Ana SayfaDuyurular & Etkinlikler25. yılını kutlayan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası destek bekliyor

25. yılını kutlayan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası destek bekliyor

-

İlk kez 1993 yılında, “Cinsel Özgürlük Haftası” adıyla düzenlenen İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, bu yıl 25. yaşını kutluyor. Her yıl gönüllü bir grupla düzenlenen haftanın hem giderlerine destek olabilir hem de etkinlik önerilerinizi yollayabilirsiniz.

İstanbul LGBTİ+ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks, Artı) Onur Haftası bu yıl 19-25 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

İlk kez 1993 yılında “Cinsel Özgürlük Haftası” adıyla düzenlenen hafta, Valilik engeline takılarak yasaklanmış, hafta etkinliklerine ve Onur Yürüyüşü’ne izin verilmemiş, aktivistler gözaltına alınmış, yurt dışından gelen konuklar sınır dışı edilmişti. Onur Haftası daha sonraki yıllarda da yasaklarla karşılaştı ancak etkinlikler düzenlenmeye devam etti.

Yasaklar karşısında hareketin talepleri ve aldığı toplumsal destek güçlendi ve ilk İstanbul Onur Yürüyüşü 2003’te, Onur Haftası gerçekleştirilmeye başlandıktan tam on yıl sonra yapıldı. O yıl ancak 20-30 kişiyle yapılan bu ilk yürüyüş, her yıl katlanarak büyüdü. 2013 yılında İstiklal’deki yürüyüşe 100 bin kişinin katıldığı ifade ediliyor. 2015 ve 2016 yılında ise Onur Yürüyüşleri beklenmedik şekilde polis tarafından engellendi. Ancak mücadeleyle kararlı olan LGBTİ+ hareketi, 14. Onur Yürüyüşü’nde önce tüm İstiklal’e, ardından da İstanbul’un birçok yerine “dağıldı”.

LGBTİ+’lar ve homofobi/bifobi/transfobi karşıtları bu yıl hem bir arada olmanın hem de LGBTİ+ görünürlüğü ve hakları için sürdürdükleri mücadelenin 25. yılını kutlayacaklar. 30 kişiden 10.000’lere ulaşmanın hikâyesini kulaktan kulağa anlatacak, dinleyecek ve yeniden yazacaklar.

Onur Haftası’da destek olmak isterseniz…

Geçtiğimiz yıllarda kitle fonlaması (crowdsourcing) yöntemiyle hafta giderlerini karşılayan Onur Haftası gönüllüleri, bu yıl da bir çağrı yaparak herkesi hafta için destek olmaya çağırıyor. Onur Haftası’na destek olmak isteyenler Indiegogo sitesi üzerindeki kampanyaya katılarak, diledikleri tutarda maddi destek sağlayabilecek.

Onur Haftası sergisinden sanatçılara açık çağrı

25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında düzenlenecek Onur Haftası Sergisi Nerdeen Nereye, politik olan bireysel, bireysel olan politik olduğu için, hem bedenden hem topraktan yola çıkan “Coğrafya” temasıyla her sanat alanındaki işlerinizi bekliyor. 17 Haziran – 8 Temmuz arasında GaleriBu’da yer alacak sergisinin bir parçası olmak isteyen sanatçılar her türlü sorularını ve başvurularını 31 Mayıs tarihine kadar, [email protected]’a gönderebilirler.

İstanbul onur Haftası 2016, Fotoğraf: Ceren Saner

Onur Haftası toplantıları sürüyor

Her sene yapılan çağrıya kulak veren bağımsız bir gönüllü grubu tarafından düzenlenen Onur Haftası’nda kararlar ortaklaşa alınıyor, organizasyon anti-hiyerarşik ve şiddet karşıtı dayanışma modeliyle yürütülüyor. Onur Haftası programına destek vermek isteyenler; panel, forum, atölye, tiyatro, film gösterimi vb. etkinlik önerilerini 14 Mayıs’a kadar [email protected] adresine yollayabilirler. Onur Haftası gönüllüleri arasına katılmak isteyenler için ise, toplantılar her Çarşamba günü Taksim’de düzenleniyor.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nda neler olacak?

Yıllardır çeşitli tema başlıkları altında düzenlenen haftada, şimdiye kadar Dikkat Aile Var! Tabu, Bellek, Direniş, Temas, Normal ve en son Örgütleniyoruz! temalarıyla şekillendi. Hafta etkinlikleri herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Bu yıl da LGBTİ+ hareketinin gündemini oluşturan sağlık, görünürlük ve anayasal haklar gibi konularda yapılacak forumlar, paneller, tiyatro oyunları ve film gösterimlerine ek olarak, OHAL’e ve her gün artan baskılara rağmen nasıl politik bir aradalığın örülebileceği, bunun için nasıl alternatif yollar bulunabileceği konuşulacak.

“Sen Yoksan Bir Eksiğiz!” diyen Onur Haftası’na destek olmak için bu linkten bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol