Ana SayfaKültür & SanatMüzikO sizden kaçsa da siz ondan kaçmayın yakalayın ve dinleyin: Can Kazaz

O sizden kaçsa da siz ondan kaçmayın yakalayın ve dinleyin: Can Kazaz

-

İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü, ülkenin müzik dünyası için önemli kurumlardan biri. Zira son yıllarda pop, rock ve caz gibi alanlarda isim yapmış pek çok müzisyen bu okul çıkışlı. Bu isimlerin sonuncusu Can Kazaz oldu. “Ben Sizden Kaçtım” isimli albüm özellikle vokal, düzenleme ve sözlerdeki kaliteyle öne çıkıyor.

Can Kazaz, İstanbul doğumlu bir müzisyen. 2009 yılında üniversitede fizik öğrenimini bırakarak İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde müzik eğitimi almaya başlamış. Lisans eğitimi sırasında Erasmus değişim programına katılarak Litvanya Müzik ve Tiyatro Akademisi’nde müzik kompozisyon çalışmalarında bulunmuş. Kompozisyon ve orkestrasyon üzerine birçok önemli bestecinin ustalık sınıflarına ve çalıştaylarına katılmış. Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nden bölüm birinciliği ve yüksek onur derecesiyle mezun olan Kazaz’ın, İsviçre’de düzenlenen Pre-Art uluslararası bestecilik yarışmasında, geliştirmekte olduğu kompozisyon yönteminin ilk eseri olan “Ada”, mansiyon ödülüne layık görülmüştü.

Kazaz, daha önce bağımsız olarak iki uzunçalar, iki kısa çalar albüm, iki de tekli çıkardı, Türkiye’nin en önemli mekânları ve festivallerinde şarkılarını konserlerde icra etti. Can Kazaz’ın, bir rap evveliyatı da var, Kazaz’ın bir rap albümü de bulunuyor.

Kazaz, Nisan ayında uzun zamandır beklenen albümünü çıkardı. “Ben Sizden Kaçtım” isimli albümün genelinde çoğunlukla akustik tarzda ve yaylılar eşliğinde, Kazaz’ın soft vokal tarzıyla birleşen eli yüzü düzgün şarkılar var. Sesini oldukça tasarruflu ama son derece de yeterli kullanıyor Kazaz. Albümdeki söz yazarlığı de yine oldukça kaliteli. Tınılar ve sözler, insana hüznün yanı sıra tuhaf bir ferahlık hissi de veriyor, hatta umut. Albümün en büyük iki hit adayı şarkısı ise “Zeliha” ve “Ankara’da Biri Var”. Bu şarkılar albümde ilk dinleyişte öne çıkan, hemen dilde yer eden şarkılar.

Albüm Türkiye müzik piyasasına önemli isimler kazandıran İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nün müzik paylaşım mecrası BİLGİ Music Label’in (BML), ilk çıkardığı albüm oldu.

Hazırlıkları bir yıl  süren albümün kayıtları, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Babajim İstanbul Stüdyoları’nda gerçekleşti. Tüm söz, müzik ve miksajı Can Kazaz’a ait olan albümün kayıtları yine sanatçının kendisinin ve Ateş Erkoç’un imzalarını taşıyor. Mastering ise Babajim İstanbul Studios & Mastering’den Mirko Ettore D’Agostino tarafından yapıldı.

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol