Okuma süresi: 2 dakika

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Bodrum Caz Festivali, büyük ilgiyle karşılanmış ve çok sevilmişti. Festivalin ikincisi bu yıl, 1-8 Eylül 2018 tarihleri arasında Bodrum Yarımadasının çeşitli noktalarında gerçekleşecek. 2. Bodrum Caz Festivali, bu yıl “Pop & Caz” temasıyla sahnede olacak. Yerli ve yabancı sanatçıların katılımıyla renklenecek olan Bodrum Caz Festivali’nde konserler, atölye çalışmaları, söyleşiler ve sergilerden oluşan zengin bir program da yer alacak.

Caz Derneği ve Bodrum Belediyesi başta olmak üzere birçok kurumun destek verdiği festivalin küratörlüğünü Özlem Oktar Varoğlu yapıyor. Varoğlu, festivalin Pop-Caz festivali olmayacağını ve onun başka bir tür olduğunun altını çiziyor. Varoğlu, festivali şu şekilde özetliyor: “Bu sene temamız Pop ve Caz. Pop ve caz türlerinin ilişkisini irdeleyen, iki türün birbirini nasıl geliştirebileceğini keşfedeceğimiz bir festival hayal ediyorum. Benim gözlemlediğim kadarıyla caz, ülkemizde son 25 yılda dinleyiciyle buluşmaya başladı. Caz müzisyenlerimize yeni yeni sadece caz çalarak geçinebilecekleri kadar sahne imkanı oluşmaya ve sayısı bir elin parmaklarını ancak bulan caz festivalleri düzenlenmeye başlandı. Caz kültürünün yeni olgunlaştığı bu dönemde popüler kültürden destek almanın, çoğalan cazcı sayımızı geçindirecek caz mekanları altyapısını oluşturmaya destek vereceğine inanıyorum. Pop sanatçıları için ise, her zaman en iyi arkadaşları olan caz müzisyenleri ile dayanışmak ve günümüzün ultra hafif pop müziğinden kendilerini bir nebze ayrıştırmak için iyi bir fırsat olacağı kanısındayım. Ve bu büyük buluşmanın Bodrum gibi doğası gereği herkese hitap eden bir yerde gerçekleşecek olması bence hikayeyi tamamlıyor.”

Festival etkinlikleri, Bodrum’un daha iyi tanıtılması, tarihi ve arkeolojik özellikleriyle de ön plana çıkartılması amacıyla Mauseloum, Osmanlı Tersanesi gibi mekanlar yanısıra Bodrum turizmine de katkı sağlayacak özel mekanlarda gerçekleşecek.

2. Bodrum Caz Festivali hakkında gelişmeleri, festivalin web adresinden takip edebilirsiniz.