Ana SayfaYeşilEko Mimari20 yıllık arkadaşlık ortak hayallerle kendini doğada yaşatıyor

20 yıllık arkadaşlık ortak hayallerle kendini doğada yaşatıyor

-

Doğanın kalbini duyabileceğimiz en küçük kara parçası bile bize yuva olmak için yeterince güzelken bir de burada sevdiğimiz insanlarla bir arada hayatımızı sürdürebilmek ancak hayali diyarlarda gerçekleşebilir. Ancak 20 yıllık arkadaşlık ortak hayallerle kendini doğada yaşatıyor.

Bu küçük mavi gezegenimizin ne kadar yıprandığını ve kirlendiğini düşününce hepimiz böyle umuttan yoksun düşüncelere kapılıp gidiyoruz. Hayal dünyasını kendi gerçekleri yapmayı başarmış bu dört çift, arkadaşlıklarını hayatlarının merkezine koyarak kendilerine Austin, Teksas yakınlarındaki Llano Gölünün kıyısında küçük ve yeşil bir mini şehir yaratmayı başardılar. Şu an sık sık tekdüze yaşamlarını geride bırakıp yeşil hayal dünyalarına kaçan bu güzel insanlar ömürlerinin tamamını burada geçirmek için emekli olmayı bekliyor.

Kulübelerin sahiplerinden biri olan Jodi Zipp, bu hayal dünyasının bir parçası olmasını kendi sözleriyle şöyle açıklıyor:

“Burada sanki bir Disney filminin içerisinde yaşıyor gibiyiz. Yaban tavşanları, kızıl vaşaklar, geyikler ve binlerce kuş türünün arasında doğada yer alabiliyor olmamız bizi hayrete düşürüyor. Ve burada daha çok zaman geçirdikçe her şey daha çok, daha da güzel oluyor.”

20 yıldan fazla bir süredir çok yakın arkadaş olan bu 4 aile, kafalarında küçük bütçeli bir yaşam alanı oluşturma fikriyle mimar Matt Garcia’yı buldular. Her biri 40 bin dolara mal olan 37 metre kare büyüklüğündeki bu küçük kulübeler, bünyesinde ergonomik ve estetik bir şekilde dizayn edilmiş bir mutfak, büyük bir yatak, kanepe ve oturma alanı, banyo ve sabahları güneşi selamlamak için minik bir veranda bulunduruyor.

Sürdürülebilir Şehir Teksas 4

Tasarımlarının en ince ayrıntıya kadar düşünülmüş olması kulübeleri asıl ölçüsünden daha geniş bir kullanım alanı haline getiriyor. Eğimli çatılardan banyoda kullanılmak üzere 20 metreküplük su tanklarına dolan yağmur suları, duvarlarda fazla güneş ışığını yansıtmak ve içeriyi yazın soğuk tutmak için itinayla tasarlanan oluklu metal duvarlar ve enerji tasarrufu yapabilmek adına özel yalıtımlı pencereler kulübenin ne kadar planlı tasarlandığının birer kanıtı.

Sürdürülebilir Şehir Teksas 5

Mimar Garcia, kulübenin iç yapı maddesinin kontrplaktan olmasının maliyeti ne kadar düşürdüğünden bahsederken aynı zamanda içeriye görünüm olarak da çok farklı bir hava kattığını vurguluyor.

Sürdürülebilir Şehir Teksas 8

Sürdürülebilir Şehir Teksas 2

Sürdürülebilir Şehir Teksas 6

Sürdürülebilir Şehir Teksas 7

Kaynak: Bored Panda

Hazırlayan:Esra Aydın

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...

Ekoloji ve Kadının Kesişim Noktası: Ekofeminizm

Feminizm, 18. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan ve 1792 yılında Mary Wollstonecraft’ın ''A Vindication of the Rights of Women'' adlı eseriyle akademik alanda yer edinmiştir. Kadın...

AKP ve MHP bu sefer de Eskişehir’deki hayvanlara saldırı hazırlığında

AKP ve MHP Türkiye'nin doğasından öyle nefret ediyor ki hiçbir yerde yeşil, orman, hayvan görmek istemiyorlar. Ağacı odun, hayvanı et ya da zevk malzemesi olarak...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol