Okuma süresi: 3 dakika

Pirelli, 1872 yılında Milanoda Giovanni Battista tarafından kurulmuş bir lastik firması. Bu firma, 44 senedir çeşitli temalar belirleyip dünyaca ünlü kadınlarla fotoğraf çekimleri gerçekleştirerek, ünlü Pirelli Takvimi’ni hazırlıyor. Her yıl dünyaca ünlü şehirlerde basına tanıtılan takvimin, 2017 yılı basın tanıtımı ise Paris’te yapıldı.

Çekimleri, Alman fotoğrafçı Peter Lindbergh gerçekleştirdi. Dünyanın en iyi fotoğrafçıları arasında gösterilen Peter Lindbergh, üçüncü kez Pirelli Takvim çekimlerini gerçekleştiren ilk ve tek fotoğrafçı olma özelliğine sahip.

Çekimler için pek çok farklı şehir ve mekan kullanıldı. Berlin, Los Angeles, New York, Londra ve Fransa’daki Le Touquet Sahili gibi… Toplamda 40 fotoğraf çekildi. Dünyaca ünlü kadın oyuncular Peter Lindbergh’e poz verdi. Bu kadınlardan bazıları: Nicole Kidman, Helen Mirren, Penelope Cruz, Robin Wright, Uma Thurman, Kate Winslet…

Her sene farklı bir temayla çıkan Pirelli Takvimi’nin 2017 teması ise “duygusal” oldu. Kadınlara dair toplumda oluşturulmuş olan güzellik kriterleri, 2017 Pirelli Takvimi’nde dikkate alınmadı. Önceki yıllarda yapılan çekimlerde, genç kadınlarla çalışılmıştı. Bu kadınlar makyajlı ve çıplaktı. Çekilen fotoğraflar renkliydi ve photoshop kullanılarak hazırlanmıştı. Ancak 2017 için Pirelli, şimdiye kadar gerçekleştirdiği çekimlerin dışında bir çekim gerçekleştirdi. Öncelikle kadınlar yaş olarak geniş bir skaladan seçildi. Örneğin; Helen Mirren, 71 yaşında. Bir diğer farklılık, bu kadınların makyajsız halleriyle Peter Lindbergh’e poz vermeleri. Photoshop da yine bu takvimdeki kadınların fotoğraflarında kullanılmadı. Ayrıca fotoğraflar renkli değil, siyah beyaz.

Peter Lindbergh, alışılmış Pirelli Takvimi tarzından bu sene uzaklaşıp farklı bir tema ve bakış açısıyla çektiği fotoğraflarla ilgili şunları söyledi; “Amacım kadınları farklı bir şekilde fotoğraflamaktı. Bunun için hayatımda önemli bir rol oynayan aktrisleri çağırdım ve fotoğraflarını çekmek için onlara olabildiğince yaklaştım. Bir sanatçı olarak, kadınları ebedi gençlik ve kusursuzluk fikrinden kurtarma sorumluluğunu üzerimde hissediyorum. Toplumun yücelttiği, mükemmel güzellik ideali, kesinlikle ulaşılamayacak bir şeydir.”

Fotoğrafların anlatmak istediğine baktığımızda, kadınların kusursuz bedene sahip olmaları gerektiği düşüncesini yıkmak ve kadınların metalaştırılan bedenlerinin ötesinde olduklarını göstermek için çalışıldığını görüyoruz. Ön plana çıkarılmak istenen şey, kusursuz kadın bedeni değil, duygular… Bedene değil, duygulara odaklanan 40 fotoğraf Pirelli 2017 Takvimi’nde bizleri bekliyor olacak.

Uma Thurman
Robin Wright
Penelope Cruz
Nicole Kidman
Lupita Nyong’o
Kate Winslet
Julianne Moore
Jessica Chastain
Helen Mirren

Kaynakboredpanda