Okuma süresi: 2 dakika

İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü, ülkenin müzik dünyası için önemli kurumlardan biri. Zira son yıllarda pop, rock ve caz gibi alanlarda isim yapmış pek çok müzisyen bu okul çıkışlı. Bu isimlerin sonuncusu Can Kazaz oldu. “Ben Sizden Kaçtım” isimli albüm özellikle vokal, düzenleme ve sözlerdeki kaliteyle öne çıkıyor.

Can Kazaz, İstanbul doğumlu bir müzisyen. 2009 yılında üniversitede fizik öğrenimini bırakarak İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde müzik eğitimi almaya başlamış. Lisans eğitimi sırasında Erasmus değişim programına katılarak Litvanya Müzik ve Tiyatro Akademisi’nde müzik kompozisyon çalışmalarında bulunmuş. Kompozisyon ve orkestrasyon üzerine birçok önemli bestecinin ustalık sınıflarına ve çalıştaylarına katılmış. Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nden bölüm birinciliği ve yüksek onur derecesiyle mezun olan Kazaz’ın, İsviçre’de düzenlenen Pre-Art uluslararası bestecilik yarışmasında, geliştirmekte olduğu kompozisyon yönteminin ilk eseri olan “Ada”, mansiyon ödülüne layık görülmüştü.

Kazaz, daha önce bağımsız olarak iki uzunçalar, iki kısa çalar albüm, iki de tekli çıkardı, Türkiye’nin en önemli mekânları ve festivallerinde şarkılarını konserlerde icra etti. Can Kazaz’ın, bir rap evveliyatı da var, Kazaz’ın bir rap albümü de bulunuyor.

Kazaz, Nisan ayında uzun zamandır beklenen albümünü çıkardı. “Ben Sizden Kaçtım” isimli albümün genelinde çoğunlukla akustik tarzda ve yaylılar eşliğinde, Kazaz’ın soft vokal tarzıyla birleşen eli yüzü düzgün şarkılar var. Sesini oldukça tasarruflu ama son derece de yeterli kullanıyor Kazaz. Albümdeki söz yazarlığı de yine oldukça kaliteli. Tınılar ve sözler, insana hüznün yanı sıra tuhaf bir ferahlık hissi de veriyor, hatta umut. Albümün en büyük iki hit adayı şarkısı ise “Zeliha” ve “Ankara’da Biri Var”. Bu şarkılar albümde ilk dinleyişte öne çıkan, hemen dilde yer eden şarkılar.

Albüm Türkiye müzik piyasasına önemli isimler kazandıran İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nün müzik paylaşım mecrası BİLGİ Music Label’in (BML), ilk çıkardığı albüm oldu.

Hazırlıkları bir yıl  süren albümün kayıtları, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Babajim İstanbul Stüdyoları’nda gerçekleşti. Tüm söz, müzik ve miksajı Can Kazaz’a ait olan albümün kayıtları yine sanatçının kendisinin ve Ateş Erkoç’un imzalarını taşıyor. Mastering ise Babajim İstanbul Studios & Mastering’den Mirko Ettore D’Agostino tarafından yapıldı.