Düzenlendiği yıldan bu yana farklı şehirlerde gerçekleştirilen ve gençleri çağdaş sinemaya teşvik etmek amacıyla yola çıkan Rotary Uluslararası Kısa Film Festivali, 12. yılında yarışma sonuçlarını ve özel ödüllerini canlı yayında açıklayacak. 11 yıldır kısa filmcileri, sinema öğrencileri ve sinema sektörünün başarılı isimlerini bir araya getirmek amacıyla düzenlenen festival, bu yıl dünyada ve ülkemizde tehlikesini gösteren ‘Covid-19’ salgını nedeniyle düzenleyemediği ödül törenini, sosyal medya kanalları üzerinden takip edilebilecek bir canlı yayın düzeninde gerçekleştirecek.

16 Nisan 2020 Perşembe akşamı, saat 20.00’da özel ödüllerin ve ödül kazanan finalistlerin açıklanacağı canlı yayın, ROFIFE’nin YouTube kanalı ve Instagram hesabı üzerinden takip edilebilecek.

Festival kapsamında Türk Sinemasına destek veren sanatçılara verilen Ustaya Saygı, Onur, Emek, Başarı, Uluslararası Başarı ve Sanata Katkı ödüllerinin açıklanacağı canlı yayında; festivalin kısa film yarışmasında Kurmaca, Belgesel, Animasyon ve Deneysel kategorilerinin birinci, ikinci, üçüncü ve mansiyon ödülleri kazananları da açıklanacak.

Festivalin kısa film yarışmasında ise büyük jüri, uzun süren bir toplantı sonrası finalist filmleri sonuçlandırdı. Festivalin 12. yılında yarışacak filmler, kategorileriyle şu şekilde belirlendi;

 “Kurmaca” kategorisi

Aylin / Yönetmen: Ozan Yoleri

Fotoğraf / Yönetmen: Ozan Takış

Örtünün Altı / Yönetmen: Kardelen Eren

Servis / Yönetmen: Ramazan Kılıç

Meryem Ana / Yönetmen: Mustafa Gürbüz

“Belgesel” kategorisi

Kış / Yönetmen: Berrin Öz

İris / Yönetmen: Volkan Güleryüz

Pembe Kimlik / Yönetmen: Tolunay Tekmek

Uçan Adam / Yönetmen: Uğur Ersöz-Nusret Oğuzhan Yıldız

Sokağın Sesleri / Yönetmen: Haya Androon

“Animasyon” kategorisi

Aripi / Yönetmen: Dimitri Voloshin

Bitcoini olan Rakun / Yönetmen: Serdar Çotuk

The Flat / Yönetmen: Lev Volshin

Avarya / Yönetmen: Gökalp Gönen

Dreams in the Depht / Yönetmen: Reza Mohammad

“Deneysel” kategorisi

Beton Akvaryum / Yönetmen: Mert İnan

Deveran / Yönetmen: Feyzullah Erikli

İnsan Olmadan Üç Dakika / Yönetmen: Serkan Uzunyol

Seul(e) / Yönetmen: Nazif Can Akçalı

Vortex / Yönetmen: Cüneyt Işık