Okuma süresi: 2 dakika

Anadolu Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği (ASİTEM)’in düzenlediği ve ikincisi bu yıl gerçekleştirilecek olan Uluslararası İzmir Film Festivali’ne geri sayım başladı. 2018 yılında ilk kez düzenlenen ve vizyon filmlerinin ödüllendirildiği ilk ve tek film festivali olan Uluslararası İzmir Film Festivali, 24-29 Haziran 2019 tarihinde 2. kez sinemaseverleri İzmir’de bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Geçen yıl ilki düzenlenen Uluslararası İzmir Film Festivali, ülkemizde düzenlenen pek çok büyük film festivali olmasına rağmen özellikle içeriği ile; ülkemizde ana akım, bir başka deyişle vizyona giren popüler filmlerin yarıştığı ilk ve tek film festivali olarak ses getirdi.

Asitem Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Sarıkaya; sinema sektörümüze yön veren pek çok yazar, oyuncu, yapımcı, yönetmen ve eleştirmenden uzun yıllardır sektörün açığı olan ve beklenen bir film festivaline kavuşmanın mutluluğunu yaşadıkları yönünde geri dönüş aldıklarına vurgu yaparak: “Türk Sineması, İzmir olmadan eksik kalır düşüncesi ile 2018 yılında yepyeni bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Ülkemizde ilk kez ana akım vizyon filmlerinin yarıştığı ve en iyilerin noter onaylı halk oylaması ile belirlendiği bir film festivalini Türk Sinemasına kazandırmaktan onur duyuyoruz. Gerek festival öncesi ve festival süresince, gerek festival sonrası aldığımız değerlendirmeler ışığında ne kadar doğru bir noktada olduğumuzdan da eminiz.’’ dedi.

2018 yılında en iyileri belirlemek için yaklaşık 110 ülkeden bir buçuk milyon oy kullanılan festivalde bu yıl da ödül sahipleri, internet üzerinden başlatılan halk oylamasının sonucunda ödüllendirilecek. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kadın ve erkek oyuncu, senaryo, kostüm tasarımı, filme değer katan ustalar gibi yaklaşık 30 dalda kazananlar 29 Haziran gecesi düzenlenecek kırmızı halı geçişi ardından ödül töreninde Altın Artemis Ödülü ile buluşacak.

Festival süresince aday filmlerin İzmir merkezinde ve ilçelerinde pek çok noktada açık hava gösterimleri de yapılacak. Ayrıca festival kapsamında yer alan ulusal / uluslararası kısa film, belgesel, kısa animasyon filmlerin yarıştığı bölümde finale kalacak yaklaşık 60 eser de özel gösterimlerle izleyici ile buluşacak. 24-29 Haziran tarihleri arasında İzmir’in farklı noktalarında düzenlenecek sergi, söyleşi, atölye vb etkinlikler ile Türk Sineması’nın kalbi İzmir’de atacak.