Ana SayfaEkolojiHayvan Hakları2 bin köpeğin yaşamını kurtarabilmek için iflas eden Çinli milyoner

2 bin köpeğin yaşamını kurtarabilmek için iflas eden Çinli milyoner

-

Çinli milyoner Wang Yan, 2 bin köpeğin hayatını kurtarmak için mezbaha satın alarak bile bile iflas etti.

Wang Yan, 2012 yılında kaybettiği köpeğini ararken kendini arkadaşının yönlendirmesiyle bir köpek mezbahasında buldu. Mezbahaya vardığında korkunç bir muamele gören köpeklerle karşılaştı. Bir hafta boyunca tüm aramalarına karşın köpek dostunu bulamadığı gibi çevredeki kasap dükkanlarında eziyet edilmiş kanlı köpek bedenlerine şahit oldu. Başarılı bir çelik üreticisi olan Yan, kendini beş parasız bırakacak bir adım atarak bu mezbahayı satın aldı; köpek ölümlerine ve eziyetlerine son verdi.

Yan, 3 milyon Yuan yani Türk parasıyla yaklaşık 1,4 milyon TL’ye yakın para harcadığı bu mezbahayı, köpek koruma ve kurtarma barınağına çevirdi. Çin Haber Ajansına göre, Yan 3 yılda 2 bin köpeğin hayatını kurtardı. Bu barınak milyonlarca köpeğe kucak açtı.

cin milyoner 1

Yan’ın bu hikâyesi tarihte köpek kıyımlarıyla bilinen Çin için tartışmalı bir dönemde gündeme geldi. 10 milyondan fazla köpeğin katledildiği son Yulin Köpek Eti festivali, hem Çin halkı hem de Hollywood ünlüleri tarafından gelenekleri yüzünden bu tür festivallerin gerekip gerekmediği konusunda sorularla sert bir şekilde protesto edildi.

cin milyoner 3

Bir zamanların milyoneri Yan, sahip olduğu bu barınak yüzünden şu an borç batağı içinde. Yan para yardımını geri çeviriyor, fakat bakımı altındaki 200 köpeğin sahiplendirilmesine veya barınağa kaynak yardımı yapanlara da minnettar kalıyor.

cin milyoner 5cin milyoner 4

Yan’ın bu yüce gönüllüğü sayesinde milyonlarca köpek fotoğraflarda da görüldüğü üzere hem çok mutlular hem de bir an önce sahiplenilmeyi bekliyorlar.

cin milyoner 5cin milyoner soncin milyoner 6cin milyoner 7cin milyoner 5

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Ezgi Nur Güven
Ezgi Nur Güven
İnsanların kendilerini anlatmada kelimelerden çok eylemleri kullanmasını aslen tercih ederim. Tek düzeliliğin ruhuma uymadığı bir yapım var. Duyarlılığı yüksek bir sade vatandaş olmaya özen gösteriyorum. Hacettepe Üniversitesi Fransızca öğretmenliğinden mezun olup Litvanya'da öğretmenlik yaparken kendimi buldum. Tıkandığım anda yolumu değiştirip kendimi Fransız kalite kontrol firmasında buldum. Geleceğin bana ne getireceğini bilmiyorum ama merakım olduğu surece küpüme başka renkleri de ekleyeceğim kesin.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol