Okuma süresi: 2 dakika

2018’de Türkiye müzik dünyasının iki yıldızı vardı, Türkçe rap ve alternatif müzik. İki alanda da üretim ülkenin genel halinin aksine kaliteli, muhalif ve tutarlıydı, çok iyi albümler kulaklarda ve belleklerde yer etti. 

Mabel Matiz- Maya

Mabel Matiz, iki yıldır bu albüm üzerinde çalışıyordu. Yer yer başka projelerde sesi duyuldu ama albümüne özlemi dindiremedi bunlar. Beklettiğine değdirdi Matiz, yılın belki de en iyi albümünü Türkiye müzik dünyasına hediye etti, kendi tarihçesine de altın bir harf yazdırdı.

Özgün Semerci – A Nightmare on Clawhammer Banjo

Bulandı Sularım isimli albümünü 2015 yılında yayınlayan Özgün Semerci’nin yeni albümü A Nightmare on Clawhammer Banjo, bu senenin sürprizlerindendi. Başrolde banjo enstrümanı olan albümde albümün ismindeki bir kabus değil tam tersine müzikal bir rüya yaşattı Semerci.

Evren Besta – BabaFingo

Türkçe rap, bu sene tavan yaptı. Gündemde rap vardı hep. Evren Besta bu isimlerin arasında bir adım öne çıkanlardan oldu, özellikle de Manifesto şarkısıyla.

Gözyaşı Çetesi – Karar

Yılın yıldız albümlerinden biri. Yer yer 7-8 dakikayı bulan şarkılardan oluşan albümde, bir saniye bile albüme olan motivasyon, ilgi ve dikkat düşmüyor, ekip albümün her anını müzikalite ve vokal açısından doldurabilmeyi başarabilmiş.

Bandista – BuHal

Protest müzik, Türkiye’de müzik dünyasında üretimin görece daha az olduğu bir alan. Bandista bu alanda üretmeye devam ediyor. Sadece bu bile takdire değerken, onlar albümlerini kitlelere ücretsiz de ulaştırıyor.

Can Kazaz – Sürsün Bahar

Depresyon hırkalarımızı giydik, Can Kazaz’ın yeni albümünü bekledik. Sardık, sarıldık hırkalara ama şarkıları hüznünden yine de üşüdük. CanKazaz, ilk albümündeki çizgisini tüm kalitesiyle bu yeni albümüne de taşıdı.

Ah! Kosmos- Beautiful Swamp

Başak Günak, elektronik müzik bestecisi ve prodüktör. Aynı zamanda ‘Ah! Kosmos’ Türkiye’nin alternatif müzik dünyasıyla yetinmiyor, yurtdışında da ilgi çekiyor. Bu sene de, ikinci uzun çaları Beautiful Swamp’ı yayınladı Günak. Önümüzdeki yıllarda da adından söz ettirecek isimlerden biri Ah! Kosmos. “Wide” şarkısına çekilen klip de yine iz bırakan bir klip çalışması olarak hatırlanacak.

https://www.youtube.com/watch?v=YmV09X368PQ Na��a���