Okuma süresi: 2 dakika

Yine yılın son günleri geldi çattı, biz de iki yıldır yaptığımız gibi bu yıl yine Türkiye’de ve dünyada çıkan sayısız albümden gelecek yıllara da kalacak, dinlenmeye hep devam ettirecek düzeydeki albümleri hatırlatalım, tarihe 2017 ile ilgili küçük bir not düşelim istedik. İşte bu yılın öne çıkan yerli albümleri.

Ezhel – Müptezhel

Yılın en çok konuşulan isimlerden biri Ezhel oldu. Ezhel’in rap’in ana akımına asi ve protest bir yan kattığı kesin. Ve bir sonraki albümünün de büyük bir merakla bekleneceği de.

Vega – Delinin Yıldızı

Bir döndüler, tam döndüler. 12 yıl aradan sonra gelen yeni albüm ruhların, kulakların, anıların paslarını sildi.

Can Kazaz – Ben Sizden Kaçtım

Kazaz, Nisan ayında çıkardığı albümle yılın en iyilerinden birinin altına imzasını attı.  uzun zamandır beklenen albümünü çıkardı. “Ben Sizden Kaçtım” isimli albümün genelinde çoğunlukla akustik tarzda ve yaylılar eşliğinde, Kazaz’ın soft vokal tarzıyla birleşen eli yüzü düzgün şarkılar var.

Gözde Öney – İki Gölge

İlk Sofar konserlerinde tanınmış, Kavga şarkısıyla ciddi bir tanınırlık elde etmişti Gözde Öney. Bu sene beklenen ilk albümünü de çıkardı. Öney, ilk albümüyle kaliteli işlerle Türkiye müzik dünyasında çıtayı yükselten kadın müzisyenlerden biri oldu.

Taner Öngür – Elektrik Gramafon

Taner Öngür’ün uzun zamandır eski zamanlar şarkılarını toplayıp, bunlar üzerine çalışmakta olduğunu biliniyordu. Bu emeklerin meyvesi ise Elektrik Gramafon oldu. Öngür, bizleri dünden bugüne müthiş keyifli bir yolculuğa çıkardı.

Tahribad-i İsyan

Tahribad-ı İsyan 2008’de Sulukule’de iki lise arkadaşı, Slang ve Zen-G tarafından kuruldu. 2009’da onlara mahalleden VZ. katıldı. İlk şarkılarını Sulukule kentsel dönüşüm projesini protesto amaçlı yazmaya başladılar. Albümleri rap müzikte protest kanadın Türkiye’deki en içi dolu albümlerinden biri olurken, Türkiye’de müzik dünyasında şimdiye kadar çok işlenmemiş kentsel dönüşüm konusunu işlemeleri de onları özel bir yere yerleştirdi.

Tuğçe Şenoğul – Gölgelerine

Seni Görmem İmkansız’dan tanıdığımız Tuğçe Şenoğul’dan yılın sonuna doğru güzel bir sürpriz geldi. İlk solo kaydını Kasım ayı sonunda yayınlayan Şenoğul, sene biterken yılın en iyilerinden birine imza attı.

Manuş Baba – Dönersen Islık Çal

Evet yılın son ayı onun için iyi geçmedi. Bir şarkısının çalıntı olduğu iddia edildi o da biraz ilgisiz kaçan bir açıklamaya cevap verdi, gündeme kötü şekilde geldi. Ama albümü ses getirdi, bu da bir gerçek, şarkıları bu yılın en çok dillerde yer eden şarkılarından oldu.

Büyük Ev Ablukada – Fırtınayt

Bir süredir onlardan yeni kayıt bekleniyordu, bu sene geldi o kayıt. Türkiye’de indie müziğinin gerçek anlamda yüzaklarından biri olduklarını bir daha gösterdiler.

Ezgi Aktan & Banu Kanıbelli

Kadın sesler, Türkiye’de müzikte öne çıkıyor, iyi vokal, kaliteli söz ve müzikal altyapı iyi müzik isteyen dinleyicide karşılığını buluyor. Bu isimlerden ikisi Ezgi Aktan ve Banu Kanıbelli, Aktan “Gece, Kanıbelli de “Yer Gök” isimleri albümleriyle, bu anlamda kotayı bu yıl fazlasıyla doldurdular.