Okuma süresi: < 1 dakika

Transamerica, The Kids Are All Right ve The Normal Heart gibi başarılı yapımlar LGBTI içerikli filmlerden yalnızca birkaçı ve belki de en bilinenleri. Bununla birlikte televizyonlarda karşımıza çıkmayan ya da ülkemizde gösterime girmeyen, kıyıda köşede kalmış pek çok film daha var. Yeni yıla girdiğimiz şu günlerde 2015’in öne çıkan LGBTİ projelerine göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım:

Seashore

Filipe Matzembacher ve Marcio Reolon’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu Seashore, bizi gençlik çağındaki iki arkadaşın hayatına konuk ediyor. Ergenlik döneminin getirdiği sorunlarla boğuşan ikili Brezilya kıyılarında tatile çıkarlar. Bu macera gerçekte kim olduklarını bulma yolunda atılmış bir adımdır. Başrollerini Mateus Almada ve Ariel Artur’un paylaştığı film senenin dikkat çekici yapımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Nasty Baby

2009 yapımı The Maid filmiyle hafızalarda yer edinen Sebastián Silva’nin orijinal senaryosundan uyarlanan Nasty Baby, Brooklyn’de yaşayan bir çift ile en yakın arkadaşları Polly’nin ilginç hikayesini konu alıyor. Oyuncu kadrosunda Silva, Tunde Adebimpe ve Kristen Wiig yer alırken; filmin Berlin Uluslararası Film Festivali’nden ödülle döndüğünü de hatırlatalım.

Oriented

Jake Witzenfeld’in ilk yönetmenlik denemesi olan Oriented, üç Filistinli arkadaşın cinsel kimliklerini keşfetmelerine odaklanıyor. Belgesel niteliği taşıyan yapım, İsrail ve Filistin arasındaki politik ilişkileri de değiniyor.

Dressed as a Girl

Dresses as a Girl, hem yönetmeni Colin Rothbart’ın hem de listenin en başarılı yapımı olarak öne çıkıyor. Senaryosu Rothbart tarafından kaleme alınan belgesel, bizi Londra’nın doğu kesimindeki uyuşturucu dünyasına götürüyor. Film Scottee, Pia Arber, Holestar gibi tanınan kişilerin hayatından 6 seneyi gözler önüne sererken; İngiltere’nin önemli festivallerinden Glastonbury’den de sahneler içeriyor.

Drown

Avustralya yapımı Drown, Sydney’de yaşayan bir grup sörfçünün hikayesini anlatıyor. Başrollerinde Matt Levett ve Harry Cook’un yer aldığı filmde oyunculara Jack Matthews, Jayr Tinaco ve Maya Stange eşlik ediyor. FilmOut Festivali’nde Levett’e ”En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandıran film; kıskançlık, homofobik korkular üzerine kurulmuş ilginç bir yapım.

Kaynak: The Huffington Post