Türkiye’nin en köklü festivallerinden olan Ankara Uluslararası Film Festivali, MEB Şura Salonu’nda yapılan açılış töreniyle 20 Nisan’da başladı. İzzet Günay, Ahmet Say ve Oyuncular Sendikası’na verilen Onur Ödülleri ile birlikte teşekkür plaketlerinin de takdim edildiği gece, sanat, siyaset ve diplomasi dünyasının değerli isimlerinin katılımı ile gerçekleşti.

Sunuculuğu Özge Uzun ve Ünsal Ünlü tarafından gerçekleştirilen gece, festivalin ana sponsoru Halkbank başta olmak üzere, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi, Bulvar Loft, Türkiye Müteahhitler Birliği ve Ströer Kentvizyon’a teşekkür plaketlerinin takdim edilmesi ile başladı. Sponsorların ödülleri; oyuncular Hande Doğandemir, Şenay Gürler ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol tarafından verildi.

Bu yıl Kitle İletişim Ödülü’ne değer görülen Oyuncular Sendikası’na ödülü Tamer Levent verdi. Ödülü alan sendika başkanı Meltem Cumbul ”Sesimizi duyurmamıza olanak verdiği için festivale çok teşekkür ederiz” dedi. Sanat Çınarı Ödülü ise Nesrin Cavadzade tarafından ”Evrensel müzik insanı” değerli yazar Ahmet Say’a takdim edildi.

Yeşilçam’ın en güzel bakan aktörü İzzet Günay

Törenin en ilgi gören anı, Aziz Nesin Emek Ödülü’nün Hülya Koçyiğit tarafından İzzet Günay’a verilmesiydi. Ödülü vermek üzere sahneye çıkan Hülya Koçyiğit, 28 yıldır festivali büyük bir inançla yürütenlere teşekkürlerini iletti. Koçyiğit, İzzet Günay’ın Yeşilçam’ın en güzel bakan, en yetenekli ve en entelektüel oyuncularından biri olduğunu ifade ederek bu ödülü takdim etmekten gurur duyduğunu söyledi. Ödülü Koçyiğit’in ellerinden alan İzzet Günay ise ”Bu ödülü 55 yıllık dostum, kardeşim Hülya’nın elinden almak benim için çok kıymetli. Bu ödülü çok önemsiyorum; çünkü içinde hem Aziz Nesin hem de emek var” dedi. Günay, ödülü Yeşilçam’ın tüm emek verenleri için kabul ettiğini belirtti.

Tören, Baba Zula’nın verdiği keyifli konser ile sona erdi.

Ödüller 30 Nisan’da sahiplerini bulacak

30 Nisan’daki Kapanış ve Ödül Töreni ile sonra erecek festival boyunca ulusal, belgesel ve kısa film yarışmaları dışında dünya sinemasının en son örnekleri, İspanya sinemasının öne çıkan yapımları ve Terence Davies retrospektifinin de yer aldığı 150’ye yakın gösterimle seyirciyle buluşacak.