu’ndan mutlu eden gelişme: Shell petrol arama faaliyetlerini durduruyor

-

Petrol devi Shell Kuzey Kutbu’nda yaptıkları petrol arama faaliyetlerini durduracağını açıkladı. Şirket, denemelerin hayal kırıklığı yarattığını belirtti. 

İngiliz-Hollanda ortaklığındaki Petrol devi Royal Dutch Shell, küresel çevre koruma örgütlerinin büyük tepkisine yol açan Kuzey Kutbu’ndaki petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine son vereceğini açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2012 yılında verdiği onay ile başlayan ve 7 milyar dolara mal olan projenin, beklenilen doğalgaz ve petrol miktarının bulunamaması sebebiyle durdurulacağını açıklayan şirketin büyük bir zarara uğradığı belirtiliyor. 

Shell Petrol
(Görsel: Greenpeace)

Obama Hükümeti sırasında eğer petrol çıkarma planları uygulanırsa petrol sızıntısı olma ihtimali yüzde 75 olarak vermişti. Geçtiğimiz mayıs ayında Shell’e petrol ve doğalgaz arama çalışmasına son kez onay veren Obama, ABD’de ve küresel çapta çok büyük tepki toplamıştı. 

soL’un haberine göre, Kuzey Kutbu’ndaki çalışmalar Shell ile çevre örgütü Greenpeace arasında hukuk mücadelesine yol açmış, Shell Greenpeace üyelerinin bölgede eylem yapmasını önlemek için Hollanda’da Greenpeace aleyhine dava açmıştı.

22nd may 2012 protests at shell AGM at barbican

Yeşil Gazete’nin haberine göre, Shell’in vazgeçmesinin petrol lobisi adına kesin bir yenilgi teşkil ettiğini açıklayan Greenpeace Akdeniz Kuzey Kutbu Kampanyası Sorumlusu Ayşe Bereket, “Shell’in milyar dolarlık bütçesi, Kuzey Kutbu’nu korumak için harekete geçen milyonlarca insana karşı gelemedi. Üç yıldır, milyonlarca insan Shell’e karşı durdu ve sonunda halkın iradesi kazandı. Yakında dünyanın gözü Paris’te iklim değişimini durdurmak için buluşan ülkelerde olacak. Kuzey Kutbu kampanyasında milyonlar bir araya geldiğinde neler başarabileceğimizi gördük, şimdi küresel çapta milyarlarca insanın iklim değişikliğine karşı birleşme zamanıdır” dedi. 

Hazırlayan: Burak Avşar

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol