Doğal malzemeler kullanarak “beton orman”dan uzak yaşam kuran insanların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Lilah Horwitz ve erkek arkadaşı Nick Olson eski pencereleri yeniden kullanıma sokup toplamda 500 dolarlık bir maliyetle bu mütevazı evi inşa ettiler.

2012 yılında, Batı Virjinya’nın uçsuz bucaksız ormanlarında kendilerine ait özel bir baraka inşa eden Lilah Horwitz ve Nick Olson, iş stresinden uzak yaşamlarına atıldılar. Daha öncesinde Lilah Horwitz bir tasarımcı, Olson ise fotoğrafçı ve marangozdu.

500 dolarlık ev 3

Bu iki sevgili evlerini Olson’ın Horwitz’i ilk buluşmalarında Batı Virjinya dağları üzerinden batan güneş manzarasını izlemek için getirdiği yere kurarak bu alana özel bir anlam da katmışlar.

Barakalarının ön duvarı tamamen eski pencerelerden inşa edildi. Bu sayede, güneş ışığını evin içine alan mimarisi, mutlu ve huzurlu bir ortam yaratmalarını sağlıyor. Binanın geri kalanı ise barakanın yakınlarında bulunan terkedilmiş bir ahırdan elde edilen kerestelerden inşa edildi.

500 dolarlık ev 2

Horwitz ve Olson projenin tamamını 500 dolar gibi kısıtlı bir bütçe ile birkaç ay içerisinde tamamladılar. Barakanın elektrik bağlantısı ve su tesisatı bulunmamakla birlikte üzerinde bulundukları arazi Olson’ın ailesine ait olduğundan dolayı fazladan bir harcama yapmak zorunda kalmadılar.

Barakaları hâlâ ormanlık alanın içerisinde bulunuyor ve basit yaşamın aslında zor olmadığını kanıtlayarak şehirden uzak yaşamı arzulayan umutlu ve küçük ev bağımlısı insanlara bir ilham kaynağı oluyor.

500 dolarlık ev 1

Horwitz ve Olson çifti şuan Milwaukee’de yaşıyor ve kabini şehrin uğultusundan kaçmak için kullanıyorlar.

500 dolarlık ev 4

Kaynak: My Modern Met 

Hazırlayan: Burak Avşar