Yılbaşında Viyana gezisi

930

İlk Viyana gezimizi 2012 Eylül ayında gerçekleştirdik. Geziyi engelleyebilecek düzeyde bir soğuk vardı. İkinci gezimiz ise geçen sene Kasım ayında oldu. Bir önceki gezimize kıyasla hava daha iyiydi.

Viyana kaç günde gezilir?

Sanılmasın ki Viyana defalarca gidilip, günlerce gezilemeyecek gibi bir şehir. Tam aksine merkezi oldukça küçük; iki günde hemen hemen tarafının gezmenin mümkün olduğu bir yer.

Viyana toplu taşıma kullanılmadan, yürüyerek çok rahat gezilebilecek kadar küçük bir şehir, ihtiyaç duyulması durumunda ise metro ağı çok kapsamlı.

Viyana insanları her ne kadar nazik insanlar olsalar da Türk olduğunuzu öğrendiklerinde çok farklı davranabiliyorlar. Maalesef ki Viyana’da Türkler pek sevilmiyor.

Viyana Schwechat Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanındaki CAT (City Airport Train) trenlerini kullanarak 15dk gibi hızlı bir süre içinde Viyana merkezindeki Westbanhof tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Burdan da metro bağlantısıyla gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Gidiş dönüş 18 Euro civarında.

Vienna Card

Viyana kart, zone 100 içi tüm toplu taşımalarda seyahat hakkı tanır.

48 saatlik 18,90 Euro

72 saatlik 21,90 Euro

Viyana’da konaklama

İlk seyahatimizde Ramada Hotel’de konaklamıştık, nehirin diğer kıyısında konumlanmış, ilk gidişimiz olduğundan şehire epey uzak gelmişti ancak 2 gün kaldıktan sonra Viyana’nın ne kadar küçük ve ne kadar yakın olduğunu görebiliyorsunuz. Otel oldukça konforlu ve ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye sahip, çok iyi tasarlanmış.

Viyana’ya son seyahatimizde ise Hotel KaffeeMühle’de konakladık. 7 numaralı Neubau bölgesinde kalıyor. Viyana’nın büyük alışveriş caddelerinden biri olan  Mariahilfer Straße’ye yürüyerek sadece 5 dakika mesafede. Ringstraße Bulvarı’na, Hofburg Sarayı’na ve Westbahnhof Tren İstasyonu’na tramvayla 10 dakika uzaklıkta. Biraz yürüme mesafesi sonrası yakınında bulunan metro durağı; Burggasse- Stadthalle  U6 metro hattı. Odada internet çekmemesi dolayısıyla yetersiz bir oteldi. Kapıyı açıp merdivene çıktığınız zaman çekmeye başlıyor. Odalarının rahatlığı ve yemekleri ortalama olarak değerlendirilebilir. Konumu ana caddelerden birine her ne kadar çok yakın olsa da, internet sebebiyle tercih edilmemesi gereken bir otel. Otelin internetine gereksinim duymayanlar tercih edebilir.

Adres: Hotel KaffeeMühle Kaiserstraße 45, 07. Neubau, 1070 Wien/ Austria

Viyana gezilecek yerler

Gezilmesi gereken yerlerin başında ise, Stephansdom katedrali yer alıyor. İlk gezimizde buranın içini gezememiştik, ikincisinde ise uzun süre kaldığımızdan yapacak bir şey bulamayıp gereğinden fazla gezme imkanı bulduk. Stephansplatz Meydanı’nın tam ortasında bulunuyor ve şehrin simgesi durumunda.

Katedral pek çok bölümden oluşuyor. Üst katları dolaşmak ilgi çekici olsa da, yer altında kalan mezar bölümü için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Belli bir sayı toplandığında rehber eşliğinde grup halinde geziliyor. Yer altındaki hapishanelerde çürüyüp ölmüş insanların kemikleri üstüste yığılmış. Yürürken tavandan kafanıza sular damlayabiliyor.

Üst kattan ise manzara demir teller ardından görülebiliyor, çıkıldığına pek değmiyor. Araştırdığımda bir de kule bölümü olduğunu gördüm ancak uzun merdivenleri çıkmak istemedik.

Katedrali kapsamlı gezmek 3 saat sürüyor. Bitiminde epey yorgun hissederek kendimizi Stephanplatz meydanındaki Aida cafe’ye attık. Burda meşhur Apple Strudel‘i tatma imkanı bulabilirsiniz.

Grabenstrasse, Viyana’nın meşhur ana alışveriş caddelerinden biridir. Tam ortasında beyaz ve altın renkli uzun bir veba anıtı yer alır. Caddenin hemen sağında St.Peter kilisesi, caddenin sonundan sola dönünce yolun solunda ise kışlık saray Hofburg yer alır.

Chanel, D&G, LV gibi bir çok ünlü markanın mağazası da bu cadde üzerinde yer alıyor. Mağazaların sonunda ise sağdan girdiğinizdeki sokakta sarayın meşhur pastacısı olarak bilinen DEMEL pastanesini bulabilirsiniz. Viyana’ya gelip Demel’de kahve ve tatlı molası olmazsa olmazlardan.

Pastaları muazzam güzel, hazırlanma aşamasında merdivenlerden çıkarken aşçıları görebiliyorsunuz. Fiyatları da abartı değil, oldukça normal. Ancak epey bir kuyruk oluyor, erken saatlerde gelmekte fayda var aksi halde en az yarım saat kuyrukta bekleneceği göz önünde bulundurulmalı.

Kartnerstrasse (karlsplatz durağı), Karl meydanı, opera binası, stephansdom katedrali arasında uzanır, Viyana’nın en ünlü caddelerinden biridir, bolca restorant, kafe, hediyelikçi bulabilirsiniz.

Bu cadde üzerindeki çok katlı mağaza STEFFL çok meşhur, bizdeki Beymen gibi. İçinde pek çok designer markayı bulabilirsiniz, en alt katı ise Outlet, bizde sezon ürünüymüş gibi satılan sezonu geçmiş modellerin çoğunu burda daha makul fiyatlara alabilirsiniz. Mağazanın en üst katında bir italyan restoranı ve sky bar yer alıyor. Oldukça kalabalık, yine oturmak isterseniz bir süre kuyruk beklemeniz gerekebiliyor. Oldukça aydınlık Stephansdom manzarasına sahip bu restoran tercih edilesi cinsten. Alışverişinizi yaptıktan sonra oturup güzel bir kahve içebilirsiniz.

Mariahilferstrasse, oldukça uzun ve  daha makul mağazaların olduğu bir alışveriş caddesi, Museum Quartier girişindedir.

Burda Bartolotti adlı meşhur dondurmacıyı deneyimleyebilirsiniz, Aida kahvede Cafe Melange içebilirsiniz.

Biz vakit bolluğundan hepsini yaptık, memnun kaldık.

Michaelerplatz, eski Viyana’nın birçok yapıtı ile ünlü bölümüdür, burası aynı zamanda Hofburg sarayının giriş kapısıdır. En eski yapı Michaelerkirche yani imparatorluk kilisesidir.

Stadthpark, şehrin en ünlü ve büyük parklarından biri, merkeze kıyasla birazcık uzakta kalıyor, etrafında banka ve sigorta şirketlerine ait büyük plazalar yer alıyor.

Schemtterlingshaus, opera binasının 200m ilerisinde yer alan kelebek evi görülmeye değer, büyüleyici bir bahçeye sahip.

Schönburnn Palace,  (Yazlık Saray). Sarayla aynı isimdeki metro durağına ulaşabilmek U4 metro hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Sarayın dışını, bahçesini gezmek ücretsizken iç kısmındaki her bölüm ayrı ücretlendiriliyor. Dilerseniz Sisi Ticket alarak hem Schönburnn hem de Hofburg sarayını gezebilirsiniz.  Sisi Ticket fiyatı 23,50 Euro. Sarayı gezmek ortalama 4 saat sürebiliyor, gezi planınıza dahil ettiyseniz yeteri kadar vakit ayırmak gerekiyor çünkü oldukça büyük ve kapsamlı gezilebilecek bir alan.

Hofburg Palace, (Kraliyet Sarayı), Sisi müzesi, Kelebek evi, Albertina Müzesi  ve Burggarten (ingiliz bahçesi) de sarayın çevresinde yer almaktadır.

Belvedere Palace, Gustav Kilmt ve birçok dönemin meşhur ressamlarının sergisini içerek bu sarayın bahçesi büyüleyici nitelikte. Sanata ilgi duyanlar içini gezmeyi atlamamalı.

Viyana’da Alışveriş

Merkezi bir yerden alışveriş yapmak istiyorsanız Kartnerstrasse üzerinde pek çok ünlü markayı bulabilirsiniz. Özellikle STEFFL mağazası hemen hemen aradığınız her şeyi bulacağınız çok kapsamlı bir alışveriş yeri.

Metro ile erişim sağlayabileceğiniz DonauZentrum adlı alışveriş merkezi de sokakta yürümenin zorlaştığı kış aylarında Viyana’da bulunuyorsanız tercih edilebilir, ayrıca interspar’ın büyük bir mağazası da bu avm içerisinde yer alıyor, market alışverişi için ideal.

Buraya ulaşım için U1 metro hattını kullanarak Kagran‘da inmeniz yeterli olacaktır.

Uygun fiyata hediyelik ve market alışverişi yapmak isteyenler için burayı şiddetle tavsiye ederim.

Avm içinde, üst katta bulunan Müller mağazası mutlaka ziyaret edilmeli, içinde çikolata, hediyelik tarzda alabileceğiniz oldukça uygun fiyatlı şeyler var. Mozart çikolatası almak isterseniz Mirabell markası en iyi.

Wanner isimli resmi Viyana markasının gofret ve çikolataları oldukça lezzetli,  daha fazla almadığım için pişman oldum. Ayrıca vegan için uygun içeriklidir. Hemen hemen heryerde reklamını ya da elinde wanner poşetiyle yolda giden birilerini görebilirsiniz. Meraktan ben de denedim, bizdeki üç kat gofretlerin çok daha yoğun çikolatalı ve lezzetli hali, pek çok tatlı ve çikolata ürünleri de var. Kesinlikle tavsiye edilir.

Şehrin biraz dışına çıkmak isterseniz Shopping City Süd (SCS) shopping mall ve hemen yanında ikea var.

Ringstrassen Galerian, Leoville Premium Outlet ve Parndorf Designer Fashion Outlet de diğer seçenekler.

Bu arada Viyana havalimanında bir çok lüks markanın ürünlerini çok daha uyguna alabileceğinizi belirtmek isterim. Mağazada tax free istediğinizi söylediğinizde doldurulan formla birlikte, Pasaport kontrolden sonra vergi iadenizi de anında alabiliyorsunuz.

Restoran önerisi

La Scala Ristorante, bizim her iki gezimizde de tercih ettiğimiz mükemmel bir italyan restoranı. Lezzetleri adeta italya’da olduğunuz duygusunu veriyor. Makarna ve pizzaları çok güzel, servisi biraz yavaş, fiyatları makul.

Museumquartier metro durağına oldukça yakın.

La Scala Ristorante – FantasiaGmbh Elisabethstrabe 13, 1010 Wien / Austria  lascala.at

Yılbaşı’nda viyana

Yılbaşına yakın zamanlarda gittiğinizde Rathaus binasının önünde Christmasmarkt kuruluyor. Burda pek çok yılbaşı süsü, hediyelik ve tatlılar satılıyor. Yiyecekleri aşırı şekerli, çoğunlukla yağda kızarmış ve şekere batırılmış cinsten şeyler. Pek sağlıklı ve iç açıcı görünmese de Viyana’da hemen hemen herkesin elinde bu abartı şekerli yiyecekleri yerken görebilirsiniz.

Ağaçlar oldukça güzel süslenmişti, kimine ışıklı minik hediye paketleri, kimine de ışıklı cupcake süsler asılmıştı.

Bol bol sokaklarda yürüyerek yılbaşı ruhunu hissedebilirsiniz.