Okuma süresi: 2 dakika

Doğanın kalbini duyabileceğimiz en küçük kara parçası bile bize yuva olmak için yeterince güzelken bir de burada sevdiğimiz insanlarla bir arada hayatımızı sürdürebilmek ancak hayali diyarlarda gerçekleşebilir. Ancak 20 yıllık arkadaşlık ortak hayallerle kendini doğada yaşatıyor.

Bu küçük mavi gezegenimizin ne kadar yıprandığını ve kirlendiğini düşününce hepimiz böyle umuttan yoksun düşüncelere kapılıp gidiyoruz. Hayal dünyasını kendi gerçekleri yapmayı başarmış bu dört çift, arkadaşlıklarını hayatlarının merkezine koyarak kendilerine Austin, Teksas yakınlarındaki Llano Gölünün kıyısında küçük ve yeşil bir mini şehir yaratmayı başardılar. Şu an sık sık tekdüze yaşamlarını geride bırakıp yeşil hayal dünyalarına kaçan bu güzel insanlar ömürlerinin tamamını burada geçirmek için emekli olmayı bekliyor.

Kulübelerin sahiplerinden biri olan Jodi Zipp, bu hayal dünyasının bir parçası olmasını kendi sözleriyle şöyle açıklıyor:

“Burada sanki bir Disney filminin içerisinde yaşıyor gibiyiz. Yaban tavşanları, kızıl vaşaklar, geyikler ve binlerce kuş türünün arasında doğada yer alabiliyor olmamız bizi hayrete düşürüyor. Ve burada daha çok zaman geçirdikçe her şey daha çok, daha da güzel oluyor.”

20 yıldan fazla bir süredir çok yakın arkadaş olan bu 4 aile, kafalarında küçük bütçeli bir yaşam alanı oluşturma fikriyle mimar Matt Garcia’yı buldular. Her biri 40 bin dolara mal olan 37 metre kare büyüklüğündeki bu küçük kulübeler, bünyesinde ergonomik ve estetik bir şekilde dizayn edilmiş bir mutfak, büyük bir yatak, kanepe ve oturma alanı, banyo ve sabahları güneşi selamlamak için minik bir veranda bulunduruyor.

Sürdürülebilir Şehir Teksas 4

Tasarımlarının en ince ayrıntıya kadar düşünülmüş olması kulübeleri asıl ölçüsünden daha geniş bir kullanım alanı haline getiriyor. Eğimli çatılardan banyoda kullanılmak üzere 20 metreküplük su tanklarına dolan yağmur suları, duvarlarda fazla güneş ışığını yansıtmak ve içeriyi yazın soğuk tutmak için itinayla tasarlanan oluklu metal duvarlar ve enerji tasarrufu yapabilmek adına özel yalıtımlı pencereler kulübenin ne kadar planlı tasarlandığının birer kanıtı.

Sürdürülebilir Şehir Teksas 5

Mimar Garcia, kulübenin iç yapı maddesinin kontrplaktan olmasının maliyeti ne kadar düşürdüğünden bahsederken aynı zamanda içeriye görünüm olarak da çok farklı bir hava kattığını vurguluyor.

Sürdürülebilir Şehir Teksas 8

Sürdürülebilir Şehir Teksas 2

Sürdürülebilir Şehir Teksas 6

Sürdürülebilir Şehir Teksas 7

Kaynak: Bored Panda

Hazırlayan:Esra Aydın