Ana SayfaKültür & SanatGrafik-Tasarım18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü: Perceptions of Perfection

18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü: Perceptions of Perfection

-

“İdeal vücut” nasıl olur sorusunun cevabı kime ve nerde sorduğunuza göre değişiyor.

İngiliz şirket Superdrug Online Doctors, Perceptions of Perfection (Mükemmelliğin Algıları) adlı projeyi başlattı. Proje, aynı kadına ait üzerinde oynanmış 18 fotoğraftan oluşuyor. Şirket, dünyanın farklı yerlerinden tasarımcılar görevlendirerek ülkelerindeki “güzellik standartlarını” yansıtmalarını istedi.

Güzellik ve mükemmellik algısının, kadınlar ve erkekler üzerinde derin ve kalıcı kültürel etkileri var. Bu proje, güzelliğin “gerçekdışı” standartlarının farkında olmayı ve bu “baskının” dünyadaki çeşitlerini görmeyi hedefliyor.

Şirket, 18 ülkeden seçtiği 18 farklı tasarımcıdan, kültürlerindeki güzellik standartına uygun olacak şekilde, model üzerindeki beş noktanın “düzeltilmesini” istedi.

Tasarımcılar, “ideal vücuda” ulaşana dek bel ve ayak ölçülerinden saçın rengine ve şekline kadar her ayrıntıyı değiştirdi.

18 tasarımcıdan 14’ü kadındı. Bir kadının güzellik standartlarına bakışını algılamak için, Superdrug erkek tasarımcılardan ülkelerindeki kadınların fikrini almalarını da istedi.

Fotoğraflardan bazıları çok az değişikliğe uğramış, diğerleriyse orijinal fotoğrafı “tanınmaz” hale getirmiş. Çin ve İtalya’ya ait fotoğraflarda incecik kollar ve bacaklar var; Kolombiya, Maksika ve Peru ise ince bel, büyük göğüsler ve kıvrımlı kalçalarla geleneksel vücut ölçülerini yansıtıyor.

Kampanyanın çıkış noktası, görünürde yalnızca vücut ölçülerinden ibaret. Ama aslında kadın bedeni üzerindeki süregelen baskıyı da gözler önüne seriyor. Özellikle moda dünyasının dikte ettiği güzellik anlayışı, kadınların bedenlerinden “nefret etmelerine” ve kendileriyle olan bu kavganın onları mutsuz ve özgüvensiz bireyler haline getirmesine neden oluyor. Kadınların kendilerine hatırlatmalarını istediğim bir şey var: “Ölçüleriniz” ne olursa olsun, çok güzelsiniz!

18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 17

18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 18

18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 1

18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 2

18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 3

18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 4

18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 6
18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 7
18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 8
18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 9
18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 11
18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 12
18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 13
18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 14
18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 15
18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü 16

18 ülkeden 18 farklı “ideal vücut” ölçüsü

Kaynak: The Huffington Post

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol