Okuma süresi: 2 dakika

Tahmini her yıl 300 milyon ton plastik atılıyor. Umarsızca tüketilen milyonlarca ton plastik, okyanusları kirletiyor ve ekosistemleri mahvediyor. 20 yaşındaki genç ise bu probleme bir çözümü olduğuna inanıyor.

Boyan Slat 2

Okyanus Temizleme Vakfının kurucusu ve projenin sahibi Boyan Slat; “Plastik kirliliği probleminin ilk farkına Yunanistan’da dalış yaptığım zaman vardım; balıktan daha fazla plastik poşet vardı. Ne yazık ki plastik tek başına gitmiyor. Dolaysıyla merak ettim, ‘Neden bunu temizlemiyoruz?’ ” dedi.

Proje birçok ödül de kazandı. Boyan Slat, 2012 yazı boyunca sistemi geliştirmeye devam etti ve TEDxDelfte son geliştirilmiş halini gösterdi. Bu yeni tasarım 2014 tarihinde Hollandalı gence daha fazla ödül kazandırttı.

the-ocean-cleanup-plan-boyan-slat-8

Dünyanın en büyük çaplı temizleme sistemi 2 kilometre genişliğinde temizleme işlemi gerçekleştirecek. Japonya’nın Tsuşima Adası kıyılarında test çalışmalarına başlayacak sistem, çöpleri yönlendirdikten sonra birikenleri yüzen bariyerler yardımı ile toplanabilir hale getirecek. Ayrıca sistemin sudaki canlı yaşamına da zarar vermeyeceği söyleniyor. 

Ocean-Cleanup-Array-Boyan-Slat

Plastic-boon-system-e1364236372681

Ray-collection-e1364236438597

the-ocean-cleanup-plan-boyan-slat-4

the-ocean-cleanup-plan-boyan-slat-5

Kaynak: IFL Science, Bored Panda
İnternet sitesi: www.theoceancleanup.com