Okuma süresi: 2 dakika

Dünyanın en gözde tatil mekanlarından biri olan Hawaii’nin eyalet başkanı David Ige, Ocak 2015’te eyalet genelinde plastik poşet kullanımını yasaklamış, ardından da sigara içebilme yaşını 21’e çıkarmıştı. 2015’in son günlerinde Ige, bir diğer projesini hayata geçirdi: Hawaii’de hayvanların eğlence için kullanımı yasaklanıyor.

Hawaii geçtiğimiz yıllarda Amerika’nın en mutlu eyaletlerinden biri olarak karşımıza çıkmış, devletin sosyal sorumluluk projelerine verdiği önem ve insan hakları konusunda uyguladığı politikalar ile de uzun bir süre gündemde kalmayı başarmıştı.

Sirk Aslan 1

Yaşanan gelişmeler ışığında hükümet, hayvanların eğlence dünyasında kullanılmasının yasaklanmasına yönelik bir karar aldı. Şu an için tasarı niteliği taşıtan bu fikir, 1994 yılında Hawaii’nin başkenti Honolulu’da kaybolan bir filin hikayesinin anlatıldığı Tyke Elephant Outlaw belgeselinden esinlenerek ortaya atıldı.

Yasa 2016 yılında yürürlüğe giriyor

Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma bakanlıkta yeterli oy oranına ulaşırsa, yasa haline dönüşerek 2016’dan itibaren geçerli olacak. Böyle bir durumda fil, ayı, kaplan gibi egzotik hayvanların eğlence mekanlarında barınması da mümkün olmayacak.

Tyke Fil
Tyke adlı fil, özgürlüğüne kavuşmak için Honolulu sokaklarında kaçıyor.

Ancak film sektörü için aynı şeyi söylemek şu an için mümkün değil. Bununla birlikte sirk dünyasının söz konusu karardan mutluluk duymadığını da hatırlatalım. Her ne kadar bazı topluluklar hayvanları saygı ve sevgi çerçevesinde eğittiklerini belirtse de işin etik yönü sorgulanmaya devam ediyor.

Kaynak: The Plaid Zebra