2017 yılı soul, rap, R&B gibi müzik akımlarında oldukça kaliteli işlerin yapıldığı, hem çok satıp hem de müzik dünyasında gündemi oluşturduğu bir yıl oldu. Özellikle R&B alanındaki kaliteli çalışmalar, bu dünyada da derinlikli ve nitelikli işler yapılıp kalıplarının kırılabileceğini kanıtladı.

Yerli albümlerden sonra bu sefer de 2017’den iz bırakacak, gelecek yıl Brit, Grammy gibi ödüllerde de adaylar ve kazananlar arasında olmasını beklediğimiz isimleri ve birbirinden iyi albümlerini hatırlatıyoruz.

Lorde – Melodrama

Yeni Zelandalı Lorde ilk albümüyle müzik dünyasında farklı bir yerde olacağını hissettirmişti. İkinci albümüyle bu hissi pekiştirdi.

The War On Drugs – A Deeper Understanding

Naif bir vokal, müthiş yakalayıcı ve akan melodiler. Yılın en iyilerinden biri oldu War on Drugs’un yeni albümü.

The National – Sleep Well Beast

Bir önceki albümleri çoğu müzik otoritesine göre bir başyapıt düzeyindeydi. Yeni albüm de bundan geri kalmadı.

Kendrick Lamar – Damn

Bu yıl R&B’de ve rap dünyasında çok kaliteli işler gördük. Lamar’ınki belki de en iyisiydi.

Sharon Jones – Soul of a Woman

Soul müzik son yıllarda yükseliş ivmesinde yeniden, birbiri ardına çok üst düzey albümler çıkıyor. Bu yıl da Sharon Jones “Soul of a Woman” isimli albümünde özellikle kadın özgürlüğüne vurgu yapan sözlerle öne çıktı, çok dinlendi.

Mavis Staples – If I Was All Black

Efsanevi R&B ve gospel şarkıcısı Mavis Staples, geri döndü. Hem de ABD’de tüm ezilenlerin mücadelerine ses ve nefes veren bir albümle.


Kelela – Take Me Apart

R&B kalıplarını kırıyor, videolardaki gösteriş, para, seks ve uyuşturucu sarmalını aşıyor demiştik. Bunun en iyi örneklerinden biri Kelela’nın varlığı ve yeni albümü oldu.

Beck – Colors

Beck pop müzik yaparsa, hem de soft bir pop albümü yaparsa ne olur. Bunu 2017’de duyduk, duyduğumuzdan memnun kaldık, Beck bu işte ne yapsa iyi yapar dedik.

Liam Gallagher & Noel Gallagher

Oasis bu yıl da geri dönmedi, bu yıl da birleşmedi. Ama iki düşman kardeş, aynı yıl solo albümlerini çıkarıp Oasis özlemimizi bir nebze dindirdi.


St. Vincent – Masseduction

Son yıllarda en öne çıkan kadın müzisyenlerden biri St.Vincent. Yeni albümü de yine standartların bir tık üstündeydi.

Julie Bryne – Not Even Happiness

Bu albüm daha kapağından insanı içine çeken albümlerden biriydi. Albümün içi de derin ve sakin bir yolculuk vadediyordu.

 

Kamasi Washington – Harmonty of Difference

Jazz’ın ana akım müziğe en çok yaklaştığı noktalardan birinde, Kamasi Washington başyapıtsal bir albümün altına imzasını attı. “Truth” klibi de ses getiren bir klip oldu.

Curtis Harding – Face Your Fear

Soul müziğin iftihar edeceği albümlerden biri bu yıl çıktı. Harding ikinci albümde de yine soul klasikleri arasına girecek bir albümle çıkageldi.

Beth Ditto –  Fake Sugar

En güçlü kadın seslerinden biri Beth Ditto’nunki. Solo albümünde de yine cayır cayırdı.

Jake Bugg – Hearts That Strain

Ona ilk çıktığından beri genç Bob Dylan deniyor. Bu düzeye çıkabildi mi henüz birşey söylemek için erken ama Bugg yine çok iyi bir albümle boy gösterdi, o kesin.

Pop rock’ta yılın hitlerinden bir bölümü Imagine Dragons’dan geldi. Özellikle “Believer” ve “Thunder” bu yılın en çok dinlenen, klipleri en çok TV’de dönen şarkılardan ikisi oldu.

Portugal The Man – Woodstock

Yılın en sıcak hitlerinden biri “Feel It Still” şarkısı oldu. Albüm onun dışında büyük bir hit barındırmıyordu ama genel olarak dinlenince oldukça iyi bir albümle karşı karşıyaydık.

Mogwai – Every Country’s Sun

Mogwai, kemik bir dinleyici kitlesi olan bir grup. Ve bu kitleyi hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmıyorlar. Bu yıl olduğu gibi.

King Krule – Ooz

Onun müziğini Tom Waits’e benzeten çok. Haksız da değiller, müziği ve vokali aynı Waits’de olduğu gibi belli bir tanımın içine giremeyecek kadar özgün.