Ana SayfaKültür & SanatSinema2016 hedeflerinizden biri de bu 100 belgeseli izlemek olsun

2016 hedeflerinizden biri de bu 100 belgeseli izlemek olsun

-

Daha güzel ve sürdürülebilir bir dünya mümkün. Belgesellerin bireysel ve evrensel düzeylerdeki bilinci arttırmak ve birçok hayati değişimi yaratmak için inanılmaz güçleri vardır. Films For Action internet sitesinden aldığımız bu 100 belgeseli izlemek 2016 hedeflerinizden biri olabilir.

Haftada bir tane izleyerek kendinize belgesel günü yapabilirsiniz. Hangisini izleyeceğinize karar veremiyorsanız, en yakınınızdaki kişiye 1’den 100’e kadar bir sayı söylemesini rica ederek bunu eğlenceli hale de getirebilirsiniz.

Ayrıca bu 100 belgesel dışında izlenmesi gerektiğini düşündüğünüz isimler varsa yorum olarak katkı sağlayabilirsiniz.

Seçilen filmler genellikle ücretsiz olarak izlenilebilir. Birçoğunu internette bulabilirsiniz. İyi seyirler!

1.The Economics of Happiness (2011)

The Economics of Happiness (2011)

The Economics of Hapiness, aynı anda fakat karşı karşıya ilerleyen bir dünya tanımlıyor. Bir yanda hükûmetler ve büyük yatırımlar, küreselleşmeyi teşvik etmekle beraber kurumsal gücü de sağlamlaştırıyorlar. Öbür tarafta ise bütün dünyada insanlar, bu politikaya, ticaretin ve ekonominin düzenlemeye gidilmesi yönünde taleplerde bulunarak direniyorlar. Topluluklar, insanı temel alan yeni bir ekolojik ekonomi için (yerel ekonomi) bir araya geliyorlar.

2. Money & Life (2013)

Money & Life (2013)

Money and Life belgeseli sorduğu kışkırtıcı soru ile bizleri şaşırtıyor: Ekonomik krizi, bir felaket yerine şahane bir fırsat olarak görebilir miyiz?

3. Dirt! The Movie (2009)

Dirt! The Movie (2009)

Belgesel, izleyenleri toprağın harikalar dünyasına davet ediyor. Mucizevî doğuşundan bugünkü bozulmuş haline, dünyanın hiç de değer göremeyen ancak aslında en değerli olan bereket kaynağının hikâyesi anlatılıyor.

4. The Corporation (2003)

The Corporation (2003)

Şirketler günümüzün egemen kuruluşları olarak zenginliği yaratmanın yanı sıra, büyük ölçülerde zarara da yol açıyorlar. 26 ödül kazanmış belgesel; doğayı, evrimi, modern iş dünyası kurumlarının etkilerini ve gelecekteki durumlarını, ayrıca toplumdaki ve günlük hayatlarımızdaki artan etkilerini inceliyor.

5. In Transition 2.0: A Story of Resilience & Hope in Extraordinary Times (2012)

In Transition 2.0 A Story of Resilience & Hope in Extraordinary Times (2012)

Film, değişim hareketlerini bütün dünyada sıradışı şeyler yapan sıradan insanların hikâyelerini topluyor. Kendi paralarını basan, yiyeceklerini yetiştiren, ekonomilerini yerelleştiren ve kendileri için güç kaynakları kuran toplulukların hikâyelerini izliyoruz.

6. Within Reach (2013)

Within Reach (2013)

Mandy ve Ryan’ın sürdürülebilir bir topluluk arayış için işlerini, arabalarını ve evlerini arkalarında bırakıp pedal gücüyle 10 bin 500 km yol kat ederken keşfettikleri eko-evlerinin, dönüşüm kentlerinin yanı sıra bu amaca olan bağlılıklarını görüyoruz.

7. Schooling the World (2010)

Schooling the World (2010)

Antik sayılabilecek kültürü bir nesilde nasıl değiştirirsiniz? O kültürün eğitim biçimi değiştirerek. Belgesel, modern eğitimin, sürdürülebilir yerel kültürler üzerindeki etkilerini yansıtıyor.

8. What A Way To Go: Life at the End of Empire (2007)

What A Way To Go Life at the End of Empire (2007)

Orta sınıf beyaz bir insanın petrol üretiminde zirve noktasına ulaşmasına, iklim değişikliğine, kitlesel yok oluşa, aşırı nüfus artışına kafa tutmasını ve Amerikan yaşam şeklinden vazgeçmesini izliyoruz.

9. War Made Easy (2007)

War Made Easy (2007)

Aktör ve aktivist Sean Penn tarafından seslendirilen film, Amerikan Birleşik Devletleri’nin 1960’lardaki başkanı Lydon B. Johnson’dan George Bush dönemine kadar geçen sürede gerçeklikten saptırılarak medyaya sunulan kamera görüntülerini irdeleyen belgesel, Amerikan medyasına karşı eleştirel bir bakış açısı sergiliyor.

10. Food Inc. (2008)

Food Inc. (2008)

Amerikalılara göre ideal yemek ucuz, hızlı servis edilen ve lezzetli olmalı. Gıda Ltd., gıdaların ucuz ve kolay erişilebilir olmasının besin değeri ve çevresel faktörleri göz önüne alarak değerlendiriyor.

11. Beyond Elections: Redefining Democracy in the Americas (2008)

beyond the election

“Demokrasi nedir?” sorusuna yanıt arayan belgesel bizi Brazilya’dan Venezuela’ya kadar birçok farklı toplumun bu soru karşısında buldukları çözümleri yansıtıyor.

12. Propaganda (2012)

Propaganda (2012)

Film yapımcılarının Kuzey Kore ajanları olduğu iddia edilen belgesel, Avusturalya’yı ve Yeni Zelanda’da bulunan Güney Kore konsolosluğunu ve Katolik kilisesini içeren hâlâ devam eden uluslararası bir krizi gözler önüne seriyor.

13. Mark Corske’s Engines of Domination (2014)

Mark Corske Engines of Domination (2014)

Politik güç -silahlı merkezi hükûmetler, devletler ve savaşlar- insan doğasının bir parçası mıdır? Yoksa yöneten kısmın, toplumların üzerinden para kazanmak amacıyla kullandıkları, insan doğasını ve dünyayı vahşileştiren bir araç mıdır? Belgesel, geleceği kurtarmanın tek yolunun silahlanmış merkezi otoriteyi lağvederek yerine barışçıl ve herhangi bir otoriteye bağlı olmayan, serbest topluluklara yer verilmesi gerektiğini savunuyor.

14. Disruption (2014)

Disruption (2014)

İklimlerin bozulduğu ilk defa hisseden ve bu konu hakkında bir şeyler yapabilecek son nesiliz. Film, iklim değişikliğinin etkilerini düzelterek temiz bir gelecek için çağrıda bulunuyor.

15. Crossroads: Labor Pains of a New Worldview (2013)

Crossroads Labor Pains of a New Worldview (2013)

Belgesel, insalığın şu anki durumunu ve dünyayı etkileyen görüşlerimizi derinlemesine inceliyor. Biyoloji, psikoloji, bilişim, sistem bilimleri, iş dünyası, kültür ve medya gibi grupları içeriden inceleyerek 21’inci yüzyıl insanının gerçekte kim olduğunu araştırıyor.

16. Occupy Love (2013)

Occupy Love (2013)

Yönetmen Velcrow Ripper, sizleri bütün dünyada yaygınlaşmaya başlayan evrensel devrimin kalbinde doğru bir yolculuğa çıkarıyor. İnsanlık artık baskın, güce dayalı yönetim sisteminin işlevini yitirdiğinin farkında. Milyonlarca insan tek çarenin tüm canlıları içine alacak yeni bir dünya yaratmaktan geçtiğini düşünüyor.

17. Earthlings (2005)

Earthlings (2005)

Earthlings, beşeriyetin salt hayvanlara dayanmasını ön plana çıkaran bir belgesel olmasının yanı sıra, bu “insan-olmayan” canlılara karşı sergilediğimiz saygısızlığı da gözler önüne seriyor. Küçük bir uyarı: Günümüz hayvanlarının gerçek durumlarını gösteren çizimlerle yirminci dakikadan sonra izlemeyi zorlaştırıyor.

18. The Choice Is Ours (2015)

The Choice Is Ours (2015)

Üç bölümden oluşan belgesel, toplumun farklı bakış açılarına keşfe çıkıyor. Dünyamızda hâlâ nelerin mümkün olduğunu tekrar düşünmemiz için öncelikle nasıl bir dünyada yaşamak istediğimize karar vermeliyiz. Global birlik ve beraberlik görüşleri uzun süre insanlığa ilham verdi ancak bugüne kadar yapılan toplumsal anlaşmalar barışçıl ve üretken bir dünyayı ortaya koymakta son derece başarısız oldular. Teknik konularda ileri düzeye ulaşmış gibi görünsek de değer yargılarımız ve davranışlarımız hâlâ gerilerde. Olumlu yönde bir gelecek ihtimali şu anki toplumsal, ekonomik ve çevresel ikilemlerimiz ile taban tabana bir zıtlık içerisinde. The Choice is Ours önemli bilim insanları, medya uzmanları, yazarlar ve karşılaştığımız güçlükleri düşünenlerle röportajlar içeriyor.

19. Lifting the Veil: Obama and the Failure of Capitalist Democracy (2011)

Lifting the Veil Obama and the Failure of Capitalist Democracy (2011)

Film, ‘‘toplumsal hareketliliğin mezarlığı’’ olarak bilinen Demokrat Parti’nin tarihsel rolünü, kurumsal finansmanların seçimlerdeki göz ardı edilemeyecek etkilerini ve Amerika Birleşik Devletleri’deki absürt kabul edilebilecek gelir farklılıklarını ele alarak demokrasinin kendi yapısını sorguluyor. Noam Chomsky, Morris Berman, Larry Pinkney, Michael Parenti, Jon Stauber gibi isimlerle birebirde yapılan görüşmelerin yanı sıra, Michael Hudson, Martin Luther King, Ted Rall, Gerard Client gibi önemli şahısların da görüşlerine yer verilmiş.

20. Edible City: Grow the Revolution (2012)

Edible City Grow the Revolution (2012)

Edible City, topluluklarını dönüştürmek için çalışan ve yerel yiyecek yetiştirerek iklim değişikliği ile piyasaların çöküşünü engellemeye çalışarak gerçekten devrimci bir şeyler yapmak isteyen öncülerin hikâyelerini anlatıyor.

21. Fall and Winter (2013)

Fall and Winter (2013)

Bu nefes kesici film sizleri yüzleşmekte olduğumuz korkunç çevresel değişimi anlamamız için geçmişe, hipnoz edecek bir yolculuğa çıkaracak İki yıldan fazla bir sürede yönetmen Matt Anderson, modern endüstriyel dünyamızı ve bunun yarattığı çevresel tahribatı birinci elden kayıt altına almak üzere 26 bin km boyunca seyahat etti. Bu süre içerisinde, insanlığa yaklaşan ekolojik ve psikolojik krizlerin önüne geçebilecek heyecan verici yöntemler keşfetti. Antropologlardan, biyo-mimarlardan psikologlara ve gazetecilere kadar günümüzün en ilerici düşünürleri, umutsuzca aradığımız yeni bir hayat biçimini aydınlatarak insanlığın hikâyesini baştan yazıyorlar. Fall and Winter, 21’inci yüzyılda hayatta kalma rehberi.

22. Real Estate 4 Ransom: Why Does Land Cost the Earth? (2012)

Real Estate 4 Ransom Why Does Land Cost the Earth (2012)

Real Estate 4 Ransom, birçok insanı borçlandıran küresel emlak spekülasyonuna gerçek bir alternatif belirliyor. Bir sığınak olarak görülen vergilendirme iki katına arttırılarak zenginlik için tercih edilen bir oyun haline dönüşüyor. Bunun sonucunda da yanlış şeylere vergi ödeyerek daha fazla probleme yol açıyoruz. Real Estate 4 Ransom’ı izledikten sonra neoliberallerin değişken bir dünya kapitalini nasıl sakladıklarını izleyip dünyanın kişisel çıkarlar için kullanıldığını göreceksiniz.

23. 2012: Time For Change (2010)

2012 Time For Change (2010)

Emmy adayı yönetmen Joao Amorim’ in yönettiği belgesel, geelceğin akıbetine dair sahip olduğumuz kasvete karşı iyimser bir alternatif sunuyor. Film, Kabile kültürünün kadim bilgileriyle bilimsel yöntemleri birleştiren yeni örneklerin arayışı peşinde koşan, 2012: The Return of Quetzalcoatl’un yazarı, gazeteci Daniel Pinchbeck’i takip ediyor. Evrimin bilinçli temsilcileri olarak bizler, ‘‘herkes için bir dünya’’ görüşüne dayanan ve ekolojik ilkeleri temel alan endüstri sonrası toplumu tekrar, en baştan tasarlayabileceğimizi görüyoruz.

24. The War You Don’t See (2010)

The War You Don’t See (2010)

Birinci Dünya Savaşı’ndaki katliamlardan Hiroşima yıkımına, Vietnam işgalinden hâlâ devam etmekte olan Afganistan ve Irak facialarına kadar tarihin sakladığı bağımsız haberciliğe dair medyanın savaşlardaki rolünü inceleyen oldukça güçlü aynı zamanda da güncel bir belgesel.

25. Peace, Propaganda And The Promised Land (2004)

Peace, Propaganda And The Promised Land (2004)

Ortadoğu’ daki krizlerin Amerikan medyası ve uluslararası medya tarafından örtbas edilerek İsrail-Filistin çatışmasında yanlış algılara yol açtığını görüyoruz. Bu önemli belgesel, yabancı politikanın Amerikalı politik elitleri neden ilgilendirdiğini açığa çıkarıyor.

26. The Crisis of Civilization (2011)

The Crisis of Civilization (2011)

Endüstri devriminin sonu hakkında bir kara mizah. Nafeez Mosaddeq Ahmet’in kitabına dayanan ve Dean Puckett’in yönetmeni olduğu belgeselin animasyon işleriyle de Lucca Benney ilgilenmiştir.

27. The Evolution of Ecological Consciousness (2013)

The Evolution of Ecological Consciousness (2013)

Kalıcı tarım tasarımcısı Andrew Faust ilham verici olduğu kadar da çarpıcı bir anlatımla bütün canlıların evrimini ve insanlığın dünya üzerindeki bilinçlerini sunuyor.

28. Zeitgeist: Moving Forward (2011)

Zeitgeist Moving Forward (2011)

Peter Joseph tarafından yapımcılığı üstlenilen uzun metrajlı belgesel, mevcut ve tüm dünyayı yöneten sosyoekonomik paraya dayalı modelin değişmesi gerektiğini inceleyen bir dosya açıyor. Film, kültürel görecelik ve geleneksel ideolojinin ötesine geçerek kaynak temelli ekonomiye dayanan bir dönüşümü hedefliyor.

29. The Power of Community: How Cuba Survived Peak Oil (2006)

The Power of Community, How Cuba Survived Peak Oil

1990 yılında Sovyetler Birliği çöktüğünde, Küba’nın ekonomisi de kötüye gitmeye başladı. Film, Kübalıların bu zor zamanlarında karşılaştıkları güçlükleri ve bu güçlükler karşısında ortaya koydukları yaratıcı çözümleri anlatıyor. Kübalılar mekanilikleşmiş endüstriyel tarım sistemlerini nasıl çiftçiliğin ve yerel organik yöntemlerin kullanıldığı yeni bir sisteme dönüşümünü anlatıyorlar. Küba kültürüne, ‘‘Özel Dönem’’ denilen bu zaman için sıra dışı bir bakış. Film, petrol üretiminin zirve noktasına ulaşmasına dair kısa bir tarihçe ile başlıyor. Küba, fosil yakıtların büyük ölçüde azalması durumuyla yüzleşen ilk ülke olarak umut dolu seçenekler sunuyor.

30. For The Next 7 Generations (2009)

For The Next 7 Generations (2009)

2004 yılında dünyanın her bir köşesinden on üç yerli büyükanne gezegenimiz için endişeleri nedeniyle tarihi bir buluşma gerçekleştirip birlik olma kararı aldılar: Uluslararası On Üç Büyükanne Konseyi. Bu onların hikâyesi. Amazon yağmur ormanlarında, Meksika’nın ve Kuzey Amerika’nın dağlarında, Hindistan’da Dalai Lama ile düzenlenen özel görüşmelerde dört yılda çekilmiş olan belgesel, bu bilgin kadınların bir araya gelmesiyle nelerin değişebileceğini gösteriyor. Bir dünya kriziyle yüzleştiğimiz şu sıralarda bizlerle iyileşme yolundaki görüşlerini paylaşıp daha geç olmadan değişim için çağrı yapıyorlar.

31. Capitalism: A Love Story (2009)

Capitalism A Love Story (2009)

Michael Moore, Capitalism: A Love Story’de kariyeri boyunca incelediği, şirketlerin Amerikalıların (ve dünyanın geri kalanının) günlük yaşantısı üzerindeki yıkıcı etkisini ele alıyor. Belgesel, yıllar önce masum görünen kapitalizmin bugün Amerikalılara neye mal olduğu sorusunu soruyor. Hayatları alt üst olmuş sıradan insanların evlerine izleyicileri davet ederek “Amerikan Rüyası”nın nasıl “Amerikan Kâbusu”na dönüştüğünü gözler önüne seriyor.

32. Inequality For All (2013)

Inequality For All (2013)

Bakanlar kurulu üyesi, çok satan yazar Prof. Robert Reich’ın eşlik ettiği belgesel, genişleyen gelir düzeyindeki açıklığın Amerikan ekonomisi üzerindeki etkisini inceliyor. Reich, mizah yoluyla ekonomik eşitsizliğin her birimiz üzerindeki etkisine farklı bir açıdan bakıyor.

33. First Earth: Uncompromising Ecological Architecture (2010)

First Earth Uncompromising Ecological Architecture (2010)

Afrika’nın batı kıyılarında çekilen belgesel, barınma ihtiyacının büyük ölçüde değiştiği örnek teşkil edebilecek bir hareketi ele alıyor. Çevresel ve ekonomik çöküş ile karşı karşıya olduğumuz bu zamanlarda çarenin belki de yalnızca temel ihtiyaçlara yönelmekte olduğunu düşünenlerin, eski yöntemlerle yapılarak daha sağlıklı olan evlere yerleşerek yeniden köylerde bir arada yaşamalarını izliyoruz.

34. END: CIV (2011)

END CIV (2011)

Franklin Lopez’in yönettiği belgesel, kültürümüzün bağımlısı olduğu sistematik şiddeti ve çevreye yönelik istismarımızı derinlemesine inceliyor. Derrick Jensen’ın seslendirdiği film, dünyamızı gerçekten sevip sevmediğimizi sorguluyor.

35. Fresh: New Thinking about What We’re Eating (2009)

Fresh New Thinking about What We’re Eating (2009)

Fresh, tarım kültürünün endüstriyel şekle dönüşümüne tanıklık ederek bizleri gıdada yozlaşma, çevre kirliliği ve doğal kaynakların tüketilmesi gibi sonuçlarla yüzleştiriyor. Belgesel, gıda sistemimizi baştan yaratan çiftçileri, düşünürleri ve yatırımcıları tanıtıyor. Bu öncüler bizlere sürdürülebilir seçenekler ile gıda kaynaklarımıza ve gezegenimize uzun vadeli bir gelecek öneriyorlar.

36. The Canary Effect: Kill the Indian, Save the Man (2006)

The Canary Effect Kill the Indian, Save the Man (2006)

Birçok ödül sahibi yönetmen Robin Davey ve Yellow Thunder Woman bu aydınlatıcı belgesel ile Kızılderililer hakkındaki yanlış bilinen gerçekleri ortaya çıkararak katliamların, bugün az sayıda kalan Kızılderililerin yaşadığı yerleşim yerleri üzerindeki etkileri derinlemesine inceliyor.

37. Inhabit: A Permaculture Perspective (2015)

Inhabit A Permaculture Perspective (2015)

Ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletlerinin kuzeydoğusu ve ortabatısına yoğunlaşan belgesel, kalıcı kültüre ve kent yaşamı ile banliyö yaşamına bir bakış atmamızı sağlıyor.

38. Garbage Warrior (2007)

Garbage Warrior (2007)

Bira şişelerinin, araba lastiklerinin ve su şişelerinin ortak özellikleri nedir? Michael Reynolds’a sorarsanız, bu atık maddelerin her biri enerjilerini kendilerine bağımsızca kendi enerjilerini sağlayan evlerin yapımında kullanılan birer oyuncak.

39. Miss Representation (2011)

Miss Representation (2011)

Miss Representation, kadınların medya tarafından bile bile yanlış bir şekilde tanıtılmasıyla güçlü ve etkili olmalarına rağmen yetersiz görünmelerine neden oluşunu araştırıyor.

40. The Secret of Oz (2009)

The Secret of Oz (2009)

Amerikan ekonomisi neden çöküşe geçti? Dünyada Amerikalıları borç batağından çıkaracak kadar ekonomik canlılık yaratacak para mevcut değil. Peki, ne yapmalı? Amerikan ekonomisinin ve hatta dünya ekonomisinin merakla beklediği bu cevap, ‘‘reform’’.

41. The Myth of the Liberal Media: The Propaganda Model of News (1997)

The Myth of the Liberal Media The Propaganda Model of News (1997)

Edward Herman ve Noam Chomsky politik kültürümüzün merkezi bir prensibi sayılan ‘‘liberal medya’’ yı yok ediyorlar. Noam Chomsky, ‘‘Eğer sistemin nasıl işlediğini anlamak istiyorsanız, sistemin kurumsal yapılarını inceleyiniz. Nasıl düzenlendiğini, nasıl yönetildiğini ve nasıl finanse edildiğine bakın.’’ diyerek bize yalnızca ‘‘elit propaganda’’ peşinde koşan medyayı tekrar gözden geçirmemize yardımcı oluyor.

42. Breaking The Taboo (2011)

Breaking The Taboo (2011)

Oscar ödüllü oyuncu Morgan Freeman’ın seslendirdiği film, Amerikan Birleşik Devletleri’nin uyuşturucu politikasını ve bu politikanın sebep olduğu uyuşturucu savaşlarını bir tabu olmaktan çıkarıyor.

43. Class Dismissed: How TV Frames the Working Class (2005)

Class Dismissed How TV Frames the Working Class (2005)

Pepi Leistyna’ nın kitabına dayanan Class Dismissed, Amerikan televizyonundaki sitkomlarında, ‘‘reality show’’ larda, polisiyelerde ve gündüz kuşağı programlarında temsil edilen çalışan sınıfı izleyenleriyle paylaşıyor.

44. Can We Do It Ourselves? (2015)

Can We Do It Ourselves (2015)

Belgesel, iş dünyasında daha demokratik ve iş birliğine dayanan bir sistemin oluşturulması için artık zamanın geldiğini vurguluyor.

45. Affluenza (1997)

Affluenza (1997)

Ailelerimizi, toplumumuzu ve çevremizi etkileyen tüketim, ticari tutum ve artan materyalizm hakkında ezber bozmaya niyetli bir belgesel. Yapılacak çok işimiz ancak çok az zamanımız var ve yaşam kalitemiz de git gide düşmekte. Kişisel hikâyeler, uzman yorumları, eski filmlerden alınan eğlenceli kesitler ve ‘‘ticari’’ kaygı taşımayan ufak molalarla bu can sıkıcı konuları aydınlatarak izleyenlere birer reçete sunuluyor.

46. The Take: Occupy, Resist, Produce (2004)

The Take Occupy, Resist, Produce (2004)

2001 yılında Arjantin, dramatik bir ekonomik çöküşle uyanışa geçtiğinde Latin Amerika’nın en zengin orta sınıfı kendini terk edilmiş fabrikaların ve büyük ölçüde işsizliğin kol gezdiği bir hayalet şehirde bulur. Çalışanlar bu çökmüş sistemin kalıntılarında yeni bir hareketle iflas etmiş bankaları işgal edip kendilerine yeni iş alanları yaratma çabalarına giriyorlar.

47. Anima Mundi: Permaculture, Peak Oil, Climate Change and the Soul of the World (2011)

Anima Mundi Permaculture, Peak Oil, Climate Change and the Soul of the World (2011)

Permakültür sanılanın dışında yalnızca meyve ve sebze yetiştirmenin ötesinde çevre, eneri, kaynak, yaşam alanları, teknoloji, eğitim, sağlık, sanat, maneviyat, psikoloji, filozofi ve tarım alanlarının tamamını kapsayan bir görüş. Anima Mundi, permakültürün sürdürülebilir bir gelecek için ‘‘nasıl’’ değil ‘‘nerede’’ sorusuna cevap arayan düşün bütçeli bir belgesel.

48. Legalize Democracy (2014)

Legalize Democracy (2014)

Dennis Trainor’ın yönettiği belgesel, Amerikan anayasasını şirketlerden ve paradan uzaklaştırarak iyileştirme amacı güdüyor.

49. The Yes Men Fix The World (2009)

The Yes Men Fix The World (2009)

The Yes Men Fix The World, iki zıpır politik aktivistin önemli kurumların yöneticileriymişçesine katılarak büyük ölçekli iş dünyasındaki konferanslarında dünyanın en şaşırtıcı şakalarından birini yapıyorlar.

50. Gasland (2010)

Gasland-poster-jpeg

 

Filmin yapımcısı Josh Fox’un arazisinin sondaj çalışmaları için kiralanmak istenmesi Fox, ülke çapında bu konu hakkındaki yalanları ve sırları ortaya çıkarmak üzere kolları sıvıyor. 2001 yılında Sundance Film Festivalinde Jüri Özel Ödülü alan belgesel, hidrolik kırılmaların Pennsylvania’daki bir sondaj çalışması sonucu bölge sakinlerinin içme sularının alev alması gibi etkilerini inceliyor.

51. Golden Rule: The Investment Theory of Politics (2009)

Golden Rule The Investment Theory of Politics (2009)

Belgesel, ana akım medya ile politikada paranın etkisini derinlemesine inceleyerek demokrasinin asıl anlamını sorguluyor.

52. Prout: Economic Democracy in Practice (2004)

Prout Economic Democracy in Practice (2004)

Faydacı refah ekonomisinin prensipleri, materyalist, kapitalist ve komünist yaklaşımların insani olmayan felsefelerine uygulanabilir bir alternatif öneriyor.

53. DIVE! Living Off America’s Waste (2009)

DIVE Living Off America’s Waste (2009)

Gıda maddelerimizi doğrudan katı atık sahalarına gönderme alışkanlığımızdan esinlenen bu çok ödüllü belgesel, yapımcı Jeremy Seifert ve arkadaşlarının çöplüklerdeki maceralarına izleyenleri davet ediyor.

54. The Nature of Cities (2010)

The Nature of Cities (2010)

Profesör Timothy Beatley ile kentsel oluşumları sürdürülebilir yenileyici yaşam şekillerine dönüştürmeyi hedefleyen yeşil hareketi ile dünyadaki şehirleri keşfe çıkıyoruz.

55. Not Business As Usual (2014)

Not Business As Usual (2014)

Kapitalizme eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan film, yerel yatırımcıların insanları tekrar iş dünyasına kazandırmak için buldukları yöntemlerin izini sürüyor.

56. Unwasted: The Future Of Business On Earth (2011)

Unwasted The Future Of Business On Earth (2011)

Unwasted, sürdürülebilir iş dünyası için sıfır atık madde idealini gerçekleştiren bir model öne sürüyor. Bazılarına göre imkânsız görünen atık maddelerden uzak bir yaşam tarzı 100 yıl öncesine kadar mümkündü. Film, ‘‘Dünya üzerindeki üretilen maddeler ile atık maddeler neredeyse aynı ölçekte –yalnızca ABD’de yıllık 110 milyon ton atık madde söz konusu. Washington, 2009 yılında yalnızca geri dönüşüme 500 milyon dolar harcadı. Peki, aslında bu durum iş dünyasına ve halka neye mal olmuştu?’’ sorusunu soruyor. Belgeselde ayrıca herkesin uygulayabileceği pratik geri dönüşüm tüyoları da veriliyor.

57. Enough Is Enough (2014)

Enough Is Enough (2014)

Rob Dietz ve Dan O’Neill’ın çok satan kitabına dayanan film, ekonomik sistemi düzelterek yeniden iş alanları açma yolundaki stratejileri keşfediyor.

58. Class Dismissed (2004)

Class Dismissed (2004)

Class Dissmissed, okullarda öğretilen tarihe eleştirel bir bakış açısı ile bakıyor. Tarihin karmaşık yapısından uzak, basit bir anlatım yerine öğrencilerin bugünkü tarihte ve dünyada kendilerine yer edinebilecekleri aktif bir öğrenim planın uygulanabilirliğini sorguluyor.

59. Prosocial Progress: A Blueprint For Social Sustainability (2013)

Prosocial Progress A Blueprint For Social Sustainability (2013)

Film, daha iyi bir dünya için sürdürülebilir alışkanlıklar kazanmamız yönünde yapılabilecek olumlu teşvikleri analitik yöntemlerle inceliyor.

Hiyerarşinin ve gücün birey ile toplum üzerindeki etkileri hakkında yapılmış en iyi belgesellerden biri.

60. The Evilness of Power (2008)

The Evilness of Power (2008)

The Evilness of Power, bireyler, toplum ve dünyayı etkileyen hiyerarşi ve güç yollarını inceliyor. Muhtemelen, bu konuda şimdiye kadar yapılmış en iyi film.

61. Waste = Food (2007)

Waste = Food (2007)

İnsanlar katı atık sahası oluşturan tek canlılar. Çin ve Hindistan gibi ülkelerde üretim ve tüketim artarken, doğal kaynaklar da hızla yok oluyor. Dünyadaki atık maddeler git gide inanılmaz bir hızla artıyor ve eğer bu konuda bir şeyler yapmazsak bütün kaynaklarımızı çöp sahalarına dönüştüreceğiz. Ancak umut ışığı hâlâ görünüyor. Alman kimyager, Michael Braungart ve Amerikalı mimar William McDonough üretim ve inşa şekillerimiz temellerinden itibaren değiştiriyorlar.

62. Toxic Sludge Is Good For You: The Public Relations Industry Unspun (2002)

Toxic Sludge Is Good For You The Public Relations Industry Unspun (2002)

Reklamcılığa göre pek de göz önüne çıkmayan halkla ilişkiler endüstrisi kurumsallaşan sistemimiz için aslında çok daha etkilidir. Belgesel kültürümüzün bu görünmeyen yönünü aydınlatarak demokrasimizin nasıl politikada ve ekonomide güçlü olanlar tarafından ‘‘kitle düşüncesi’’ni merkeze almadığını araştırıyor.

Film, bağımsız ve tarafsız olduğunu düşündüğümüz haberlerin aslında şirketlerin halkla ilişkiler departmanlarında ve toplantı odalarında kararlaştırıldığını söylüyor.

63. Words From The Edge (2013)

Words From The Edge (2013)

Words From The Edge, kaçınılmaz olarak endüstriye ve eşitsizliğe dayanan sistemimizi nasıl yerel ve canlı ekonomilere dönüştürmemiz gerektiği hakkında eşsiz bir film.

64. Law Enforcement Opposed to the War on Drugs (2006)

Law Enforcement Opposed to the War on Drugs (2006)

Yıllardır uyuşturucu çeteleriyle savaşmış polisler yasaklara karşı konuşuyorlar.

65. Growing Change: A Journey Inside Venezuela’s Food Revolution (2011)

Growing Change A Journey Inside Venezuela’s Food Revolution (2011)

Growing Chang, günümüz gıda sisteminin neden yüz milyonlarca insanı aç bıraktığı üzerine bir yolculuğa çıkıyor. Venezüella’daki sürdürülebilir tarım sistemini duyan yapımcı, bu sistemin işe yarayıp yaramadığını ve bu büyük çaplı denemeden neler öğrenebileceğimizi yerinde inceliyor.

66. Breaking The Silence – Truth And Lies In The War On Terror (2003)

Breaking The Silence – Truth And Lies In The War On Terror (2003)

Ortadoğu’daki askeri saldırıların insanlarda açtığı yaralara parmak basan film, özgürlüğü vadeden Bush yönetiminin zalimliklerini ve ikiyüzlülüklerini açığa çıkarıyor.

67. Capitalism Is The Crisis (2011)

Capitalism Is The Crisis (2011)

Belgesel, kapitalist krizin doğasını açıklayarak geleceğimiz için devrimsel yollar tavsiye ediyor.

68. The Age of Stupid (2009)

The Age of Stupid (2009)

Oscar adayı Pete Postlethwaite, 2055 yılındaki terk edilmiş dünyada yaşlı bir insan rolünde. Kontrol edilemeyen iklim değişikliğinin 2055 yılında dünyayı nasıl harabeye çevirdiğini görüyoruz. Pete, bir gün dünyanın tekrar yaşanılabilir bir yer olabileceği düşüncesiyle Kuzey Kutup Bölgesi’nde insanlığın şimdiye kadarki tüm başarılarının korunduğu Evrensel Arşiv’in kurucusunu canlandırıyor. Pete neden hâlâ şansımız varken iklim değişikliğini durdurmadığımız üzerinde duruyor.

69. Sir! No Sir! – The GI Movement to End the Vietnam War (2005)

Sir! No Sir! – The GI Movement to End the Vietnam War (2005)

Bu uzun metrajlı belgesel Amerikan birliklerinin Vietnam Savaşı’ndaki durumları hakkında bilgi veriyor.

70. Manufacturing Consent: Noam Chomsky and the Media (1992)

Manufacturing Consent Noam Chomsky and the Media (19

Bu eğlenceli belgesel dünyaca tanınan dilbilimci, entelektüel ve aynı zamanda politik bir aktivist olan Noam Chomsky’nin politik hayatı ve düşünceleri üzerine bir keşfe çıkıyor.

71. The Soil Solution To Climate Change (2013)

The Soil Solution To Climate Change (2013)

Ya iklim değişikliğini durduracak çözüm ayaklarınızın altındaysa?

Toprak ayaklarımızın altında yaşayan canlı bir varlık ve evrensel iklim krizi için potansiyel bir çözüm. Bilim insanlarına göre toprağın yeni ve yaratıcı kullanımıyla atmosferdeki karbon salınımını kontrol altına alabiliriz.

Bu yeni yöntemler aynı zamanda topraklarımızı daha verimli hale getirerek yiyeceklerimizi iyileştirerek insan sağlığını da önemli ölçüde etkileyerek dünyamızı daha sağlıklı bir hale getirebilirler.

72. Singapore: Biophilic City (2012)

Singapore Biophilic City (2012)

Son yıllarda sürdürülebilir şehirleşmenin ve yeşil binaların giderek artmasının öncelik kazandığı görünüyor. Singapur bu yeni yaşam şeklini kendi üzerinde başarılı bir şekilde uygulamışa benziyor.

73. Education For a Sustainable Future (2012)

Education For a Sustainable Future (2012)

Education For a Sustainable Future, günümüz eğitim sisteminde sunulan sürdürülebilir yaklaşımlardan uzak yöntemleri eleştiriyor.

74. The Bloom Episode 3: New Ways of the Sacred

The Bloom Episode 3 New Ways of the Sacred

Belgesel dönüşümcü festivallerdeki mitolojilerin, ritüellerin ve kutsal sayılan şeylerin tarih dokusuyla buluşarak aktif bir hale geçişini inceliyor.

75. The Superior Human? (2012)

The Superior Human (2012)

Film, insanların diğer canlılardan üstün tutulduğu yargısına meydan okuyor.

76. Cultural Creatives 1.0: The (R)evolution

Cultural Creatives 1.0 The (R)evolution

Aslında çoğu insan, medya propagandalarının farkında ve filmin sonuna doğru bu insanlar bu farkındalıklarınıın dünyayı değiştirebilecek kadar güçlü olduğunu anlıyorlar.

77. Zeitgeist: Addendum (2008)

Zeitgeist Addendum (2008)

Peter Joseph’in yapımcılığını üstlendiği belgesel Zeitgest filminin devamı niteliğini taşıyor.

78. The Global Brain: Peter Russell (1983)

The Global Brain Peter Russell (1983)

1983 yılında izleyenlerle buluşan Peter Russell’ın bu filmi gezegenimizde insanın ne amaçla bulunduğunu sorguluyor.

79. Human Resources: Social Engineering in the 20th Century (2010)

Human Resources Social Engineering in the 20th Century (2010)

Human Resources, mekanikleşmenin bir sonucu olarak insanların modern hiyerarşik sistemlerde sömürülmesini ele alıyor.

80. Park Avenue: Money, Power And The American Dream (2012)

Park Avenue Money, Power And The American Dream (2012)

Akademi ödüllü film yapımcısı Alex Gibney zenginlerle yoksullar arasındaki uçuruma dikkat çekiyor.

81. Origins (2014)

Origins (2014)

Dünyamızla aramızdaki doğal bağlantımızı nasıl kaybettiğimizi inceleyen film, yenilenebilir enerji konusunu gündeme taşıyor.

82. Cointelpro 101 (2010)

Cointelpro 101 (2010)

Belgesel, beyaz ırkın üstünlüğünü alt üst edebilecek hareketlerin ABD hükûmeti tarafından engellendiğini ortaya çıkarıyor.

83. Starsuckers (2009)

Starsuckers (2009)

Starsuckers, şöhrete olan düşkünlüğümden beslenen ‘‘ünlü kişi’’ takıntılı medyayı ve bu durumdan kimlerin çıkar sağladığı üzerine bir çalışma.

84. The Power Principle: Corporate Empire and the Rise of the National Security State (2012)

The Power Principle Corporate Empire and the Rise of the National Security State (2012)

üç bölümden oluşan belgesel, plütokrasinin iki yüzlülüğünün ve şiddetinin günümüz olaylarına olan etkisini inceliyor.

85. The New Rulers of the World (2001)

The New Rulers of the World (2001)

Belgesel, zengin ve yoksul arasındaki farkın giderek büyümesini analiz ediyor.

86. War By Other Means (1992)

War By Other Means (1992)

John Pilger IMF’den aldıkları borçların sonuçlarını görmek üzere üçüncü dünya ülkelerine seyahate çıkıyor. Film günümüzde savaşların artık silahlar kullanılarak yapılmasından ziyade ekonomi alanındaki evrensel bankalar ve kurumlar aracılığıyla yapıldığını gösteriyor. Küresel ekonomik çıkarlar için bombalardan daha güçlü olan borçlanma konusu inceleniyor.

87. Occupied Cascadia (2012)

Occupied Cascadia (2012)

Occupied Cascadia’da dışavurumcu ve gazetecilere özgü bir tavır görüyoruz. Belgesel, Pasifik kıyılarında biyo-bölgeselciliği keşfederek kıyıda yaşayan insanların düşüncelerinin ses bulmasını sağlıyor. Yerli halkın hikâyeleri baskın kültürü eleştirerek yeniden doğan ve gelişmekte olan direniş kültürüne kucak açıyor.

88. Orwell Rolls In His Grave (2003)

Orwell Rolls In His Grave (2003)

Film, ana akım medyada asla söylenmeyen düşünceleri ortaya çıkararak dünyamızın Orwellyen bir dünyaya dönüşmesini sorguluyor.

89. PsyWar: The Real Battlefield is the Mind (2010)

PsyWar The Real Battlefield is the Mind (2010)

“Elitist demokrasi teorisi” üzerinde durarak propagandanın ve halkla ilişkilerin evrimini inceleyen belgesel aynı zamanda savaş, propaganda ve sınıf ayrımına da dikkat çekiyor.

90. Transitions For Society: Job Guarantee and Basic Income (2014)

Transitions For Society Job Guarantee and Basic Income (2014)

Teknolojik işsizlik olarak da adlandırılan önemli bir toplumsal probleme dikkat çeken belgesel, bu soruna iki olası çözüm önerisi getiriyor. Filmde geçiş yolu olarak da tanımlanan bu dönüşüm, devletin desteklediği bir kamu hizmeti olarak iş garantili program çevresel sürdürülebilir, sosyal ve bilimsel açılardan yararlı işlerin düzenlenmesi yönünde bir yöntem izliyor.

91. Own The Change: Building Economic Democracy One Worker Co-op at a Time (2015)

Own The Change Building Economic Democracy One Worker Co-op at a Time (2015)

Bu kısa metrajlı belgesel kooperatifleşmiş şirketlerde çalışmanın insan hayatını nasıl değiştirdiğine genel bir bakış atıyor.

92. The Lottery of Birth (2013)

The Lottery of Birth (2013)

Dünyayı siz mi şekillendiriyorsunuz yoksa o mu sizi şekillendiriyor? The Lottery of Birth, düşüncelerinizi genişleterek size özgür olmanın ne demek olduğunu tekrar düşündürecek.

93. Permaculture: A Quiet Revolution (2008)

Permaculture A Quiet Revolution (2008)

Dünya açıkça bizlere doğal afetler yoluyla hasta olduğu mesajını veriyor. Belgesel, dünyayı bu hastalıktan kurtarabilecek kalıcı tarım yoluyla geleceğimizin sürdürülebilir bir hale getirilebileceğine dair umut veriyor.

94. What I’ve Learned About U.S. Foreign Policy (2000)

What I’ve Learned About U.S. Foreign Policy (2000)

10 bölümden oluşan Amerikan dışişleri politikasının özgürlük, demokrasi, insan hakları gibi kavramların temel aldığı yönündeki söylemleri yalanlıyor.

95. Connected: A Film for Change (2013)

Connected A Film for Change (2013)

Geleceğimiz hakkında endişelenen İngiliz Paul ve Kate Maple çifti tarafından yapımcılığı üstlenilen film toplumsal değişime katkı sağlama çabaları hakkında.

96. Sprawling from Grace: Driven to Madness (2008)

Sprawling from Grace Driven to Madness (2008)

Binaları artık son 50 yılda yaptığımız yöntemlerle yapamayız. Artan hava ve su kirliliği, sağlığımızın giderek bozulması ve yaşam kalitemizin giderek düşmesine dur dememizin vakti geldi.

97. A Crude Awakening (2007)

A Crude Awakening (2007)

Ödüllü gazeteci ve yapımcı Basil Gelpke ile Ray McCormack’ın prodüktörlüğünü üstlendiği film, medeniyetimizin petrole olan bağımlılığının jeolojide nasıl bir kargaşaya yol açtığını inceliyor. Oldukça eğlenceli ve merak uyandıran bu belgesel, dünyanın en iyi uzmanlarıyla görüşerek yenilenebilir enerji kullanımını gündeme taşıyor.

98. No Logo: Brands. Globalization. Resistance (2003)

No Logo Brands. Globalization

Markalaşma çağında logolar her yerde. Peki, neden dünyaca tanınan büyük markalar kendilerini aktivistlerin ve protestocuların hedefi oluyor?

Kanadalı gazeteci Naomi Klein’ın çok satan kitabına dayanan No Log, çok uluslu şirketlerin ekonomik ve kültürel alanlardaki artan sahalarına karşı olan tepkilerin arkasındaki nedenleri ortaya çıkarıyor.

99. Addicted to Plastic (2008)

Addicted to Plastic (2008)

Belgesel, plastiğin tarihini ve hayatımızı üzerindeki etkin rolünü inceliyor.

100. Human (2015)

Human (2015)

Bizi insan yapan nedir? Sevmemiz mi, savaşmamız mı? Gülmemiz mi? Ağlamamız mı? Merak etmemiz mi? Bu sorulardan yola çıkan yapımcı Yann Arthus-Bertrand üç yılını 60 ülkeden 2 bin kişinin gerçek hayat hikâyelerini derleyerek geçirdi. Kendini işine adamış çevirmenlerden, gazetecilerden ve kameramanlardan oluşan bir takımla Yann, bizi birleştiren derin kişisel ve duygusal konuları yakalamayı hedefliyor. Üç bölümden oluşan belgeselin ilk bölümü sevgi, kadın hakları, çalışma düzenleri ve yoksulluğu inceliyor. İkinci bölümde ise savaş, affetme, homoseksüellik, aile ve ölümden sonraki hayat temaları ele alınıyor. Son olarak üçüncü bölümde mutluluk, eğitim, engellilik, göç, yolsuzluk ile hayatın anlamı sorgulanıyor.

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...
Elif Toprak
Elif Toprak
Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans eğitimini tamamlamak üzere. İllüstrasyon meraklısı. Dünyanın iyi bir yer mi kötü bir yer mi olduğuna karar veremeyeceğine inanıyor ama iyileştirmek için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol