Okuma süresi: < 1 dakika

Yunuslara Özgürlük Platformunun haberine göre 2014 yunus parkı karşıtı eylemlerin yılı oldu.

Platformun websitelerinde yaptığı açıklamaya göre; “2015’i insan sömürüsüne ve işkencesine maruz kalan tüm canlıların daha fazla özgürleştiği bir yıl olarak kutlama umuduyla, Yunuslara Özgürlük Platformu olarak deniz hapishanelerine karşı 2014’te neler yaptığımızı listeledik, katkıda bulunduğumuz süreçlerin bir bölümünü aktarmaya çalıştık.

Sivil toplum kuruluşlarından (STK) gazetecilere, sanatçılardan yazarlara, dalış okullarına kadar çok geniş bir kesimin desteği ve bize gönderdiğiniz yazılar ve çeviriler ile farkındalığın artmasını sağlayan sizlerin de katkılarıyla geçtiğimiz yıl Türkiye’de yunus parklarına karşı pek çok ilki gerçekleştirdik.

Önce TBMM gündemine, ardından CITES (Avrupa Komisyonu) başvurumuzla STK’lar dışında uluslararası düzeyde resmi boyuta taşınan yunus parkı sorunu, Türkiye çapında her yerde eylemler, filmler, imza kampanyaları ve mektuplar ile desteklendi.

Hayvan özgürlüğü için 2015’te hep birlikte, daha fazla mücadele etmek dileğiyle…”

Ay ay yaptıkları çalışmaları kendi websitelerinden inceleyebilirsiniz.

Bir takipçilerinin sosyal medya üzerinden diğer canlıların durumu ile ilgili sorusunu Platform, “Biz de neredeyse her paylaşımda aynı soruları soruyoruz. Yaptığımız tüm başvurularda ve diğer derneklerle Meclis’e sunduğumuz önergelerde bu soruları onlara da yöneltiyoruz. Bir örneğin için tıklayınız. Ama bir bütün olarak mücadele etmek için hepimizin hem bireysel hem de örgütsel düzeyde daha fazla çabalaması gerekiyor.” diye cevapladı.

Bizler de 2015 ve sonrasının tüm canlıların özgürce ve bireyce yaşayabileceği yıllar olmasını diliyoruz. Yunus parklarına, hayvanat bahçelerine, hayvanların kullanıldığı sirklere kısacası hayvanların sömürüldüğü hiçbir yere, etkinliğe katılmayın.