Ana SayfaKültür & SanatBelgeselBizi şekillendiren oyuncaklar: Bir Netflix Belgeseli

Bizi şekillendiren oyuncaklar: Bir Netflix Belgeseli

-

Oyuncaklar hayatlarımızda temel bir rol oynar. Onlar gerçekliğimizi inşa ettiğimiz yapı taşları, sınırsız hayal gücünün kilidini açan araçlardır. Doğumdan yetişkinlik hayatına, oyuncaklar her zaman etrafımızdadır, karşınıza çıkan milyoncuda en son bulduğunuzdan tutun onun için kemerleri sıktığınız ultra detaylı aksiyon figürüne kadar. Bizi Şekillendiren Oyuncaklar, Barbie’den Yıldız Savaşları’na, G.I. Joe’ya kadar geride bıraktığımız yüzyılın bazı en sevilen oyuncaklarının yaratılışını anan bir Netflix belgeseli. Bu oyuncak yaratıcılarının ve arkalarındaki şirketlerin başarılarını, sıkıntılarını ve eğlendirici maceralarını takip eden Bizi Şekillendiren Oyuncaklar’ın, en sevdiğiniz çocukluk oyuncaklarınıza yeni anlayışlar ve ıvır zıvır bilgiler sağlayacağı kesin.

Programın iki sezonunda her biri özel bir oyuncağa adanmış sekiz bölüm var: Yıldız Savaşları, Barbie, He-Man, G.I. Joe birinci sezonda ve Uzay Yolu, Transformers, Lego ve Hello Kitty ikinci sezonda. Oyuncak tarihindeki bazı alışılmadık anların tarihî yeniden sahnelenmesiyle Bizi Şekillendiren Oyuncaklar başlangıçtan itibaren hikayeye girmenizi garanti ediyor. Bu ünlü oyuncak serilerinin arkasındaki hikaye büyüleyici, sizi çok sayıda çocuğun kalbini çalan bu oyuncakların büyüsünün içine çekiyor. Bu oyuncaklar için duyulan coşku bağımlılık yaratıcı. He Man ve Kainatın Ustaları’nı daha önce hiç izlememiş olsam da oyuncakların yapılışını detaylandıran bölümden o kadar etkilendim ki kendimi birkaç gün sonra kendime Grizzlor figürü alırken buldum. Bu oyuncaklarda, yetişkin koleksiyoncuların onları bugüne kadar ellerinde tutmalarını sağlayan bir güç var.

Bu dizi hakkında en sevdiğim şeylerden biri, oyuncakların içinde yaratıldıkları kültürleri ne kadar yansıttıklarını ve toplumdaki süregelen etkileri sayesinde geleceği nasıl şekillendirdiklerini görmek. Bir oyuncağın başarılı olması için pazarlandığı çocukların içindeki temel bir tutkuya hitap etmesi ve önceki diğer oyuncaklardan farklı bir şey sunması gereklidir. Barbie, türünün ilkiydi, küçük kızların o günlerde oynamak zorunda oldukları oyuncak bebeklerden ziyade yetişkin bir kadındı. Kızların kendilerini ev işi ve çocuk yetiştirmekten başka bir şey yaparken değil, başarılı bir kariyer ve kendi maceralarının sahibi olarak hayal etmelerini sağladı. He-Man’in yaratıcıları erkek çocuklarının güç ve hareket arzularını fark etti ve onlara He-Man’in Atılgan’ı, koskocaman yeşil kaplanını, savaşa doğru sürerken “Güç bende!” diye bağırdığı gibi bağırarak kendilerini yansıtacakları destansı bir kahraman verdi. Hello Kitty bir İngiliz kızıydı (bir kedi ya da Japon değil!), ki onun yüksek sınıf geçmişi, yaratıldığı 70’li yıllarda Japon kızlarının özendiği yaşam tarzının harika bir örneğiydi.

Bizi Şekillendiren Oyuncaklar bir şeyi oldukça netleştiriyor: bir sonraki çok sevilen oyuncağı yapmak hiçbir zaman kolay değildir. Lego, Transformers ve G.I. Joe’nun yaratıcılarının ürünleriyle ortaya çıktıklarında oyuncak pazarında nelerin eksik olduğu hakkında büyük sezgilerinin olmasına karşın, bu oyuncak serilerine bela olan bir o kadar yanlış hesaplamalar, aptalca kararlar ve salt kötü şans vardı. Lego, dünyanın en büyük oyuncak şirketi, kapılarını defalarca neredeyse kapatıyordu. He-Man’in satışları yılda 400 milyondan 7 milyona, serinin ölümünde etkili olan düşüşü gördü. Çıkarılacak ders? Asla şöhretine güvenme. Oyuncak pazarı sürekli değişiyor ve oyuncaklar zamanı yakalamak zorunda. Tabi ki söylemesi yapmaktan daha kolay.

Bu, kesinlikle yetişkinler için bir dizi. Oyuncaklarla ilgili animasyonların her çocuğun yüzüne bir gülümseme kondurabilmesine karşın, aynı zamanda bu dizinin çeşitli insanların oturduğu ve uzun uzun teke tek röportajlarda konuştuğu bölümleri de var. Bu, kesinlikle dizinin çekirdeği: oyuncak tasarımcılarından kişisel açıklamalar, CEO’lar, ve bu oyuncaklar ilk çıktığında kendileri çocuk olan yetişkin koleksiyoncular.  Bizi Şekillendiren Oyuncaklar’ı izlemesinin keyifli olacağı garanti. Günlük hayatınızda oyuncaklarla içli dışlı olmasanız bile en sevdiğiniz oyuncak bebeğinizin, aksiyon figürünüzün ya da oyun setinizin arkasındaki hikayeyi öğrenmenin size tüm gücüyle nostaljik hisler getireceği kesin. Gidin ve bir şans verin-belki de çocukluğunuzun oyuncaklarının hayatınızı nasıl özel bir şekilde şekillendirdiğini öğreneceksiniz.

Kaynak: Culture Honey

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...
Tubanur İşcen
Tubanur İşcen
Bugünün dünden, yarının bugünden iyi olması için çabalayan, okuyarak, araştırarak, gezerek dünyadaki yerini bulmaya çalışan bir kadın.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol