Okuma süresi: 2 dakika

2020’de pandemi koşullarından Türkiye’de en çok etkilenen alanların başında müzik endüstrisi geldi. Özellikle alınan her önlemde ilk olarak müzik dünyasını etkileyecek kararlar alındıkça, müzisyenler ve müzik sektöründe çalışanların işleri olumsuz etkilendi, hatta batma noktasına geldi. Ama bu zorlu koşullarda bile Türkiye’de nitelikli müzik üretimi durmadı. Birçok şarkıcı ve grup özellikle çıkardıkları teklilerle dinleyicilerine ulaştı. Geçen yıllara göre daha az olsa da albümler yayınlandı. 

Rap’in yükselişi devam etti. Bu yıl da birçok standart üstü rap albümünü Ezhel, Kamufle, Farazi gibi isimlerden dinledik. Güney Marlen yıl boyunca paylaştığı teklilerle ısıttığı albümünü yılın son ayında dinleyiciyle buluşturdu, söz ve müzik uyumuna dair kabiliyeti yine ön plana çıktı. Alternatif ve indie sahnesi de kaliteli işlere devam eden diğer bir alandı, Palmiyeler, Eskiz, Hedonutopia gibi isimlerle. ‘Ax Lê Wesê’ ile müzikseverlerin dikkatini çeken Rewşan, yeni albümü TOV’u yılın başında çıkardı, dinleyen her yüreğe bir tohum ekti.

Gaia’da geleneksel olarak her yıl yaptığımız yılın en iyileri derlemesinin yerli albümler ve şarkılar listesini, bu kez belki de Türkiye’de müzik endüstrisinin en belirsizlikte kalmaya mahrum kaldığı yıldan yapıyoruz.

Eskiz – Kozmik Ruh Dansı

Kamufle – 19T

Palmiyeler – Ben Hür

Güney Marlen – Kara Plak

Muzha Ezhel – Made in Turkey

Sorgu & Farazi – Anti Kahraman: 90 Nesli

Hedonutopia – Beyaz Durak

Evren Besta – 2020

Gazapizm – Hiza

Rewşan – Tov

Su İdil – Anlat Bana

Doğan Duru – Epoch

Sertab Erener – Ben Yaşarım

Ve geride bıraktığımız yılda yayınlanan yüzlerce single’dan birkaçı.

Hüsnü Arkan – Boşluk

Gözde Öney – Gitmek

Melike Şahin – Geri Ver

https://www.youtube.com/watch?v=4PRkZuv6c9k