Ana SayfaKültür & SanatMüzik2021’in en iyi 25 albümü: Post-punk, neo-folk ve Billie Ellish

2021’in en iyi 25 albümü: Post-punk, neo-folk ve Billie Ellish

-

2021, müzik dünyasının global çapta canlandığı bir yıl oldu. Konserler önlemler eşliğinde tekrar başladı, müzisyenler evlerinden ve stüdyolarından çıkabildi, üretim devam etti. En öne çıkan akımlar ise post-punk, neo-folk, yeni nesil soul, hip&hop ve Billie Ellish’in açtığı yoldan giden yeni isimler oldu.

2021, bir yandan dönüşlerin yılı oldu. Adele, yıllardır merakla beklenen albümüyle görkemli bir dönüş yaparken, Duran Duran, ABBA gibi 70 ve 80’lerin büyük yıldızları da yeni albümleriyle geri döndüler.

Billie Ellish, son yılllarda müziğin gidişatını belirleyen isimlerden biri. Bu yıl da yeni albümüyle yine hem çok kaliteli bir albümün altına imzasını attı hem de yolunu açtığı yoldan gitmeyi tercih eden isimlerle de adeta yeni bir akım başlattı.

Sporda neredeyse her kupayı süpüren İtalya, adeta “İtalya yılı” yaşatan ülke, müzikte de Eurovision’u kazanan Maneskin’in başarısıyla ses getirdi.

Yeni nesil seslerin ivme kazandırdığı bazı türler de öne çıktı bu yıl, örneğin punk, IDLES gibi gruplar başta olmak üzere, altın çağlarından birini yaşıyor yine. Soul müzik, Curtis Harding gibi örneklerle tekrardan ilgi odağı oluyor.

Metal dünyasında Iron Maiden, metalseverlerin aklını başından yeni albümüyle aldı. Aynı Mastodon ve Gojira’nın yaptığı gibi.

Biz de, her yıl yaptığımız gibi, bu Aralık ayında da Gaia Dergi olarak, yılın akıllarda yer eden ve ileriki yıllarda hatırlanma potansiyeli yüksek 25 albümünü sizler için derledik. Üstelik, müzik dergileri ve yayınları, listelerde benzer isimler üstünde dururken, bu listede o listelerde yer almayan cevher niteliğinde albümlerle de karşılacaksınız, bkz. Birdy, Tori Amos, The Anchorees, Marina, Stephen Fertwell, Alessia Cara ve The Spelling.

İyi dinlemeler, 2022 de yine iyi müzikler getirsin bizlere.

25) Coldplay – Music of The Spheres

24) Arlo Parks – Collapsed ın Sunbeams

23) Stephen Fertwell – Busy Guy

22) War on Drugs – I Don’t Lıve Here Anymore

21) The Coral – Coral Island

20) Sam Fender – Seventeen Going Under

19) Low- Hey What

18) Sons of Kemet – Black to the Future

17) Tori Amos – Ocean to Ocean

16) Adele – 30

15) Alessia Cara – In the Meantime

14) Curtis Harding – If Words Were Flowers

13) Courtney Bartnett – Thinhs Take Time, Take Time

12) The Stranglers – Dark Matters

11) Sleaford Mods – Spare Ribd

10) Spelling – Turning Wheel

9) Weather Station – Ignorance

8) The Anchorees – Art of Losing

7) Black Country New Road – For the First Time

6) Japanese Breakfast – Jubilee

5) Marina – Ancient Dreams in the Modern Land

4) Little Simz – Sometimes I Might Be Introvert

3 ) Birdy – Young Heart

2) Olivia Rodrigo – Sour

1)Billie Ellish – Happier Than Ever

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol