Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

336

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir araya getiriyor. Gösterimler Salt Beyoğlu Açık Sinema’da ve çevrimiçi katılımcılar için saltonline.org‘da!

Salt’ın 2015 yılında Paris Anlaşması’nın onaylandığı COP21* paralelinde başlattığı program; sekizinci yılında 8-30 Kasım tarihlerinde, Şarm El-Şeyh’de düzenlenen COP27’yi takiben gerçekleştiriliyor. Programın merkezinde, iklim değişikliğine bağlı olarak değişen ekolojik koşullara uyum bağlamında tarım ve gıda sistemleri yer alıyor.

Erozyon, aşırı otlatma, monokültürel uygulamalar ve tarım ilaçları nedeniyle toprağın dengesi hızla bozulurken biyoçeşitlilik azalıyor; dünyadaki açlık ve gıda krizi büyüyor. Diğer taraftan, dünyanın çeşitli bölgelerinde değişen iklime uyum sağlamaya çalışan topluluklar için küçük ölçekli çiftçilerin geleneksel bilgisi önem kazanıyor. Bu son şansımız mı? 2022 seçkisi toprağı odağına alıyor; içinde barındırdığı milyonlarca organizmanın etkileşiminden iklimle olan çok yönlü ilişkisine, bir parçası olduğu gıda ekosistemlerinden alternatif tarım pratiklerine, farklı bağlamlarda güncel meseleleri irdeliyor. Güney Amerika’nın And Dağları bölgesinde yaşayan beş kadın geleneksel tarım yöntemleriyle toprağın koruyuculuğunu üstlenirken, Yunanistan’ın küçük bir köyünde çiftçilikle geçinen iki kuzen endüstriyel tarıma karşı sıra dışı bir mücadeleye girişiyor. Bambaşka bir coğrafyada, Kuzey Atlas Okyanusu’ndaki küçük bir adada, bir doğa savunucusu vahşi atların, fokların, böceklerin, kumların ve tepelerin arasında kıyıya vuran deniz çöplerinin peşine düşüyor.

8-11 Aralık tarihlerinde Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek ücretsiz gösterimlerin ardından tüm filmler saltonline.org üzerinden çevrimiçi olarak da izlenebilecek. Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

PROGRAM

Otan o Vagner synantise tis domates -Domatesler Wagner’le Buluşunca- Marianna Economou, 2019, 72’
8 Aralık, 17.30, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
12-18 Aralık, saltonline.org

Sovereign Soil -Yüce Topraklar- David Curtis, 2019, 91’
8 Aralık, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
12-18 Aralık, saltonline.org

Geographies of Solitude -Yalnızlığın Coğrafyaları- Jacquelyn Mills, 2022, 103’
9 Aralık, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
19-25 Aralık, saltonline.org

Sembradoras de Vida -Toprağın Anaları- Álvaro ve Diego Sarmiento, 2019, 74’
11 Aralık, 14.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
19-25 Aralık, saltonline.org

River -Nehir- Jennifer Peedom ve Joseph Nizeti, 2021, 75’
11 Aralık, 16.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
26-30 Aralık, saltonline.org

*21. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı