Okuma süresi: 2 dakika

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Hollandalı bir turist bir insanımsının cinsel tacizine maruz kaldı. 

Her yeni gün, bir de yeni utanç getiriyor yanında. Dün gündüz saatlerinde yayılan habere göre; 28 yaşındaki Hollandalı kadın turist Jiska Nina Van Gerner İnegöl’de tacize uğradı. Kolu kırılan turiste yoldan geçen bir kamyon şoförü yardım etti.

Jiska Nina Van Gerner 1

Yaklaşık 1 yıl önce Hollanda’dan yaya olarak yola çıkan  Jiska Nina Van Gerner, Romanya’dan sonra Türkiye’ye gelmiş. Zanlı S.Ç.’nin Bursa-Ankara yolu üzerinde yolunu kaybeden turiste yardım edeceğini söyleyerek onu motosikletinde taciz ettiği ve kadının korkarak motordan atlamak suretiyle kolunun kırıldığı açıklandı. Yoldan geçen kamyon şoförünün yardımıyla ilçe merkezinde sağlık ekiplerine ulaşan Gerner, fotoğraflarda oldukça üzgün ve yorgun gözüküyor.

Sağlık ekiplerince hastaneye götürülen kadının kolu alçıya alındı. Turist, tercümanlar yardımıyla alınan ifadesinde ormanlık bir alanda tacize uğradığını, 19 yaşındaki zanlının da motoruyla kaçtığını belirtti.

İşte utancın geldiği nokta tam da burası. Koskoca dünyada biz miyiz en güvensiz insan topluluğu? Hollanda’dan Bursa’ya 3 bin kilometre yolu sağ salim sapa sağlam ulaşan kadının başına gelebilecek en üzücü, yaralayıcı ve güven kaybı yaratan durum neden Türkiye’de geliyor?

pippa bacca

Hatırlarsınız, Pippa Bacca‘yı. İtalyan performans sanatçısı Giuseppina Pasqualino di Marineo dünya barışına dikkat çekmek için 2008 yılında İtalya’dan otostopla yola çıkmıştı. Genç kadına Gebze’de tecavüz edip sonra onu öldüren katil zanlısı Murat Karataş ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Bildiğimiz adıyla barışın gelini, Pippa Bacca’dan sonra yıkılan güven duygum toparlanamadı. Hâlâ aynıyız, hep aynıyız.

Güzel günler gelecektir muhakkak. Ama ne zaman? Türkiye’de güvenle yürüyeceğimiz günlere…