Bu Cumartesi, 2 Haziran’da, İstanbul Kanal Projesi Hattında 4. yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz; Küçükçekmece – Bostanlar – Altınşehir – Yarımburgaz – Altınşehir – Bathonea güzergahında.

Bu, Kanal Projesinin güzergahında ‘Hiking İstanbul’, ‘İki Deniz arası’ ve ‘Kuzey Ormanları Savunması’ gruplarının ortaklaşa düzenlediği dördüncü yürüyüş olacak.

Kanal Projesi 45 km’lik bir hat olarak, kuzeyde Karadeniz ve güneyde Marmara Denizi arasında devasa bir kanal, yeni bir boğaz geçişi projesi olarak ilk 2011 yılında “Çılgın Proje”adı altında kamuoyuna tanıtıldı. Zaman içerisinde projenin her açıdan felaketler doğuracağına dair gerçekleştirilen tüm çevresel, bilimsel raporlara, uyarılara ve eleştirilere rağmen projeyi hayata geçirme kararlılığı devam ettirildi ve bilindiği gibi bu sene ÇED süreci de artık başlamış durumunda.

Yürüyeceğimiz ve göreceğimiz yerlerin -peyzaj veya yerleşim alanları olsun- büyük bir kısmı bu proje yüzünden su altında kalacak ve yok olacak.

Bu yürüyüş ‘İki Deniz arası’ rotasının büyük bir kısmı kapsıyor ve ağırlıklı olarak Küçükçekmece havzasının etrafında olacak. Halen Küçükçekmece göl havzasında bulunan güzel doğal alanların yanında; 70’li yılların büyük göç dalgalarından nasibini almış olan Altınşehir ve civarındaki yerleşim alanlarını göreceğiz.

Diğer yandan bölgede bulunan iki –dünya çapında önemli olan– 1. derece arkeolojik sitelere gideceğiz. İstanbul’un en eski yerleşim alanlarından biri olan Yarımburgaz Mağaraları ve antik liman kenti Bathonea.

Başlangıç noktası Küçükçekmece Halkalı Altınşehir İstanbul Caddesi olacak ve oradan Bostanlar, Doğu Altınşehir, Yarımburgaz mağaraları, Altınşehir, Batı Altınşehir, Bathonea Arkeolojik Sitesi ve sonrasında yine Altınşehir’e gidilecek; toplam uzunluğu 14-15 km olan bir yol bu.

Rota kolay; fazla iniş çıkış olmayacak. Yolun büyük kısmı şehir ve yerleşim alanlarından geçiyor, fakat yolun bir kısmı toprak ve dikenli patika.

Toplam rota 14-15 km. Sabah saat 11’de Küçükçekmece’den (Yarımburgaz Otobüs durağı, Halkalı Altınşehir İstanbul Caddesi’nin Kurşun Sokak ile bitiştiği yerde) yürüyüşümüze başlayacağız, akşam saat 19.00 civarında Altınşehir’den ayrılmayı öngörüyoruz.

Yürüyüşe dair diğer grupların sitelerinden de ayrıca bilgi alabilirsiniz:
https://www.facebook.com/events/1223135544487615/ (Hiking İstanbul)
https://www.facebook.com/ikidenizarasi/ (İki Deniz arası)

Yanınıza yiyecek ve 1,5 litre su almanız tavsiye ediliyor. Uygun yürüyüş ayakkabıları, yağmurluk ve hava koşullara göre uygun elbiseler giyiniz. Yedek tişört ve çorap almanız da tavsiye edilir.

Hava durumu tahminlerine göre şimdilik 02.06.2018 için 25 C hava sıcaklığı öngörülüyor, fakat gök gürültülü yağmur olasılığı da var. Diğer yürüyüşlerde olduğu gibi herkesin bu tür etkinliklere kendi sorumluğu çerçevesinde katıldığını bir daha hatırlatmak istiyoruz. Güvenlik personel ile karşılaşabileceğimiz için yanınızda kimlik bulundurmanız gerekmektedir.

Toplu taşıma aracı ile gelmek isteyenler, otobüs ile Küçükçekmece ‘Yarımburgaz’ durağına gelebilir.

Yeteri kadar talep olması halinde KOS tarafından bir otobüs ayarlanacak: Otobüs saat 10.00’da Mecidiyeköy’de Trump Towers önünden kalkacak ve akşam dönüşte grubu Altınşehir’den alarak yine Mecidiyeköy’e bırakacak. Ücret kişi başına 20-30 TL arasında olacak.

Katılmak isteyenlerin en geç 31 Mayıs Perşembe günü telefon numarası ile birlikte [email protected] adresine başvurmaları, ayrıca otobüste yer taleplerinin olup olmadığını belirtmeleri rica edilmektedir.

Keyifli ve aydınlatıcı bir yürüyüşte görüşmek üzere…